2024-02-27, 12:53
  #1597
Medlem
Folketstempels avatar
För att citera mig själv, USA är fortfarande bästa alternativet till att leda världen i för oss positiv riktning. EU är fortfarande inte mogna, men det är vårt eget fel.

Reformera EU och Nato innifrån.
Hata inte ett system på bekostnad av att stärka våra fiender. "Globalism" är att lita på Putin och Kina. Ingen gör detta längre och " globalisterna" är borta i praktiken.

Nato är mot "globalisternas" rövslickande av Kina och att hata försvarsalliansen i väst är att vara en "globalist" på samma fel sätt som Obama, Merkel och Greta var. Vi har en global maktbalans som Ryssland tvingat världen att ha då ondska inte kan bemötas med passiviv naivitet.
Citat:
Ursprungligen postat av Folketstempel
Läs historia då det ger logiska förklaringar till påhittade förklaringar som många tror på.

Tio punkter om att USA av en slump fått en maktposition som de varken bad om eller att det fanns ens ett bättre alternativ till att de fick den. De har ibland skött uppdraget bra, ibland mindre bra. Men nu är vi här år 2024 och måste utgå från vår nutida verklighet samt framtid.

Det hjälper inte att blicka tillbaka och peka ut enskilda sämre detaljer från förra årtusendet.


1. WW1. Europa; Kina Ottomanska riket slog ihjäl varandra i tiotals miljoner offer. USA gick in och styrde motvilligt upp fast de befanns sig på andra sidan jordklotet.

2. WW2. Vi gick i luven på varandra återigen och USA gick återigen in och styrde upp.

3. USA lånade vapen och pengar till Stalins Ryssland så att de vann mot Hitlertyskland.

4. Stalin invaderade halva Europa precis som den Hitler som skulle bekämpats från första början.

4. Rysstrogna spioner gav Stalin ritningarna till atombomberna.

5. Berlinmuren byggdes och ryssarna slog ner all opposition i de ockuperade Europeiska länderna.

6. Ryssland skickade kärnvapenmissiler till Kuba.

7. Kommunismen föll ihop och Ryssland slutade vara ett hot mot världsfreden.

8. Putin återupptog Stalins onda plan till världsherravälde.

9. Sverige går med i Nato och skriver detta avtal.

10. Varför finns det ens fortfarande tvivel till att Ryssland är ett hot mot världsfreden?
__________________
Senast redigerad av Folketstempel 2024-02-27 kl. 13:03.
Citera
2024-02-27, 13:03
  #1598
Medlem
diseuses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Man undrar om lagstiftningen inte minst. Om amerikanska armén kan få använda sig av tortyr bl a.

Men man får inga klara svar.
Regeringen har en hemsida om avtalet:

https://www.regeringen.se/regeringens-politik/militart-forsvar/avtal-om-forsvarssamarbete-med-usa-dca/

Där länkas bland annat en gedigen utredning (Ds. 2024:2). Du kan pröva att läsa den. Den har svar på många av dina frågor.
Citera
2024-02-27, 13:28
  #1599
Medlem
Beta-Bums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Fast det gör de ju, även om du personligen är för korkad och obildad för att förstå det. Precis allt som du vet, eller tror att du vet, om verkligheten och världen och hur saker fungerar bygger på bilder som din hjärna har fångat upp under din uppväxt och ditt liv, bilder skapade av de som styr USA.

Alla länder i Västeuropa har i alla viktiga frågor styrts av USA sedan andra världskrigets slut. Det är enbart pga de krafter som styr USA som vi har haft en helt katastrofal och ödesdiger mångmiljon-massinvandring av primitiva tredje världen-folkslag till Sverige och andra vita västländer. Alla dessa vita västländer är idag mer eller mindre förstörda av detta och det hela blir värre för varje dag och år som går. Detta är medvetet orsakat och iscensatt av de som styr USA. Det är samma människor (alltså de som styr USA) som har tvingat fram lagar som "hets mot folkgrupp" och "hatbrott" som gör att man i de flesta vita länder inte får protestera emot eller ens prata om den katastrof vi har drabbats av.

All media, all underhållningsindustri, skolväsen från grundskola till universitet, liksom allt är sedan länge format och styrt av de krafter som styr USA. Vi lever alla i praktiken i en judisk-amerikansk "Matrix".
Den här sörjan är i klass med platta-jorden anhängarnas smörja.
Citera
2024-02-27, 13:33
  #1600
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beta-Bum
Den här sörjan är i klass med platta-jorden anhängarnas smörja.

Hur är det då? Är det inte sant att USA i praktiken har ockuperat och styrt hela Västeuropa efter 1945? Är hela vårt nutida samhälle inte helt och hållet format, genomsyrat och styrt av influenser med ursprung i vissa miljöer och kretsar som är baserade i USA?

