Citat:
Tänkvärd eller ännu en upprepning? Ur bloggen:
Grundproblemet med alla teorier som utgår från MP är att ingen, inte ens OP själv, visste att han skulle passera där förrän ett par minuter för mordet. Alltså är det helt ointressant om en kuppövning eller narkotispaning pågick i närheten, ja såvida man inte vill hävda att en beväpnad polis eller underrättelseman av en händelse sprang på LOP på Sveavägens Ö sida.
Jag fascineras över att normalt fungerande människor i decennier letat SB-män, Skandiamän eller spanande narkotikapoliser när enkel logik säger oss att MP är en slump. Om så hela Europas SB-kommando låg under Skandiahuset så är MP likväl en slump. LOP tog en oväntad väg S isf N till Rådmansgatan, och bytte till råga på allt sida. Trots detta kunde GM komma upp bakom OP och skjuta honom i ryggen. Den enkla och självklara förklaringen är att GM hamnar vid MP eftersomhan förföljt LOP dit. Kanske gick han förbi och väntade några sekunder vid Dekorima (IMs version) eller så gick han bakom hela tiden (ABs version).
Grundproblemet med alla teorier som utgår från MP är att ingen, inte ens OP själv, visste att han skulle passera där förrän ett par minuter för mordet. Alltså är det helt ointressant om en kuppövning eller narkotispaning pågick i närheten, ja såvida man inte vill hävda att en beväpnad polis eller underrättelseman av en händelse sprang på LOP på Sveavägens Ö sida.
Jag fascineras över att normalt fungerande människor i decennier letat SB-män, Skandiamän eller spanande narkotikapoliser när enkel logik säger oss att MP är en slump. Om så hela Europas SB-kommando låg under Skandiahuset så är MP likväl en slump. LOP tog en oväntad väg S isf N till Rådmansgatan, och bytte till råga på allt sida. Trots detta kunde GM komma upp bakom OP och skjuta honom i ryggen. Den enkla och självklara förklaringen är att GM hamnar vid MP eftersomhan förföljt LOP dit. Kanske gick han förbi och väntade några sekunder vid Dekorima (IMs version) eller så gick han bakom hela tiden (ABs version).
Hasse Aro körde ju länge med den där storyn om att "ingen kunde veta" vart paret Palme skulle styra kosan efter biobesöket, och att mordet därför måste vara en slump – ett tillfällighetsdåd utfört av en ensam galning. Du påstår rentav att "inte ens Olof Palme själv" kunde veta i förväg att de skulle gå till det ställe som blev mordplatsen. Men noga räknat så kan väl varken Hasse Aro eller ens du själv i egen hög person veta vad Olof Palme visste, eller inte visste, om den saken. Utan det är ett antagande som ni gör. Samma sak med Lisbeth Palme, för hon har aldrig ens tillfrågats om den här saken.
Precis som antaganden i största allmänhet så kan ert antagande om att "ingen visste" vara riktigt eller oriktigt. Om det är riktigt så följer mycket riktigt den slutsats som Hasse Aro förfäktat och som du nu upprepar här. Så långt är allt frid och fröjd. Men om antagandet är oriktigt så blir slutsatsen också oriktig. Det behövs bara att en enda person utöver Olof Palme vetat om i förväg att han skulle dit till Dekorima efter bion. Den personen kan då organisera ett attentat mot Palme, där man i förväg ställer attentatsmän vid den platsen som skjuter Palme när han kommer dit.
Det här andra alternativet, som alltså följer ifall ert antagande om "ingen visste" är oriktigt, brukar vi kalla för "mötesscenariot". Namnet har dels historisk grund i det att idéns upphovsman, privatspanaren Ingvar Heimer, benämnde det så. Dessutom är det ju rimligt att skälet till att Olof Palme skulle gå till Dekorima, och att någon (annat än Lisbeth) fått reda på att han ska dit, var att han skulle möta någon där. Vad det i så fall handlat om för slags ärende, det kan naturligtvis diskuteras. Men vad som står klart, det är att det finns ett annat alternativ än "ingen visste".
