2024-03-16, 19:23
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Det finns INGEN brist på sjuksköterskor som är anställda inom sjukvårdsregionerna i Sverige. Tvärtom.
Vi har oerhört många anställda sjuksköterskor. Sannolikt fler än vi behöver.

Men - över hälften av dem jobbar HELTID MED ADMINISTRATION. .
De vill inte jobba på sjukvårdsgolvet nimed patienter. Utan föredrar att strutta runt i civila kläder med påhittade titlar och sitta oändliga mängder meningslösa ”möten” istället. De ser sig som ”för fina” för att skita ner händerna med patientvård.

För att inte nämna alla de timmar som de sjuksköterskor som trots allt jobbar på sjukvårdsgolvet sitter framför dataskärmarna och författar helt meningslösa textmassor i sk omvårdnadsjournaler.
Som ingen medicinsk ansvarig någonsin öppnar eller läser. Eftersom det aldrig står något viktigt där som inte redan finns i patientens läkarjournaler.

Det pågår en LEK inom sjukvården, orkestrerad av sjuksköterskornas fackförbund, som i sina försök att öka sjuksköterskelönerna, velat göra sjuksköterskeyrket mer ”läkarlikt”
De vill att sjuksköterskorna också ska ”få” skriva journaler, också ha möten, också få kalla sig ”specialister”.

En grundutbildad sjuksköterska har idag en genomsnittslön på nästan 42.000kr/månad och en veckoarbetstid på 34-36 timmar. Det är absolut inte ett dåligt betalt låglöneyrke. Inte heller med tanke på att arbetsansvaret främst går ut på att ropa på någon annan yrkeskategori - läkarna - om det uppstår problem.

Lika jämlika som sjuksköterskorna vill vara med läkarna - lika ojämlikt behandlar de undersköterskorna.
De vill absolut inte att undersköterskorna ska få mer avancerade arbetsuppgifter eller mer ansvar - trots att många, framför allt äldre undersköterskor, en gång i tiden både utbildats för och tidigare innehaft dessa arbetsuppgifter. Sjuksköterskor är alltför ofta oerhört nedvärderande mot undersköterskor.

Sjuksköterskefacket är till stora delar ansvariga för att ha förstört svensk sjukvård.

Kaoset vi har idag med vårdplatsbrist och inställda operationer - är ingen brist på fysiska vårdplatser, operationssalar, läkare eller annan vårdpersonal. Utan en effekt av att sjuksköterskefacket hindrar läkare och undersköterskor att utföra jobbet själva.
Facket kräver att detta ska vara förbehållet sjuksköterskor - som ju oftast inte vill jobba med dessa arbetsuppgifter. Därav problemen idag.

Att läkare och undersköterskor bevisligen kan utföra det mesta av all sjukvård minst lika bra, om inte både mer effektivt och mer patientsäker är uppenbart. Inte minst allt fler sjuksköterskefria enheter visar att detta är en utmärkt lösning.
Det det första stora steget mot framtidens lösning av den svenska sjukvårdskrisen.
Bort med fackförbund likt sjuksköterskornas, som egoistiskt tänker enbart på sina medlemmar, samtidigt som de medvetet förstör svensk sjukvård.

Delvis rätt i det du skriver men mycket är också ren smörja.. Att alla bara jobbar med admin är inte sant. Folk flyr yrket eller drar till andra ställen. Blir ingen kontinuitet, bara kaos och nya kollegor utan struktur. Man satsar inte på dom som är ambitiösa.

Citat:
"Kaoset vi har idag med vårdplatsbrist och inställda operationer - är ingen brist på fysiska vårdplatser, operationssalar, läkare eller annan vårdpersonal. Utan en effekt av att sjuksköterskefacket hindrar läkare och undersköterskor att utföra jobbet själva.
Facket kräver att detta ska vara förbehållet sjuksköterskor - som ju oftast inte vill jobba med dessa arbetsuppgifter. Därav problemen idag. "

Vad menar du nu?

Håller med om att facken är värdelösa men. tex På Karolinska har man länge vetat om att flertalet OP-syrror ska gå i pension.. vad gör man när de behövs satsas och förhindra akut situation på bemanning? Ingenting, man blundar och hoppas de löser sig..

42k/månaden får du inte förrän om du jobbat 15 år minst... kanske 20. Bara om du går specialist VUB kanske..

Du själv är ju läkare.. och ställer just nu grupp mot grupp i din text. Upplever inte den här galenskapen du beskriver alls.