Upplys oss gärna om hur det egentligen ligger till och vilken annan makt det är som har format efterkrigstidens Västeuropa och Västvärlden i allmänhet.
Citera
2024-02-27, 13:40
  #1601
Medlem
Beta-Bums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Hur är det då? ( - en massa dravel ) .

Det finns ett gäng olika typer av folk som alla har en gemensam nämnare.
De som tror på att jorden är platt och har en stor kupol som sveper över himlen.
De som tror att Illuminati styr precis hela världen.
De som tror på att ödlefolket i hemlighet lever bland oss maskerade.
De som tror att väst är onskefulla hjärntvättare som styr allt med järnhand.

Vad har alla dessa gemensamt?
De drar till sig folk som fallerat grundskolan/förskolan hårt. Istället för att inse vad de inte kan, så drar de på med storlögner och sprider propaganda i sin respektive övertygelse. De brukar i regel också köpa de stora feta lögnerna från diverse diktaturer.
Citera
2024-02-27, 13:43
  #1602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pettssonochfindus
Jaha, och hur fan ska en vanlig människa som har fullt upp med barn, jobb och idrottsföreningar orka läsa på om och ha fullständig översyn över hur detta påverkar oss i slutändan? På vissa av er låter det som att det är jordens undergång, på er andra låter det som att ingenting kommer ändras i praktiken. Vem fan ska jag lita på?

Personligen är jag så satans trött på våra fullkomligt inkompetenta och naiva mellanmjölkspolitiker i det här landet, så min spontana reaktion är positiv till att amerikaner med lite stake får en del att styra över här. För min del får de gärna ta över regeringen när de ändå håller på

Du ska lita på mig.

Regeringen, eller det faktiska styret av Sverige, är sedan länge redan övertaget av de krafter som styr USA. Det är just pga att de sedan länge har bestämt över Sverige i alla viktiga frågor som Sverige bedriver samma självmordspolitik som alla andra västländer gör. Det finns inget positivt för det svenska folket att dras med som en aktiv part i ett judisk-amerikanskt krig mot Ryssland.

Enligt Christer Gardell, VD för fondjätten Cevian, är det USA som sedan länge styr Sverige och att såna som familjen Wallenberg är lokala representanter för detta styre i Sverige.

(FB) Wallenberg och USA styr Sverige, enligt Cevians vd Christer Gardell
Citera
2024-02-27, 13:48
  #1603
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Regeringen har en hemsida om avtalet:

https://www.regeringen.se/regeringens-politik/militart-forsvar/avtal-om-forsvarssamarbete-med-usa-dca/

Där länkas bland annat en gedigen utredning (Ds. 2024:2). Du kan pröva att läsa den. Den har svar på många av dina frågor.
Tack!
Men ser den som en partsinlagan.
Inga bra svar där.
Inget om tortyr exempelvis.

Skendränkning är tortyr och detta har utförts på den amerikanska regeringens uppdrag.
Wiki:
Enligt USA är det tillåtet för militär och säkerhetstjänst att använda skendränkning, något som CIA inte anser kan klassas som tortyr.
__________________
Senast redigerad av Jof 2024-02-27 kl. 14:18.
Citera
2024-02-27, 13:57
  #1604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beta-Bum
Det finns ett gäng olika typer av folk som alla har en gemensam nämnare.
De som tror på att jorden är platt och har en stor kupol som sveper över himlen.
De som tror att Illuminati styr precis hela världen.
De som tror på att ödlefolket i hemlighet lever bland oss maskerade.
De som tror att väst är onskefulla hjärntvättare som styr allt med järnhand.

Vad har alla dessa gemensamt?
De drar till sig folk som fallerat grundskolan/förskolan hårt. Istället för att inse vad de inte kan, så drar de på med storlögner och sprider propaganda i sin respektive övertygelse. De brukar i regel också köpa de stora feta lögnerna från diverse diktaturer.

Fast det här är ju bara dravel och trams? Du hävdar alltså att USA inte har styrt Västeuropa efter 1945?

Fondjätten Cevians VD, Christer Gardell, har förmodligen inte fallerat förskolan(lol) hårt och även om han kanske var bråkig på dagis så tillhör såna som han finanseliten i Sverige. Han anser att USA, med hjälp av lokala företrädare som familjen Wallenberg, sedan länge styr Sverige.

(FB) Wallenberg och USA styr Sverige, enligt Cevians vd Christer Gardell


Det var även så att Wallenberg hade ett hemligt möte med alkis-Maggans regering när hon var statsminister och sa till regeringen att Sverige skulle gå med i NATO. De flesta i den dåvarande sosse-regeringen var NATO-motståndare men det spelade ingen roll vad den svenska regeringen tycker när de som faktiskt bestämmer säger till regeringen vad som gäller.

https://www.expressen.se/nyheter/regeringen-i-hemligt--nato-mote-i-finland/

Citat:
Finansminister Mikael Damberg och en rad svenska företagsledare, däribland Jacob Wallenberg, deltog förra veckan i ett högnivåmöte i Helsingfors om Nato, med den finska presidenten och finska näringslivstoppar.

