Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Tömma Sverige på malm? Snarare att vi förädlar malmen ytterligare. LKAB gör sinter av malmen men det ger mer jobb om vi smälter malmen och inte bara gör tackjärn utan förädlar till stål och exemplevis plåt.
H2GS bluffar med en rövarhistoria om att importera malm från Sydamerika för att få oss att bygga ut järnväg som förmodligen kommer att användas för att öka avtappningen av malm. Det handlar om att komma åt våra råvaror, oberoende i vilken form.
Myndigheterna säger att den kabel till Finland som påståtts dras för att leverera energi till grönt stål istället kan komma att användas för att tappa av Sverige på el och därigenom höja våra elpriser.
Tyskarna som äger Scania verkar slå samman utvecklingsavdelningen med MAN. KTH har dragit från Södertälje.
Northvolt vars 2000 arbetare i Skellefteå inte producerar någonting har börjat bygga fabrik tillsammans med Volvo. Men elbilsförsäljningen viker och ytterligare industri i Sverige kan rasa.
EU ställer om oss till råvaruproducerande koloni.
Sverige har sämst ekonomisk utveckling i hela EU. Det finns orsaker.