"
Citat:
Att läkare och undersköterskor bevisligen kan utföra det mesta av all sjukvård minst lika bra, om inte både mer effektivt och mer patientsäker är uppenbart. Inte minst allt fler sjuksköterskefria enheter visar att detta är en utmärkt lösning.
Det det första stora steget mot framtidens lösning av den svenska sjukvårdskrisen.
Bort med fackförbund likt sjuksköterskornas, som egoistiskt tänker enbart på sina medlemmar, samtidigt som de medvetet förstör svensk sjukvård. "

Är du helt galen? Studierna motbevisar det där. Lycka till

Satsa istället på sjuksköterskor och fler sjuksköterskor på vårdavdelningarna istället för samma trams hela tiden.. med att tro att de går att köra på samma bemanning som man kunde på 90-talet fast nu med betydligt fler skituppgifter och dessutom fler patienter som inte pratar svenska och ska ha hotell service, på det ännu fler och mer advancerad läkemedel/behandlingar, de går inte tro att de ska bli bra i minimum bemanning med flera sjukluckor. Man bränner ut varandra

Värdelöst och hålla på att prata ner andra kollegors titlar Coli, som du ofta gör coli. Men du blev väl avvisad av syrrorna när du försökte ragga på dom antar jag.
__________________
Senast redigerad av rawjudge 2024-03-16 kl. 19:48.
Citera
2024-03-16, 20:29
  #74
Medlem
PatsyStoneHCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Vad har antalet IVA-platser med antalet sjuksköterskor att göra?
Hur många sjuksköterskor är anställda inom landstingen? Vet du det?
Jag vågar hävda att det inte alls är en brist på sjuksköterskor i landet, dock så använder man dem på fel sätt.

Ett enkelt sätt är att förbjuda bemanningssjuksköterskor o läkare. Anställa folk o ge dessa schyssta villkor.
Sedan kan man börja kasta ut de 2 000 000 människor som inte bidrar till finansieringen av skattemedel.
Sedan är nog problemet löst.

Artikeln handlar alltså om att det behövs fler IVA platser.
För att det ska kunna ske så krävs det bland annat fler sjuksköterskor.
Artikeln handlar inte heller om önsketänkande i form av att ta ifrån människor sitt medborgarskap och kasta ut dom.

Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Den svenska sjukvården liksom allt annat är byggd för kanske max 8 miljoner människor.

Att hela tiden fylla på med människor som inte bidrar utan bara skadar har sitt pris i form av att all service förfaller. Färre personer betalar för fler.

Nu så ska vårdpersonal sägas upp för att spara på pengar så det råder ingen "brist" enligt regionerna.

IVA är överbemannat har jag hört, det behövs fler sängar och färre personal som fikar.

Sen så behöver man flytta personer inkl sjuksköterskor från verksamheter där de sitter och fikar till de som faktiskt behöver personal. Med morot eller piska.

Nu är det ju så, vilket jag poängterar i min TS, att vi är näst sist vad det gäller IVA platser inom OECD.
Så oavsett invandring så hade systemet varit underdimensionerat när vårdbehovet ökar.

Vilka verksamheter finns det där sjuksköterskor sitter och fikar istället för att ta hand om patienter?
Och "Med morot eller piska" menar du att man ska tvångsrekrytera personal?
Citera
2024-03-16, 20:36
  #75
Medlem
PatsyStoneHCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.Dowie
Island har alltså 15st IVA-sjuksköterskor i hela landet. Det var inte många.

Det stämmer att Island har färre IVA platser än Sverige, 4,1 IVA platser per 100 tusen invånare.
Hur många sjuksköterskor de behöver för att bemanna dessa platser är en annan sak.
Om de anser att deras resurser möter be deras behov som finns vet jag inte heller.
Jag vet dock att socialstyrelsen anser att vi behöver fler vårdplatser i Sverige.

https://www.socialstyrelsen.se/om-socialstyrelsen/pressrum/press/nytt-riktvarde-visar-behov-av-ytterligare-2300-vardplatser/
Citera
2024-03-16, 20:43
  #76
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PatsyStoneHC
Nu är det ju så, vilket jag poängterar i min TS, att vi är näst sist vad det gäller IVA platser inom OECD.
Så oavsett invandring så hade systemet varit underdimensionerat när vårdbehovet ökar.

Vilka verksamheter finns det där sjuksköterskor sitter och fikar istället för att ta hand om patienter?
Och "Med morot eller piska" menar du att man ska tvångsrekrytera personal?

