2024-03-05, 11:19
  #169
Medlem
heliotrops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Kul att du kände dig träffad och tog åt dig. Det är ett tecken på tillfrisknande.

Du blandar äpplen och päron. Jag har inte sagt att Sverige förbättrats av invandringen, det är din sorgliga hjärna som drar den slutsatsen.

Sverige kunde däremot ha förbättrats avsevärt, om inte svenskarna varit ett så pinsamt social efterblivet folk.

Och nej, det finns inga "helsvenskar. Och inga indianer är "helamerikaner", de är också invandrade. Allt idiotdiskussionen handlar om vilket tidsperspektiv man har, där vissa miffon menar att man är "hel" efter någon slumpmässigt vald tid som förflutit sedan någon avlägsen släkting invandrat. Där man bortser från om "blodsbandet" blivit besudlat sedan dess. Allt är bara dumheter. Vi är alla folk.


Det finns visst helsvenskar. Sen kan man komma med desperata hårklyverier av typen: "Din farfar var norsk. Alltså är du inte helsvensk!", "Din mormors mor var från Karelen, alltså är du inte helsvensk" men alla fattar ändå vad som gäller. Och fattar man inte det så är man inte svensk helt enkelt
Det är beteende, utseende, gener, språk, värderingar, attityd och mycket mer i ett komplicerat samspel.

🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Citera
2024-03-05, 11:19
  #170
Moderator
MrFishboys avatar
”– Jag betraktar mig själv som en utlänning. Jag vet inte vad jag är om jag ska vara ärlig, säger Larsson,”

Han har ju helt rätt, han är ju inte Svensk.
Han ser sig inte som svensk, svenskar ser honom inte som svensk. Att han kan sparka på en boll, ändrar inte det.
Citera
2024-03-05, 11:19
  #171
Medlem
Han är ju inte 100% svensk. Han är ju mulatt! Är bara etniska svenskar som är 100% svenska.
Citera
2024-03-05, 11:22
  #172
Medlem
heliotrops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFishboy
”– Jag betraktar mig själv som en utlänning. Jag vet inte vad jag är om jag ska vara ärlig, säger Larsson,”

Han har ju helt rätt, han är ju inte Svensk.
Han ser sig inte som svensk, svenskar ser honom inte som svensk. Att han kan sparka på en boll, ändrar inte det.


Jo men nog har han betraktats som ganska svensk? Har att göra med att han är så pass ljus också. Hade han varit riktigt svart så hade han inte betraktats som lika svensk. Hans sätt att vara och dialekten ger också plus på svensk-kontot.
Citera
2024-03-05, 11:31
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VillBaraChilla
Men vafan han har ju Henrik Larsson som namn. Hur ska han gå runt och kalla sig själv för icke-svensk.

Synd att han har blivit utsatt för rasistiska uttalande, men bara för att några rassar anser att han inte är svensk så innebär det inte att han är afrikan eller nåt.

Liksom fan, jag är andragenerationsinvandrare, men jag har aldrig känt mig som en utlänning.

Folk som honom förvirrar mig. Född och uppvuxen i Sverige men väljer att säga att man är del av en nation som man spenderar minimal tid i. Konstigt.

Portugal och inte Spanien.

Jag gillar Henke. Han är svensk ut i fingerspetsarna. Lite bitter/gnällig som vi svenskar alltid är Pga klimat o kultur men kämpar på och producerar. Man får inte glömma bort att Henke växte upp när det ändå fanns lite misslyckade skinnskallar som sprang omkring. Han fick nog höra en del. Den stora massan har dock inte varit särskilt rasistiska. Integrationen fungerade förträffligt.

Henke skulle vantrivas i Mindelo. Att vistas någon vecka på en av turistö i regionen är något helt annat. Farsan hans var väl från Sal?
Citera
2024-03-05, 11:33
  #174
Moderator
MrFishboys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heliotrop
Jo men nog har han betraktats som ganska svensk? Har att göra med att han är så pass ljus också. Hade han varit riktigt svart så hade han inte betraktats som lika svensk. Hans sätt att vara och dialekten ger också plus på svensk-kontot.

