Citat:
Ursprungligen postat av
Klippo
En liten summering av allt jag läst senaste året: Palme sköts framför ögonen på dem som skulle gripa honom. På detta sätt undveks det förödande avslöjandet.
(Av vem, med vem och för vem är fritt för vidare funderingar)
Citat:
Ursprungligen postat av
Trulsa1
Tror du skrev något - en teori här som är väldigt trolig och nära verkligheten.
Om sossarna fick nys om att Palme skulle gripas så vart det nog bästa utvägen för Partiet att göra sig av med honom, inte minst eftersom han började bli allmänt märklig i sitt beteende enligt kollegan Kjell-Olof Feldt
samt man absolut inte ville förlora makten!
Stämmer även in lite på teorin som packetipi[ke]ten drivit sista tiden och såklart med kommentaren från Holmer om att om sanningen kom fram skulle Sverige skaka i sina grundvalar.
Vad ni två skriver stämmer till hälften med vad jag föreslagit, men den andra hälften stämmer inte.
Det jag föreslagit är att det försiggick en operation på mordkvällen som gick ut på att gripa någon på den plats som istället blev mordplatsen. Denne "någon" skulle enligt Ulf Lingärde vara en högt uppsatt svensk militär som spionerade för Östs räkning. Det är då min uppfattning att det här scenariot med ett planerat tillslag stämmer bra med förloppen på och kring mordplatsen.
Vad som däremot inte stämmer så bra är idén att det var Olof Palme som skulle gripas. Det har jag aldrig föreslagit och inte heller har Ulf Lingärde antytt något sådant. Den ende som sagt det är mig veterligt David Fredin, och då menar jag att han hittat på det själv därför att han hatar Olof Palme så till den grad att han till och med iakttagits när han spottat på dennes grav.
Jag vill inte bli sammanblandad, och än mindre sammankopplad, med David Fredin. För egen del har jag starka invändningar mot socialdemokratin som ideologi betraktad, men jag har inga särskilda aversioner mot Olof Palme och tror inte ett ögonblick på att han varit landsförrädare.
Däremot är det väl ganska uppenbart att Fredin själv tjänar främmande makts intressen, nämligen Israels. Det har han gemensamt med Lars Enarson som också vigt hela sitt liv till att underordna Sverige under Israel. Enarson påstår sig alltjämt vara kristen men fungerar uteslutande som israelisk propagandist och är sedan länge bosatt där. Fredin har rentav konverterat till judendomen.
Bägge dessa figurer hyser ett vitglödgat hat mot Olof Palme, som emellertid inte främst grundar sig i Palmes socialistiska ideologi utan i dennes inställning till Israel. Enarson säger rent ut att så länge sosseriet var israelvänligt så var det inga större problem, men när Palme tog över vid rodret och styrde över i en mer israelkritisk inriktning så blev det problem. Fredin klär visserligen upp sitt palmehat i antikommunistisk terminologi, men i grund och botten handlar det om samma sak som med Enarson.
Precis som Fredin så har Enarson en egen teori om Palmemordet, som emellertid aldrig uppmärksammats särskilt i palmeriet. Teorin går ut på att Palme mördades därför att han vände sig mot Israel och bjöd in PLO-ledaren Arafat till Sverige.
https://www.youtube.com/watch?v=NvpsadY7o8Y
Ironiskt nog tror jag att Enarson hamnat ganska nära sanningen, på ungefär samma sätt som Fredin hamnat nära sanningen med sin teori om att Palme skulle gripas men istället sköts. Nära sanningen låter ju bra, men som djungelordspråket säger: "Nära skjuter ingen Palme."
Vi är fortfarande inte framme vid målet dvs att få alla pusselbitarna att passa ihop om inte perfekt så i alla fall på ett godtagbart och övertygande vis.
Min arbetshypotes utgår från Ulf Lingärdes uppgifter i dennes brev till Inga-Britt Ahlenius, om att en högt uppsatt svensk militär skulle gripas på bar gärning i sina otillåtna kontakter med östsidan. Det är det som jag menar utgör huvudoperationen på mordnatten.
