Citat:
Ursprungligen postat av
st33r
'
När du skriver jobbet inom citationstecken, "jobbet", vad betyder det? Är det en sk daglig sysselsättning du sysslar med? Det tänker jag isåfall är något man går på helt frivilligt. Eller har du nåt slags lönebidragssjobb?
Turligt nog så är det inte en daglig verksamhet.
Jag har
OSA-Anställning på 2 år inom Linköpings Kommun.
Men jag har bytt till ett nytt arbetslag & nya arbetstider från idag.
Så det var lite nervöst men även om jag har jobbat lite med blivande kollegor innan.
Men det är alltid nervöst första dagen. Vet inte riktigt varför men det har alltid varit så.
Citat:
Ursprungligen postat av
st33r
Som svar på frågan så är det svårt att svara på utan att veta´mer eakt kring vad din nervositet handlar om i botten. Nervositet, då tänker jag nån sorts oro/ångest?
Handlar oron om hur det ska bli socialt i en ny grupp människor? Eller handlar det om oro för att inte kunna prestera?
Handlar det om den typen av oro, så får jag säga att jag tror inte på att man överhuvudtaget kan må bättre genom att få tips från vare sig främlingar på nätet eller självhjälpsböcker. Jag har läst mycket kloka ord om mindfullness och att tänka si eller så eller inte tänka alls
Enligt mig så är i slutändan är det enda som hjälper att sova gott, äta frukost och andas lugnt. Och inte tänka på där du ska vara innan du är där. Då löser det sig alltid.
Skulle nog kunna säga att det är en blandning av hur det ska bli socialt i en
ny grupp människor & Hur uppgifterna kommer att vara. Men det var introduktion idag.
å det kändes riktigt bra.