Du betraktar han som svensk, men majoriteten av svenskar som inte tittar på lättklädda män som jagar en boll för sinnessjuka summor pengar anser varken Zlatan eller Henke som svenskar. Visa ett urval svenskar, som inte känner till Henke sen innan, om han är svensk eller inte. Identitet är viktig, både socialt och för den personliga identiteten. Inte bara för vita och svenskar utan alla människor. Annars skulle tex BLM, Sametinget, Judiska församlingen, Afro-svenskarnas riksförbund inte existera.
Citera
2024-03-05, 11:34
  #175
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heliotrop
Det finns visst helsvenskar. Sen kan man komma med desperata hårklyverier av typen: "Din farfar var norsk. Alltså är du inte helsvensk!", "Din mormors mor var från Karelen, alltså är du inte helsvensk" men alla fattar ändå vad som gäller. Och fattar man inte det så är man inte svensk helt enkelt
Det är beteende, utseende, gener, språk, värderingar, attityd och mycket mer i ett komplicerat samspel.

🇸🇪🇸🇪🇸🇪

Förtydliga gärna det fetade och ge oss den svenska definitionen av varje begrepp.

Dvs.. vilket beteende är det som är svenskt, vilket utsende, vilka gener, vilket språk etc.

Du borde snabbt inse vilket kaninhål du kastar dig in i. Vilket du säkert redan gjort, och som är anledningen till att du luddigt behöver tillägga att samspelet är "komplicerat".

Observera att vi pratar om "helsvenskar". Att folk mer eller mindre "är" svenskar vet redan alla. Henrik t.ex är lite mindre svensk än andra.
Citera
2024-03-05, 11:41
  #176
Avslutad
Jag kommer aldrig vara svensk. Svenskar är min mors folk. Jag respekterar dem liksom min fars folk men svensk kommer jag aldrig bli och det finns heller ingen önskan eller möjlighet att bli.

Jag behärskar det svenska språket och den svenska kulturen, ofta bättre än infödda svenskar, men det förändrar inte hur jag ser ut eller hur jag tänker kring Sverige.

Det är samma när jag kommer till min fars folk.

Jag är produkten av två folkslag och det är inte önskvärt heller att tillhöra det ena eller det andra. Jag är en fri agent och kulturbärare mellan dessa två folk.

Jag söker helt enkelt inte acceptans eller validering av människor på det viset som de som pratar om integration.

Jag vet inte om Henrik Larsson känner samma men det är inte direkt ett stort problem i mitt liv.

USA finns alltid för folk som är beautiful tomorrow people ändå. Däremot behöver svenskar hjälp med sin självbild efter 80 år av socialistisk diktatur och det är verkligen inget att håna dem för det är mycket tråkig episod i landets historia.

Skönt att den är över.
Citera
2024-03-05, 11:43
  #177
Medlem
Libertarismuss avatar
Självklart är han inte etnisk svensk. Han är neger (halvneger?). Men visst, kulturellt svensk, ja.
Citera
2024-03-05, 11:43
  #178
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Jag trodde utsatt område handlade om hög grad arbetslöshet, hög bidragsnivå samt hyfsat utbredd "lindrig" kriminalitet. Grov kriminalitet/gängkriminalitet kallas väl getto i folkmun och polisen har något annat ord för det. Att människor är fattiga är ju verkligen inget ovanligt. Titta förr i tiden i Sverige, det kunde bo 3-4 personer i en etta, 5-6 i en tvåa osv. Björn Ranelid reagerade tex på det här för några år sedan och berättade om sin barndom i Malmö. Han växte upp fattigt, men ingen ägnade sig åt kriminalitet och förstörelse utan såg till att arbeta sig bort från fattigdomen istället.