I argumentationsanalys brukar man kalla Hasse Aros (och nu även ditt) tilltag för att lägga en "rävsax". Formellt kallas det för en "ofullständig disjunktion", vilket betyder att man utelämnar vissa alternativ – som regel i syfte att missleda. I det här fallet handlar det om att utelämna mötesscenariot i syfte att få mordet att framstå som en slumpmässigt dåd utfört av en ensam galning. I och med att jag inte kan bevisa att Hasse Aro lagt den här rävsaxen på flit så har jag istället kallat hela den här analysen, inklusive båda alternativen, för "Hasse Aros dikotomi".
Varför det namnet? Därför att situationen är dikotom, den innefattar två – och endast två – logiska möjligheter. Antingen "visste ingen" vart Palme skulle styra kosan efter bion, eller så "visste någon" det. Om "ingen visste" så blir Palmemordet mycket riktigt ett slumpmässigt dåd utfört av en ensam galning. Men om "någon visste" så har vi ett mötesscenario för handen. Så ser logiken ut i Hasse Aros dikotomi.
Utifrån den utgångspunkten får man ta de här två alternativen "ner till Sveavägen" och pröva dem mot de vittnesuppgifter, tekniska data och andra förloppsdata som vi har tillgång till i materialet. När man gör det så menar jag att evidensen så entydigt talar för ett mötesscenario, att slumpdådet framstår som absurt. Framför allt har jag pekat på omöjligheten i att ta fram ett rimligt och fungerande förlopp där en ensam galning skjuter Olof Palme, och som även stämmer med vittnesdata.
Du går ju in på "Björkmans version" och "Morelius' version", men vad du utelämnar – och här är det nog ändå ganska klart att utelämnandet är avsiktligt – det är "Delsborns version". För Delsborn gör ju en direkt iakttagelse av ett möte mellan paret Palme och en tredje man på trottoaren utanför Dekorima, och om den iakttagelsen ska tas med så blir det naturligtvis omöjligt att förfäkta något annat än mötesscenariot. Utöver Delsborn finns även ett otal andra argument, inklusive gårdagens långa batalj rörande Lisbeth Palmes vittnesmål, som också helt klart talar för ett tvåmannascenario, vilket per definition är ett konspirationsscenario och som därför måste passa in i "någon visste"-alternativet dvs i ett mötesscenario.
Som jag ser saken är det stört omöjligt att förfäkta något slumpdåd utfört av en ensam galning med mindre än att undertrycka högvis av centrala uppgifter som inte gärna bör undertryckas. Jag menar, "slumpen" är ju en finfin sopkvast som man kan plocka fram för att sopa vad som helst under mattan. Och när slumpen inte räcker till så kan man alltid ta till "missuppfattningar" från vittnens sida. Nu menar jag naturligtvis inte att ingenting beror på slumpen och att vittnen aldrig missuppfattar saker, men däremot menar jag att man måste göra en rimlig avvägning mellan vad som kan tänkas bero på slumpen och vad som inte rimligtvis kan vara en slump.
Jag tycker din poäng om problemet med att "utgå från mordplatsen" ändå är bra, för den understryker dikotomin. Nu försökte du visserligen ta fram Hasse Aros stora sopkvast och sopa mötesalternativet under mattan, men som du nu ser gick det inte så bra med den saken. Och då kvarstår det enkla faktum att antingen var mordplatsen utsedd på förhand eller så var den inte det. Det är egentligen bara ett annat sätt att uttrycka den där dikotomin, som jag varit ofin nog att hänga Hasse Aros namn på. Antingen "visste ingen" och i så fall var valet av mordplats en slump. Eller så "visste någon" och då måste man just utgå från mordplatsen i ett mötesscenario.
I1626-01