Jo, men vårdbehovet ökar p.g.a invandringen och därför är all samhällsservice i Sverige underdimensionerad då färre personer betalar för fler.

Sverige har högre sjuksköterseketäthet än ofta tidigare, sparka från se verksamheter som är mindre viktiga eller där personalen bara fikar och i värsta fall är nettonegativ till där de verkligen behövs och erbjud högre lön om det behövs. Min flickvän jobbar på sjukhuset så jag vet hur det får till i fikarummen. Regionerna ska ju själva skära med osthyveln och anser alltså att det inte behövs mer personal.
Citera
2024-03-16, 20:45
  #77
Medlem
PatsyStoneHCs avatar
Mer än hälften av sjuksköterskorna jobbar heltid med administration, källa på det?
Att det finns specialistsjuksköterskor, jaha?
Det finns specialistläkare och specialistundersköterskor också, tex för såna som vill arbeta inom IVA, anestesi och operation. Är det också fel?
Sen håller jag med om att undersköterskor inom regioner ofta har alldeles för låg nivå på sysslor i relation till deras kunskap. Att de ofta vår utföra sådant som man tidigare hade vårdbiträden till.

Att du inte gillar sjuksköterskor är en sak men att vi behöver fler vårdplatser inom regionerna är fakta.
https://www.socialstyrelsen.se/om-socialstyrelsen/pressrum/press/nytt-riktvarde-visar-behov-av-ytterligare-2300-vardplatser/

Citat:
Ursprungligen postat av coli
Det finns INGEN brist på sjuksköterskor som är anställda inom sjukvårdsregionerna i Sverige. Tvärtom.
Vi har oerhört många anställda sjuksköterskor. Sannolikt fler än vi behöver.

Men - över hälften av dem jobbar HELTID MED ADMINISTRATION. .
De vill inte jobba på sjukvårdsgolvet med patienter. Utan föredrar att strutta runt i civila kläder med påhittade titlar och sitta oändliga mängder meningslösa ”möten” istället. De ser sig som ”för fina” för att skita ner händerna med patientvård.

För att inte nämna alla de timmar som de sjuksköterskor som trots allt jobbar på sjukvårdsgolvet sitter framför dataskärmarna och författar helt meningslösa textmassor i sk omvårdnadsjournaler.
Som ingen medicinsk ansvarig någonsin öppnar eller läser. Eftersom det aldrig står något viktigt där som inte redan finns i patientens läkarjournaler.

Det pågår en LEK inom sjukvården, orkestrerad av sjuksköterskornas fackförbund, som i sina försök att öka sjuksköterskelönerna, velat göra sjuksköterskeyrket mer ”läkarlikt”
De vill att sjuksköterskorna också ska ”få” skriva journaler, också ha möten, också få kalla sig ”specialister”.

En grundutbildad sjuksköterska har idag en genomsnittslön på nästan 42.000kr/månad och en veckoarbetstid på 34-36 timmar. Det är absolut inte ett dåligt betalt låglöneyrke. Inte heller med tanke på att arbetsansvaret främst går ut på att ropa på någon annan yrkeskategori - läkarna - om det uppstår problem.

Lika jämlika som sjuksköterskorna vill vara med läkarna - lika ojämlikt behandlar de undersköterskorna.
De vill absolut inte att undersköterskorna ska få mer avancerade arbetsuppgifter eller mer ansvar - trots att många, framför allt äldre undersköterskor, en gång i tiden både utbildats för och tidigare innehaft dessa arbetsuppgifter. Sjuksköterskor är alltför ofta oerhört nedvärderande mot undersköterskor.

Sjuksköterskefacket är till stora delar ansvariga för att ha förstört svensk sjukvård.

Kaoset vi har idag med vårdplatsbrist och inställda operationer - är ingen brist på fysiska vårdplatser, operationssalar, läkare eller annan vårdpersonal. Utan en effekt av att sjuksköterskefacket hindrar läkare och undersköterskor att utföra jobbet själva.
Facket kräver att detta ska vara förbehållet sjuksköterskor - som ju oftast inte vill jobba med dessa arbetsuppgifter. Därav problemen idag.

