Citat:
Ursprungligen postat av
Smushkush
och om jag köpt 0.00001 btc istället så hade min investering fortfarande gått upp exakt lika mycket.
Om det imorgon helt plötsligt finns 10 btc så kommer priset per btc vara många miljoner usd, men då köper ju folk bara 0.00000001 btc istället.
Tänk om ett företag hittar världens mest sällsynta metall, det finns bara 1kg totalt.
Men sen säger företaget" sorry guys, vi har beslutat att sälja den i 1 miljon olika delar, men ni kommer ändå behöva betala lika mycket som om ni hade köpt hela" och så är folk okej med det och är skitglada för sin 1 grams metall som dom betalade 100k för.
Fast det är en jäkla skillnad på vad man går upp procentuellt jämfört med vad man går upp i fiat-värde.
Ja och då ökar priset för de som redan köpt och om priset ökar får jag och andra som investerat mer pengar (både procentuellt sett och mätt i Fiat), förstår du inte det? Hade det funnits oändligt med Bitcoins hade det inte varit värt så mycket som det är värt idag.
Fast i din jämförelse tar du inte med folk som köpt större bitar av den metallen då till ett lägre pris innan företaget i det exemplet skulle dela upp det.