Citat:
Ursprungligen postat av
Dick-Jerker
Förkylning ger svullna slemhinnor därav nedsatt luktsinne, när det gäller Covid säger forskningen att det är den olfaktoriska delen av hjärnan, som har med lukt att göra, som tar skada.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Hur många känner du som tappat smaksinnet? Två? Fem? Tio? Ännu fler?
Utan att avslöja exakt vilken bransch det gäller, så hade jag under hela fejkpandemin ett yrke som innebär den typen av daglig nära kontakt med stort antal människor som du beskriver. Jag jobbade aldrig hemifrån. Åkte också regelbundet taxi för jobbets räkning. Trots detta kan jag inte minnas att jag har träffat någon som påstått sig tappa smaksinnet. Och då var det inte så att jag undvek att diskutera ämnet covid. Det enda jag hörde talas om på mitt företag, med hundratals anställda, var att folk som tidigare var notoriska vabbare istället blev sjukskrivna för covid i motsvarande grad.
Kanske bara en statistisk avvikelse i just mitt fall?
Men ändå, man undrar ju. Skulle det vara möjligt att hitta nån offentlig statistik på att det verkligen blivit vanligare att folk fått sådana här "hjärnskador", sen 2020? Jag menar, det skulle ju också kunna ha att göra med hur mycket sånt rapporteras i media. Och sen blir det ju en "snackis".
Däremot hörde jag nyligen talas om en person i min bekantskapskrets som fått TB (eller misstänkts ha fått). En rätt ung person i 40-årsåldern. Men jag är 99% säker på att den personen är vaccinerad och boostad. Så om man vill vara "optimist" så kan man säga att vaccinet åter igen visat sig vara värdelöst. Den pessimistiska förklaringen är att personen fick TB till följd av vaccinet.
Inte smaksinnet, luktsinnet. Det påverkar sedan smaken. De svenska forskare som för 1-2 år sen upptäckte detta (och de var inte ensamma) varnade för att de flesta som fick nedsatt luktsinne inte ens skulle märka det, men de menade att risken finns att dessa på grund av detta ändrar sina matvanor och att detta kan bli negativt (de specificerade inte vad drabbade kunde tänkas äta mindre eller med av vad jag minns).
Jag känner ett par som drabbades och det hade suttit i under ett år eller nåt när jag frågade. Jag har inte frågat igen. Menar du TBE? Jag är hur so helst bekant med en person som fick TBE, och det var fruktansvärt, personen blev liksom dement flera år innan den personen kom tillbaka någorlunda.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dottertillendotter
Du har skrivit en del bra, synd att du nu framför saker som detta. Problem med luktsinnet är mycket vanligt om jag tittar på mig själv och min omgivning. Definitivt kopplat till covid infektion i mitt fall. Att sjukdomen skulle vara ett fantasifoster förstår jag inte heller varför du skriver. Att vaccineringen var ett riktigt obehagligt spektakel är en annan historia.
Ja, du såg kanske nyheterna för ett par dagar sedan om postcovid? Dels om en 12-årig pojke:
https://sverigesradio.se/artikel/oliver-12-har-haft-postcovid-i-tva-orkar-ingenting
Att 9300 bara i Västa Götalandsregionen har diagnosen postcovid:
https://sverigesradio.se/artikel/over-9-000-har-postcovid-ulrika-har-varit-sjuk-i-fyra-ar
Och bland dessa ökar POTS lavinartat:
https://sverigesradio.se/artikel/effekten-av-postcovid-lavinartad-okning-av-diagnosen-pots
Vissa av dem som har postcovid har fått astma:
https://marcusoscarsson.se/just-nu-lakare-slar-larm-om-manniskor-som-har-haft-covid/
9000 bara i den regionen, hur ser det ut i övriga landet?
En ny studie i
Nature nu i maj säger att vaccinerade drabbas mer sällan av postcovid. Vore intressant att veta hur många av de 9300 som var vaccinerade när de fick Covid. Ingen av de jag känner var det. Handlar inte reportagen påfallande ofta om barn? Vore intressant att veta åldrarna på de med postcovid. Sverige lät ju Coviden spridas i skolorna utan restriktion.
Studien kollar dock bara på folk efter 2 doser.
https://www.cidrap.umn.edu/covid-19/study-shows-vaccination-lowers-risk-long-covid