Till skillnad från Lingärde menar jag emellertid, att huvudmannaskapet för den operationen låg på den militära sidan (Fst/Säk) och inte på Säposidan (RPS/Säk). Däremot bedrev Säpo:s kontraspionage en operation på mordnatten som gick under namnet Cosi fan tutte och som verkar ha gått ut på att studera reaktionerna på gripandet under huvudoperationen. Med andra ord ser jag Cosi fan tutte som en systeroperation till Lingärde-operationen där militären skulle gripas på den plats som blev mordplatsen.
Klippo har alldeles rätt i att Palme mördades praktiskt taget "mitt framför näsan" på dem som skulle utföra tillslaget. Däremot var det inte Palme som skulle gripas vid tillslaget, utan den man som Palme hade med sig i släptåg dit och som vi känner som Grandmannen och även som Tensonmannen. Med piketerna talas det om "jollebilar" men här har vi en "jollegubbe" som kanske även kan beskrivas som lots eller vallare. Eller "goare" för att använda modern slang från undre världen.
Varför Palme mördades vet vi kort sagt inte idag, och som jag framfört i tidigare inlägg så blir motivbilden väldigt "kalejdoskopisk" beroende på vilken roll man tänker sig att Palme haft i dramat. Det finns flera möjligheter och jag vill inte nu gå igenom dem alla. Men beroende på vilken hypotes man väljer rörande den saken så får man radikalt olika utslag rörande vad mordet egentligen rört sig om.
Som jag ser saken är det ingen större idé att gå in hårt för någon sådan variant utan det är bättre att lämna det öppet tills vi kunnat pussla ihop en bättre helhetsbild. Figurer som David Fredin gör oss en björntjänst genom sina förutfattade meningar om Palmes karaktär och dennes på förhand bestämda skuld.
Jag har då betydligt större sympati för Bo Theutenbergs hållning, även om jag menar att denne kan ha gått på en rejäl mina särskilt vad Birger Elmér beträffar. I Theutenbergs fall har han retat upp sig så till den grad på Sverker Åström att han utvecklat en viss tjurskallighet kring denne, och som hindrar honom att se den större bilden. Detta är kärnan i den kritik jag riktat mot Theutenberg, men samtidigt vill jag framhålla att jag åtminstone i grova drag delar dennes uppfattning rörande Olof Palme själv.
Hoppas det här klargör lite, och att det ger lite mer kött på benen. Att det socialdemokratiska partiet på något vis skulle ha medverkat i planeringen och utförandet av mordet på Olof Palme håller jag för så pass långsökt att det i praktiken är uteslutet. Bilden på Olof Palme vid minnesstenen för Ådalen-händelserna 1931 (se länken) tycker jag dock säger en hel del.
https://avatars.mds.yandex.net/get-i...eDdWKw4491/ocr
Inhuggna i stenen finns namnen på fyra av de fem kommunister som fick sätta livet till för att sosseriet skulle säkra sitt permanenta maktinnehav. Märk väl att inte ett hår kröktes på ett endaste sossehuvud utan alla som sköts i Ådalen var kommunister. Sedan dess har sosseriet stått i en slags blodsskuld till kommunisterna.
Det mest slående med bilden är förstås, att Olof Palme själv på sätt och vis utgör det blodsoffer som säkrade sosseriets fortsatta dominans över det svenska politiska livet. Tittar man på den ockulta sidan av Palmemordet så är det som om kraften i det gamla kommunistblodet började ta slut på 1970-talet och in på 1980-talet, och då behövdes färskt blod för att säkra sosseriets permanenta övertag.
Socialdemokratin är i grund och botten samma rörelse som kommunismen. De båda har samma mål nämligen att etablera världskommunismen som ett "paradis på jorden" men har en ständig träta om metoderna att uppnå det målet. Till syvende och sist handlar det om en hednakult, där blodsoffer kallat för "blot" under den förkristna vikingatiden spelar en avgörande roll för att vidmakthålla regimen.
Ur den synvinkeln kan man betrakta Olof Palme som ett blotoffer, vars spillda blod återställde sosseriets då krackelerande hegemoni, nu under ledning av den nye hednahövdingen "Blot-Ingvar" Carlsson.