Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Filmen
Climate: The Movie (The Cold Truth) kan vara en bra början för den som vill se en annan bild än vad IPCC ger:
https://www.youtube.com/watch?v=zmfRG8-RHEI
Sen kan man själv gräva vidare och skaffa sig en egen uppfattning. En lista över källor bakom filmen finns här:
Annotated Bibliography for Climate: The Movie
https://andymaypetrophysicist.com/2024/03/26/annotated-bibliography-for-climate-the-movie/
Den som verkligen är intresserad väger in alla sidor och bildar självständigt en egen uppfattning så objektivt som möjligt.
Lika värdefullt att se den filmen för att få en annan bild än den som forskningen ger, som att läsa en bok om att jorden är platt. Filmen är porr för foliehattar och alla källor, "vetenskapligt" språk och hänvisningar till vetenskap som återfinns är där av rent retoriska och kosmetiska syften, alltså för att lura okunniga och outbildade tittare. Det är en flummig och vilseledande konspirationsteoretisk film som det inte räcker med en nypa salt för att se.
Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Frågan gällde om du har någon kalkyl – inte en önskan om ordbajs från dig. Har du någon kalkyl att visa? Speciellt intressant är givetvis kostnaden i förhållande till andra kostnader för att minska CO2-utsläppen och halten i atmosfären.
Kostnaden för CCS kan du googla dig till. Kostnaden för utsläpp är kända, och varierade. Gör din egen jäkla kalkyl. Och nu gällde Supposes rädsla specifikt koluppfångning, och inte hen var inte rädd för reduktion av utsläpp.