Citat:
Ursprungligen postat av
Teu
Ja det är det. Ni suger upp allt som kan stå på två ben sen gallrar ni successivt, och detta är djupt problematiskt när man gör det i en sån utsträckning som ni gör det. Ni gallrade för fan sexåringar vid nått tillfälle. Det är en enorm skillnad mellan en klubb som försöker bygga det bästa laget med dom spelarna dom har, och en klubb som försöker bygga det bästa laget med dom lagen dom har. Ja, modellen är ekonomiskt sund för Hammarby IF, men det är även tveklöst den modell som får så många spelare som möjligt att sluta spela fotboll i en ålder där ingen kan säga huruvida någon kommer bli en framtida elitspelare eller inte.
Vidare ska det påpekas att vi, som alla andra klubbar, begår misstag löpande. Den stora skillnaden är att ni har dubbelt så många spelare i er organisation än vad vi och dif har tillsammans, vilket inte är något annat än dunderbefängt.
Men vet du vad, vi kan ju skita i allt vad moral och etik heter så kan vi alla sitta där med 5000 fotbollslag som vi betalar Joseph Kony att fylla upp med lovande talanger, och när vi ändå håller på kan vi lika gärna kopiera City Group/Red Bull och skaffa några hundra farmarlag, idka sports washing till lite diktaturer und so weiter. Blir säkert skitbra.
Det känns verkligen inte som du har speciellt bra koll på stockholmsfotbollen och ungdomsfotbollen. Absolut är Bajen och BP mest lika varandra, men jag förstår inte vad som skulle vara negativt med nuvarande modell, vilket inte är det som du beskriver det. Man erbjuder jättemånga barn att spela fotboll i en stor organisation med heltidsanställda sportchefer och liknande, som kan stötta föräldratränare och höja kvalitén mer än vad många små föreningar kan där föräldratränare ofta lämnas ensamma till att lösa mycket. Till att spelarna fyller 8 år erbjuds ett fåtal spelare som ligger långt fram i sin utveckling att spela i ett akademilag med välutbildade tränare. Dessa lag består ofta i början av 6-7 spelare eller liknande (BP kör dock ett andra akademilag också). Vill man inte spela i det laget måste man såklart inte det. Man börjar med små trupper för att kunna bygga på med åren istället för att behöva plocka bort spelare som inte längre håller tillräckligt hög nivå.
I den åldern och uppåt är det många spelare utifrån som självmant söker sig till klubben, inte tvärtom. Just med tanke på att man är så många i dessa klubbar, har man som i Bajens fall valt att ha ett andralag, så man kan erbjuda fler en bra fotbollsutbildning. Större chans för fler att spela i ett sånt lag och positivt för klubben att nivån ökar. Eftersom en förening bara får ha ett lag i t.ex. P16 Allsvenskan, så innebär ett andralag (på pappret en annan förening) att spelare som inte platsar i förstalaget slipper stressa och söka sig till annan förening, utan kan bli kvar.
Andralag har ju för övrigt även Djurgården i form av DTFF och Gnaget i form av AIK Solna FK. BP har ju tagit steget längre och har Bromma TFF som ett tredjelag i ett antal årskullar. Bromma TFF P16 leder för övrigt P16 Regional med 5 poäng, vilket gör att klubben ser ut att kunna ha 3 lag i P16 Allsvenskan nästa år. Bra för BP, bra för svensk fotboll med fler spelare i en klubb som kan utbilda fotbollsspelare, men lite tråkigare för andra klubbar då.
Om din tanke är att det bästa vore att göra som Gnaget och Djurgården där man har färre spelare och färre lag, men samtidigt hoppas att man ska få fram spelare till A-laget utan att plocka in spelare externt, så vet jag inte om du bara är naiv eller har dålig koll. Tar man Gnaget som exempel, som avskaffade akademilag efter P08-kullen, blir jag bara mer säker på att man kommer behöva jobba mycket mer externt och hämta in ungdomar från andra klubbar om man vill producera spelare till Allsvenskan. P09-kullen hade ändå som ett akademilag i form av "lag Svart" med en AIK-topp (på den tiden) inblandad. P2010-kullen är väl den första riktiga kullen där man kan se vad som kommer fram när man försökt lägga krut på hela kullen istället för ett akademilag och flera breddlag bakom under de tidiga åren. Inte för att resultaten är det viktigaste när spelarna är 14 år, men när man ligger sist i Stockholms seedade serie för stadens 12 bästa lag, så tycker jag ändå det ger en liten fingervisning om att klubben kommer behöva leta spelare externt när denna kull ska utgöra P17 och P19. De mest talangfulla spelarna idag kommer nog dessutom hinna fundera mer än en och två gånger ifall man kanske inte ska gå till ett bättre lag.
Det var någon djurgårdare för någon vecka sen som pekade på att man hade många spelare med till Elitlägret i P09-kullen. Ca hälften av dessa har tillkommit från andra klubbar i Stockholm (övriga storklubbar, RCD Espanyol, Stuvsta IF etc.) bara senaste året ungefär.
Det är i de äldsta årskullarna man aktivt arbetar för att plocka in spelare. I övrigt är det klubbnamnen som lockar spelarna till sig.
Framtiden får såklart utvisa vilken modell som är bäst, men att i dagens läge tycka att Bajen och BP är på fel spår, känns ändå som en högoddsare. Sen ska man naturligtvis inte underskatta vad det betyder att hundratals barn varje år börjar spela i Bajen, i Bajens fall, och blir bajare även om det på ett sportsligt plan för egen del slutar i att man varit aktiv på breddnivå.