Citat:
Ursprungligen postat av
olofzzon
Fast rådande läge kanske är en bra grej? Jag tror väldigt få skulle vara betjänta av en total kollaps av bostadspriserna (när den hypotetiskt händer, har vi garanterat redan en rejäl kris med hög arbetslöshet).
Bättre då att priserna nominellt står stilla, vilket innebär en real värdeminskning över tid. Ekonomin tillåts mjuklanda och morgondagens unga vuxna kan komma in lite billigare relativt deras löner.
Jag förstår inte varför det är så viktigt för många i tråden att bopriserna tokrusar. Det fuckar ju bara upp det för era barn och deras generationskamrater. Bostadsvinsten har dom flesta bara ”på pappret”/i teorin ändå. Realiseras först av dödsboet.
Rådande läge är absolut vettigt.
Vad i det jag skriver motsäger det?
Personligen skiter jag helt i om bopriserna rusar. Jag har ägt bostad i snart femton år. Bor nu i min tredje men första villa, med fru, tre barn, osv. Bott i sju år.
Tidshorisonten ligger på ”kommer aldrig flytta”, ungefär.
Så ja, jag skiter helt i vad som händer med bopriserna nu och inom överskådlig tid.
Har fått min beskärda del av tokrusning i mina första två bostäder.
Tänker jag på mina egna barn är det naturligtvis vettigt att de inte tokrusar. Men det är ett bra tag till de ska flytta så det hinner sannolikt gå både framåt och bakåt till dess.
Men andra kanske vill att de ska rusa? Jag vet inte?
Det var inte poängen med det jag skrev och uttrycktes inte.