+1





Du förefaller ha missat vad samtalet handlar om och hur folk ser på det. Ytterst få har problem med sådana som Henke, tvärtom förefaller han vara något av ett föredöme.




Bra spaning. Så är det ju naturligtvis för oss alla, mer eller mindre.





Fast det gör de ju inte. Rasblandade verkar ha svårighet att rota sig och känna sig hemma någonstans. När man vet det så blir ju hela agendan med mångkultur och rasblandning väldigt tydlig. Det behövs en helt ny debatt, stoppa det som pågått och försöka se till att våra samhällen kan läka igen. Skicka hem främlingar, straffa de ansvariga och skapa nya lagar.





Du har rätt i det du skriver. Blir kanske svårt att få fram budskapet utan att skriva en avhandling som täcker in alla vinklar och undantag. ja, svenskar precis som alla andra vill bo och leva med sina egna. Min poäng var att skulle det dyka upp en japan, neger eller gud förbjude en arab i kvarteret så kommer man döma honom/henne efter hur de beter sig. Hudfärg blir underordnat till den saken är klar. Ingen svensk vill bo i ett område med 25% främlingar eller ännu värre 50 eller 95% främlingar. Efter 2-4 % söker man sig vidare.

När jag skrev blekfet skåning så var inte min avsikt att racka ner på hela svenska folket, utan illustrera ett exempel. Uppriktigt sagt så finns det svenskar som har ett beteende jag inte är särskilt förtjust i heller. Det finns idioter som får för sig saker och tar ut saker på fel person. Jag känner inte Henke och vet inte hur han var som barn men ponera nu att Henke var en välartad gosse som skötte sig och var snäll. Om det då fanns en idiot som ska tråka mindre killar i sin omgivning så kanske han tråkade Henke för att han hade en mörkare hudfärg, men han kanske också tråkade Stefan eftersom hans pappa var sopgubbe och Jocke eftersom han var neurosedynskadad. Precis som med glåporden så letar mobbare eller tråkare ut något karakteristiskt att klistra på sina offer. Hade Henke i den åldern varit lite klokare hade han förstått det där och inte tagit ett taffligt glåpord personligt och låtit det definiera resten av livet för honom. Allra minst nu när han sedan länge är multimiljonär, en av våra mest uppskattade idrottsprofiler, förefaller ha en lycklig familj. Det vore intressant att veta vad Henke sa exakt och vad hans syfte med intervjun och utspelet var.

Ja du har helt rätt. Jag pratade om afrikaner. Inte om rasblandade.

De flesta rasblandade kommer alltid känna sig rotlösa och förvirrade var dom än är. Det är en realitet. Det borde undvikas i största möjliga mån.
Citera
2024-03-05, 11:43
  #179
Medlem
howdie11s avatar
Jävla gnällrassar. Han svarar ärligt på frågor om sin uppväxt, vad är problemet? Oavsett om han kände sig som svensk eller inte hade ni gråtit lila mycket över det.
Citera
2024-03-05, 11:44
  #180
Avslutad
Helt otroligt att många känner sig kränkta över detta...
Som om det inte fanns större problem än hur Henke känner sig?
By the way så är han alltså 52 år gammal men ser ut som 72, det tycker jag är mer intressant.


Men det som är mest intressant är hur vissa idioter tycker att Sverige har gjort så mycket för honom eller att han har gjort så mycket för Sverige.
Vad exakt är det Sverige har gjort för honom menar ni?
Och vad exakt är det han har gjort för Sverige? Räddat tusentals svenskar från gaskammaren eller?
Det han möjligen kan påstås ha gjort är att ha skänkt glädje för alla losers som i brist på egen framgång måste hetsa upp sig över andras idrottsframgångar.


Ett gott råd, skaffa er ett liv så slipper ni hetsa upp er över andras...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in