Citat:
Ursprungligen postat av
etunabjorn
Jag förstår inte vart allt negativt kommer ifrån?
Varför antar alla att vi har det dåligt och lever i någon misär?
Att ni ger upp så fort ni ser tecken på saker som mot oddsen inte funkar, är helt upp till er, att stanna kvar och fortsätta bygga en relation tillsammans med någon man älskar tycker jag är bättre, men som sagt det är vad jag tycker.
Alla har såklart upp och ner perioder, men bara för att man har ett missbruk behöver inte det betyda att vi inte är rätt för varandra
Sen att vi blir önskade döden genom överdos är också otroligt underbart, det märks att du inte kommit över din man sedan 2016, sitt kvar ensam du, det är nog bäst så, för alla. Stackare.
Människor har mycket hat/ilska inom sig själva . Nu blev det öppet mål här bara för att du skrev om droger. Ett villebråd att ta ut egen frustration på. Men du måste försöka hålla i tanken att de som skriver trista grejer här eller de som säger saker åt dig irl gör det utifrån dem själva. Det har mycket lite med dig att göra eller egentligen inget alls. Du ska inte plocka ombord deras påhopp.
Vi kan ju försöka bena lite i det du skriver:
Givetvis en fin sak att du vill jobba för relationen och att du älskar din tjej. All långvarig kärlek kräver en arbetsinsats. Vad andra utomstående tycker pm er relation det får ju stå för dem. De är inte en part i relationen och du ska försöka stänga ute också dessa åsikter och koncentrera dig på att vara en så bra partner som möjligt, du får inte gjort mer än så.
Om droger och önskan att sluta kan du fråga om i drogforumet. Du får säkert tips och trix. Att sluta måste komma inifrån dig själv, det fungerar inte om du ska sluta för någon annans skull. Det är också bara ditt eget ansvar även om du lever i en relation. (Precis som din flickväns bruk bara är hennes ansvar)
Du är ju troligen också medberoende i tjejens bruk och kommer du från en trist uppväxt har du det säkert med dig det i ryggmärgen. Att se sitt eget medberoende och vad det gör med en är inte det enklaste. Men du måste sluta känna ett så stort ansvar för t.ex. din tjejs hälsa. Också medberoende är bara ditt ansvar att göra något åt. Och du ska göra det för dig själv för det är supertungt att gå runt och känna den där oron över att man inte kan kontrollera relationerna runt sig.
Det är möjligt att du har Eips, men att vara rädd för att bli lämnad är också högst mänskligt och behöver inte vara ett symptom. Vi vill alla bli älskade. Kom bara ihåg att du som sagt inte får gjort mer än att vara en bra partner, vän, kollega etc, rädslan att bli lämnad får inte bli något som gör att du slår knut på dig själv för att bli omtyckt.
Som sagt. Din flickväns terapi är hennes. Du ska inte vara mer involverad än att hon säger att "idag gick det bra" eller "det var tufft på mötet idag, jag kanske blir ledsen". Hennes terapi, hennes ansvar. Och hon ska absolut inte använda sin egen terapi som ett verktyg för att få dig att göra saker, det är inte syftet med terapi. Du måste låta henne ha detta ifred.
Du får inget gjort åt hennes psykolog. Inget alls faktiskt. Och som sagt det finns psykologer som själva borde gå till psykolog... Men som sagt, något annat än att säga till att det gör dig ont att höra att de pratar om dig får du inte gjort. Du kan inte heller styra din partners val om att gå kvar. Det som sker det sker och du är inte en part i ekvationen även om det drabbar dig.
Om du tror dig ha Eips ska du Givetvis be om att bli utredd. Och dina eventuella problem kan du ju också be om hjälp med. Men det är ju lite samma som med drogerna, du måste göra det för din egen skull och för att du själv verkligen vill. I din terapi ska för övrigt inte din flickvän vara en del. Det är din terapi och din hälsa i fokus.
Oavsett hur allt bli ska du försöka fokusera på dig själv nu. Måste behålla jobbet, träna, ha ordning på ekonomin, äta, sova etc. För allt av hälsa och relation blir så mycket svårare om inte praktisk trygghet finns.
Lycka till nu