Citat:
Ursprungligen postat av
Lundiebu
Bara en liten reflektion, det tog 5 dagar att hitta Holm trots att hon fanns väldigt nära. Om det nu finns någon anledning att jämföra fallen?
Ja precis. Och där deltog massor med människor. Lisa försvann 7 juni 2015 och hittades mördad 12 juni, 5 dagar senare, bara några 100 m från caféet.
Samma natt blir tre personer anhålla. En av dem var Nerijus Bilevicius som dömdes till livstids fängelse 2016 för mordet. Det var ett sexualsadistiskt motiv till mordet på Lisa.
Jag följde allt och satt och tittade på direktsändningen när en polis som hade svårt att hålla tillbaka tårarna berättade att hon hade hittats död.
Det jävla mördaraset blev i aug 2022 knivhuggen i halsen av en medfånge med en egentillverkad kniv och dog på vägen till sjukhuset. Ingen sörjde, flera jublade...
Tusentals sökte efter Lisa Holm
17-åriga Lisa Holm försvann under oklara omständigheter efter att hon slutat sitt extrajobb på ett kafé, den 7 juni 2015. Sökandet fick människor att gå man ur huse.
–
Vi hade över 3.000 sökare under tre dagar, det var den största sökinsatsen vi haft, säger Helene B, verksamhetschef för Missing People.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/tusentals-sokte-efter-lisa-holm-for-ett-ar-sedan
Maja hittades efter 4 dagar av polisen utan några sök med Missing People eller annan utomstående.
Det var polisens eget utredningsarbete som ledde till att hon hittades på en svårtillgänglig plats halvvägs i vattnet i ån Viskan under en järnvägsbro.
MGM sitter häktad nu.