Att läkare och undersköterskor bevisligen kan utföra det mesta av all sjukvård minst lika bra, om inte både mer effektivt och mer patientsäker är uppenbart. Inte minst allt fler sjuksköterskefria enheter visar att detta är en utmärkt lösning.
Det det första stora steget mot framtidens lösning av den svenska sjukvårdskrisen.
Bort med fackförbund likt sjuksköterskornas, som egoistiskt tänker enbart på sina medlemmar, samtidigt som de medvetet förstör svensk sjukvård.
Citera
2024-03-16, 20:48
  #78
Medlem
PatsyStoneHCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Jo, men vårdbehovet ökar p.g.a invandringen och därför är all samhällsservice i Sverige underdimensionerad då färre personer betalar för fler.

Sverige har högre sjuksköterseketäthet än ofta tidigare, sparka från se verksamheter som är mindre viktiga eller där personalen bara fikar och i värsta fall är nettonegativ till där de verkligen behövs och erbjud högre lön om det behövs. Min flickvän jobbar på sjukhuset så jag vet hur det får till i fikarummen. Regionerna ska ju själva skära med osthyveln och anser alltså att det inte behövs mer personal.

Var har du fått fram att regionerna inte anser att det behövs mer personal?
Exakt vilka verksamheter inom regionerna är det där personalen sitter och fikar dagarna i ända?
Om din flickvän vet hur det går till i fikarummet (på alla regioners sjukhus?) så måste hon vara just en av de lata som du bespottar, har du tänkt på det?
Citera
2024-03-16, 20:54
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PatsyStoneHC
Var har du fått fram att regionerna inte anser att det behövs mer personal?
Exakt vilka verksamheter inom regionerna är det där personalen sitter och fikar dagarna i ända?
Om din flickvän vet hur det går till i fikarummet (på alla regioners sjukhus?) så måste hon vara just en av de lata som du bespottar, har du tänkt på det?

Jag bespottar ingen utan beskriver bara hur det här varit på alla arbetsplatser som jag hört om eller arbetat själv framförallt offentliga. Det finns säkert undantag.

Regionerna eller åtminstone de flesta har sagt upp eller ska säga upp vårdpersonal inklusive sjuksköterskor. Det är de som bestämmer om det råder "brist" eller "överskott" genom hur många de anställer. Regeringen har aviserat ett paket på 6 miljarder för att försöka stävja detta i viss mån enligt dem själva åtminstone.
Citera
2024-03-16, 21:03
  #80
Medlem
PatsyStoneHCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
Jag bespottar ingen utan beskriver bara hur det här varit på alla arbetsplatser som jag hört om eller arbetat själv framförallt offentliga. Det finns säkert undantag.

Regionerna eller åtminstone de flesta har sagt upp eller ska säga upp vårdpersonal inklusive sjuksköterskor. Det är de som bestämmer om det råder "brist" eller "överskott" genom hur många de anställer. Regeringen har aviserat ett paket på 6 miljarder för att försöka stävja detta i viss mån enligt dem själva åtminstone.

Det där är bara dravel.
Att hålla en budget i balans har inte det minsta med brist på vårdpersonal att göra.
Och dom där sex miljarderna, när de nu kommer, är bara kaffepengar.

"Socialstyrelsen har kartlagt 22 legitimationsyrken och samtliga läkar-, sjuksköterske- och tandläkarspecialiteter bland annat genom enkäter till regionerna, fack- och yrkesorganisationer och till landets kommuner. "

"– 15 av 21 regioner rapporterar att de har brist på personal inom hälften eller fler av legitimationsyrkena. Personalbristen bedöms ha försämrats för majoriteten av regionerna i oktober 2022 jämfört med oktober 2021 när det gäller legitimationsyrkena sjuksköterska, specialistsjuksköterska, röntgensjuksköterska och tandhygienist, säger Åsa Olsson, utredare vid Socialstyrelsen.

Alla svarande regioner uppger att de har brist på barnmorskor, läkare med specialistkompetens, sjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och specialistsjuksköterskor. En majoritet av regionerna rapporterar också brist på specialistläkare, till exempel inom psykiatri, allmänmedicin, barn- och ungdomspsykiatri och radiologi."
https://www.socialstyrelsen.se/om-socialstyrelsen/pressrum/press/fortsatt-brist-pa-legitimerad-halso--och-sjukvardspersonal/
Citera
2024-03-16, 21:24
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PatsyStoneHC
Det där är bara dravel.
Att hålla en budget i balans har inte det minsta med brist på vårdpersonal att göra.
Och dom där sex miljarderna, när de nu kommer, är bara kaffepengar.

