Citat:
Ursprungligen postat av
hundtand
Absolut, och vi vet ju att moralen i samhället är under förfall. Respekt, empati och integritet är som bortblåst. Vilket genomsyrar även detta forum ja. Man MÅSTE inte uttrycka sig på en bottenlåg nivå, inte ens på ett anonymt skvallerforum. Sorry för OT.
Att kritisera hur folks kroppsdelar eller drag ser ut är förstås både taskigt och meningslöst.
Men influencers, som Elsa är, har som arbete att sälja sig själva på olika sätt.
En influencer är en helt annan kändis än en skådis, författare, politiker, musiker, regissör et c et c - som har ett yrke och blir berömda för att deras verk uppmärksammas.
Influencers är berömda för att de kränger ut bilder på sig själv, sitt liv och åsikter som köps i form av ”betalda samarbeten”.
Klart man inte behöver vara taskig för det - men det är inte konstigt att det blir ett annat personfokus på en influencer än en författare.
Personligen har jag gillat Elsa även om jag har haft svårt för vissa delar, upplever t ex henne som ganska gapig och egocentrisk, men ändå snäll, ”oskyldig” och välmenande.
Men saker nyligen, som att hon inte klarar av att gå till optikern om inte hennes man följer med som stöd, är så… bisarra och verklighetsfrånvända. Vet inte om hon tycker att det är charmigt och gulligt att framställa sig som ett våp?
Lyssnade också på nästsenaste podden och där framkom att Elsa tänkte lämna flytten helt till Pontus, själv skulle hon vara kvar på Gotland.
Ja, dvs, tills Pontus nämnde att engelska släktingar till honom skulle komma besök. Inte så att Elsa reagerade med ”Åh, X och Y, så länge sen jag träffade dem, vill verkligen se dem och visa dem sommarstockholm!”, nej då, det hon angav var att hon tänkte att ”de ska inte sitta på uteserveringar och ha det mysigt (inte säker på att hon sa just mysigt) utan mig!”
Åter igen otroligt egocentriskt. Ingen får göra roliga saker utan att Elsa är med. Men tråkiga och jobbiga saker ska Elsa inte behöva göra alls utan lämna över till andra. (Som flytten som Pontus som sagt var skulle få sköta helt själv.) Saker som är helt normalt för andra, som att gå till optikern, behöver Elsa stöd för, eller lämnar henne skör, som - enligt uppgift här - att Lynn både har nagelbandsinflammation och hon måste ordna barnkalas åt honom.
Förlåt, men baxnar. Klart jag kan diskutera det med väninnor utanför internet, kruxet är att väldigt få av mina läser Elsas blogg.
Eftersom Elsa tjänar vansinnigt med pengar på sin personlighet tycker jag nog det är ok att diskutera hennes manér.