Citat:
Ursprungligen postat av
gomersgotoground
Nu har det inte funnits några sådana planer. NATO var på väg att nedrusta 2014 när Ryssland anföll Ukraina.
In 1990, the territory of the former East Germany was added with the reunification of Germany. NATO further expanded after the Cold War, adding the Czech Republic, Hungary, and Poland (1999); Bulgaria, Estonia, Latvia, Lithuania, Romania, Slovakia, and Slovenia (2004).
NATO members agreed at the 2008 Bucharest Summit that Georgia and Ukraine "will become members of NATO in the future".
Att NATO har expanderat sitt territorium mot Ryssland är det inget snack om, det du säger är desinformation. NATO har sakta, men säkert, tryckt upp sin gräns mot Ryssland, tidigare buffert-länder har tagits över och militariserats. Vad tror du syftet med det är...? Att det bestämdes på Bukarest mötet 2008 att både Georgien och Ukraina skulle gå med i NATO tycks motsäga dig.
Wikipedia artikeln.
Citat:
Ursprungligen postat av
gomersgotoground
Om Ryssland ansåg att det finns ett så stort hot mot Novorossiysk hade de aldrig moderniserat flottbasen där. De har ju hållit på med det efter att de anföll Ukraina 2014. Det finns andra alternativ också längre söderut vid svarta havet.
Du tycks inte förstå, Ukraina håller på att förinta Rysslands svarta havs flotta och bas trots dem inte har krimeahalvön, distansens är för nära. Ryssland MÅSTE ha en hamn där, eller så är deras självständighet över, vi skulle ha en pistol mot deras tinning. Konsekvenserna om dem blir av med den är att deras exportkostnad skulle annars öka med tusentals procent och deras förmåga att exportera under vintern skulle bli obefintlig. Ser du inte problemet?
Citat:
Ursprungligen postat av
gomersgotoground
Om det norska folket vill samarbeta med Ryssland ser jag inga problem med det. Vi får vidta de åtgärder vi anser oss behöva. På vårt egna territorium.
Ok, nu vet jag att du saknar ett strategiskt sinne. Hade Ryssland gjort en sådan kampanj så är det definitivt anledning till krig, eller så skulle Svensk självständighet vara över och vi skulle också vara Ryska lakejer utan inflytande... ser du inte det?
Citat:
Ursprungligen postat av
gomersgotoground
Jag anser inte att det är ett problem att Ukraina sänker Rysslands flotta. Ryssland valde att anfalla Ukraina och har försökt att blockera Ukrainas export med sin flotta. Allt som händer därefter är Rysslands problem. Det har funnits massor av tillfällen och många fördelar för Ryssland att samarbeta med sina grannländer istället för att anfalla dem. Nu har inte Ryssland valt den vägen.
Mm, du vet att Ukraina består till 40% av människor som identifierar sig som kulturella och etniska Ryssar? Och att Zelensky förbjöd det Ryska språket att använda offentligt och läras ut i skolan? Rysk kultur förbjöds, radiostationer stängdes ner och politiska motståndare fängslades, vilket ledde till ett mindre inbördeskrig där det dog 14.000 personer? Här en
wikipedia artikel om lagstiftningen. Här en
wikipedia artikel om inbördeskriget.
Citat:
Ursprungligen postat av
gomersgotoground
Sverige har å andra sidan valt att samarbeta med våra grannländer. Vi hotar inte dem och de hotar inte oss. Kanske kan vi ha en sådan relation med Ryssland också i framtiden men då måste de sluta anfalla sina grannländer och rätta sig efter de avtal de skrivit på och följa de regler civiliserade länder följer.
Jag tror du lyssnat för mycket på SR och därför inte har en aning om vad som pågår... Östra Ukraina, den Ryska delen, röstade om att separera ifrån Ukraina, på grund av förföljelse och hot ifrån den Ukrainska majoriteten, som såg sig själva som en etnisk och kulturell överlägsen grupp, tänk dig Tyska nationalsocialister ifrån 1940 talet, för att ge dig lite perspektiv, så här beskrev
Sveriges radio Azov 2014, innan dem blev Europas hjältar.
Citat:
Flera svenskar deltar i frivilligbataljonen Azov, ett förband med nazistiska förtecken som strider mot de proryska rebellerna i östra Ukraina. Nu växer oron för att den drygt 300 man starka bataljonen kan bli ett hot mot den ukrainska demokratin.
– De slåss inte för ett demokratiskt Ukraina. Deras vision av Ukraina är en fascistisk diktatur, säger den ukrainske statsvetaren Anton Shekhovtsov, som forskar på högerextrema rörelser i Europa.
Ett klipp från en ukrainsk tv-kanal visar Azov-bataljonens maskerade mannar, ståtandes med gulsvarta flaggor, som är prydda med en variant av den nazistiska varghaken. De laddar inför nya strider genom att skandera patriotiska ramsor.
Det här är en jävla sörja, och ett proxy-krig... Googla om NATO:s involvering i Ukraina sen 2014, hur deras arme byggts upp, vem som har finansierat den. Du har internet, jag ska inte behöva ge dig en historielektion. Men tack för diskussionen.