Budskapet till den svenska regeringen, som inte gått ut med någon information om mötet, var tydligt: Sverige bör ta rygg på Finland, och möjligheten att attrahera utländska investeringar kan påverkas negativt om vi inte går med i Nato

Möjligheten för Wallenberg att sälja vapen till diverse länder gynnades enormt av att Sverige lämnade in en NATO-ansökan.


Bara några månader innan mötet med Wallenberg så sa regeringen bestämt nej till att Sverige skulle gå med i NATO. Efter mötet med Wallenberg så ändrade sig plötsligt den lilla och mäktigaste kärnan i regeringen och bestämde (trots flera statstråds missnöje) att Sverige skulle lämna in en ansökan om NATO-medlemskap.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/magdalena-andersson-sager-nej-till-nato-medlemskap

Citat:
Tätare försvarssamarbete med Finland och USA, militärt stöd av EU i händelse av krig och en fortsatt upprustning av det svenska försvaret. Så vill regeringen klara det svåra säkerhetspolitiska läget efter Rysslands angrepp på Ukraina. Däremot säger regeringen fortsatt nej till ett Nato-medlemskap.

Konstigt va?
__________________
Senast redigerad av Tumidanda 2024-02-27 kl. 14:00.
Citera
2024-02-27, 13:58
  #1605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Folketstempel
För att citera mig själv, USA är fortfarande bästa alternativet till att leda världen i för oss positiv riktning. EU är fortfarande inte mogna, men det är vårt eget fel.

Reformera EU och Nato innifrån.
Hata inte ett system på bekostnad av att stärka våra fiender. "Globalism" är att lita på Putin och Kina. Ingen gör detta längre och " globalisterna" är borta i praktiken.

Nato är mot "globalisternas" rövslickande av Kina och att hata försvarsalliansen i väst är att vara en "globalist" på samma fel sätt som Obama, Merkel och Greta var. Vi har en global maktbalans som Ryssland tvingat världen att ha då ondska inte kan bemötas med passiviv naivitet.


Varför klarar Sverige inget själva menar du?
Är alla utvecklingsstörda här?
Citera
2024-02-27, 14:01
  #1606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jade11
Varför klarar Sverige inget själva menar du?
Är alla utvecklingsstörda här?

Ja.
Citera
2024-02-27, 14:04
  #1607
Medlem
Beta-Bums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Fast det här är ju bara dravel och trams? Du hävdar alltså att USA inte har styrt Västeuropa efter 1945?

Fondjätten Cevians VD, Christer Gardell, har förmodligen inte fallerat förskolan(lol) hårt och även om han kanske var bråkig på dagis så tillhör såna som han finanseliten i Sverige. Han anser att USA, med hjälp av lokala företrädare som familjen Wallenberg, sedan länge styr Sverige.

(FB) Wallenberg och USA styr Sverige, enligt Cevians vd Christer Gardell


Det var även så att Wallenberg hade ett hemligt möte med alkis-Maggans regering när hon var statsminister och sa till regeringen att Sverige skulle gå med i NATO. De flesta i den dåvarande sosse-regeringen var NATO-motståndare men det spelade ingen roll vad den svenska regeringen tycker när de som faktiskt bestämmer säger till regeringen vad som gäller.

https://www.expressen.se/nyheter/regeringen-i-hemligt--nato-mote-i-finland/



Möjligheten för Wallenberg att sälja vapen till diverse länder gynnades enormt av att Sverige lämnade in en NATO-ansökan.


Bara några månader innan mötet med Wallenberg så sa regeringen bestämt nej till att Sverige skulle gå med i NATO. Efter mötet med Wallenberg så ändrade sig plötsligt den lilla och mäktigaste kärnan i regeringen och bestämde (mot flera statstråds protester och missnöje) att Sverige skulle lämna in en ansökan om NATO-medlemskap.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/magdalena-andersson-sager-nej-till-nato-medlemskap


Konstigt va?

När man plockar favoriterna ur sina respektive innehåll och drar in dem i en egen smörja så blir det konstigt ja.
"Cherry picking" med andra ord.

Och att man startar allt med "USA styr Västeuropa efter 1945" så har man verkligen skippat varenda historielektion i skolan och i senare tid valt att snabblusa några wikipediaartiklar för att dra ihop en smörja.
Är det något som ni troll är duktiga på så är det att inkorporera smula av sanningar i en smörja bestående av egna vilda fantasier.

Det är skillnad på "allierad med" och "styrd av". Börja plugga in den skillnaden. Ditt dravel och hela den här tråden består av på tok för mycket dravel att det är sanslöst att ens försöka. Här får man hoppas att de som har IQ större än sin skostorlek fattar galoppen bättre och har hängt med på historielektionerna i skolan. Kom nu inte och påstå att skolan är en del av hjärntvätts-apparaten. Du vet bättre.
Citera
2024-02-27, 14:09
  #1608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Ja.

Låter fullt logiskt..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in