"Socialstyrelsen har kartlagt 22 legitimationsyrken och samtliga läkar-, sjuksköterske- och tandläkarspecialiteter bland annat genom enkäter till regionerna, fack- och yrkesorganisationer och till landets kommuner. "

"– 15 av 21 regioner rapporterar att de har brist på personal inom hälften eller fler av legitimationsyrkena. Personalbristen bedöms ha försämrats för majoriteten av regionerna i oktober 2022 jämfört med oktober 2021 när det gäller legitimationsyrkena sjuksköterska, specialistsjuksköterska, röntgensjuksköterska och tandhygienist, säger Åsa Olsson, utredare vid Socialstyrelsen.

Alla svarande regioner uppger att de har brist på barnmorskor, läkare med specialistkompetens, sjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och specialistsjuksköterskor. En majoritet av regionerna rapporterar också brist på specialistläkare, till exempel inom psykiatri, allmänmedicin, barn- och ungdomspsykiatri och radiologi."
https://www.socialstyrelsen.se/om-socialstyrelsen/pressrum/press/fortsatt-brist-pa-legitimerad-halso--och-sjukvardspersonal/

I den "socialistiska Musse-pigg ekonomi" som vården utgör och "alla" verkar vilja ha så bestämmer regionerna efterfrågan genom hur många de anställer. Utbudet bestämmer de också i princip genom vika löner de erbjuder. Just nu finns det så många sjuksköterskor att de hellre sparkar än anställer.

Det finns pengar men verksamheten är som resten av samhället gravt innefektiv och misskött. Det råder alltså ingen reel "brist" på något utom bara icke-fungerande verksamheter som sköts styvmoderligt och utan intresse.
Citera
2024-03-16, 21:39
  #82
Medlem
PatsyStoneHCs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1ulvius9
I den "socialistiska Musse-pigg ekonomi" som vården utgör och "alla" verkar vilja ha så bestämmer regionerna efterfrågan genom hur många de anställer. Utbudet bestämmer de också i princip genom vika löner de erbjuder. Just nu finns det så många sjuksköterskor att de hellre sparkar än anställer.

Det finns pengar men verksamheten är som resten av samhället gravt innefektiv och misskött. Det råder alltså ingen reel "brist" på något utom bara icke-fungerande verksamheter som sköts styvmoderligt och utan intresse.

Förutom regionernas påpekande att det råder brist på kompetent personal, vilket vad var jag skickade länk om, så behövs det fler vårdplatser.
Det är inget som regionerna själva hittat på utan det är något som Socialstyrelsen konstaterat.

"Bristen på vårdplatser leder till överbeläggningar, utlokaliseringar och dålig arbetsmiljö för personalen vilket ökar risken för vårdskador. "
https://www.socialstyrelsen.se/om-socialstyrelsen/pressrum/press/nytt-riktvarde-visar-behov-av-ytterligare-2300-vardplatser/
De har alltså inget med regionernas vilja att göra.

Och än en gång. Att man varslar personal beror på att man har ett budgetansvar. Det har alltså inte att göra med bristen på kompetent personal eller att vårdapparaten är överdimensionerad.
Antingen varslar man eller så höjer man skatten.

Staten ska skjuta till sex miljarder till regionerna som en kompensation för inflationen.
Menar du att detta är ett tecken på en regering som styrs av ett socialistiskt Musse Pigg tänkande?
Citera
2024-03-16, 21:58
  #83
Medlem
Det finns ett stort tillgänglighets problem. Och den fanns tidigare innan detta.. En stor del beror på att du inte har sjuksköterskor på vårdavdelningar, även IVA och operation.

Nu är ekonomin skärv.. å då blire värre. Man kan försöka ta genvägar hela tiden.. men tillslut tar det stopp. Folk kommer ibland inte få den vård dom behöver.. så äre med det.

Tyvärr blir det inte roligare där inne att jobba när patienter/anhöriga blir mer oroliga och desperata för att få hjälp, vissa med full förståelse för och andra mindre. För många kommer vården flyta på bra/hyfsat ändå, även om missar sker.
__________________
Senast redigerad av rawjudge 2024-03-16 kl. 22:00.
Citera
2024-03-16, 22:05
  #84
Medlem
calvinclowns avatar
Man behöver höja lönerna så pass mycket så de som jobbar i Danmark eller Norge väljer jobba i Sverige.

Detta är ett problem som kan visa sig inom fler yrkesgrupper. Ju mer Sverige halkar efter lönemässigt så kommer kvalificerad arbetskraft välja ett nytt liv i grannlandet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in