Citat:
Ursprungligen postat av
HasseKlasse
Nu blandar du korten lite? Jag skrev att vi inte känner till deras inofficiella, eller interna, uppfattning. Vad som däremot sägs i intervju är ju inte direkt någon hemlis, och egentligen rätt okontroversiellt:
- Priset går upp om efterfrågan ökar
- Kan fungera som en alternativ placering i oroliga tider, likt guld
- Antalet Bitcoin ökar inte
- Har inte funderat på vad priset kan bli, har ingen åsikt
- Kommer aldrig slå som betalmedel eller valuta
- Mesta intervjutiden upptas av generellt prat om ETF:er och tokens i största allmänhet
- Kryptovalutor som ägs genom ETF kan inte användas för transaktioner
Vad sägs
inte i intervjun:
- Bitcoin kommer slå igenom stort, och det kommer bara växa och växa
- Efterfrågan ser inga gränser
- Det här kommer bli det nya guldet
- Vi tror stenhårt på Bitcoin och kommer investera våra egna pengar
I övrigt tycker jag han undviker raka svar genom att medvetet sväva ut i generella termer och hypotetiska resonemang. Jag tycker han är väldigt neutral, nästan försiktig. Men i fanatiska kryptoforumen vrids detta till det slutgiltiga beviset på att etablissemanget nu erkänt Bitcoin som den nya världsordningen. "I believe that..." glädjetolkas som att han är en Believer in Bitcoin.
Framförallt handlar inte ens uttalandet i videon om specifikt bitcoin, utan om "krypto". Men detta faktum vill naturligtvis bitcoiners försöka sopa under mattan.
Citat:
Ursprungligen postat av
SithMaster
Du känner uppenbarligen inte till att Larry Fink - i minst en intervju - sagt att han tror att BTC kan spela samma roll som guld framöver.
Något sådant har han aldrig sagt (om specifikt bitcoin).
Citat:
Detta förutsätter ett betydligt högre pris med tanke på hur det gick för priset på guld när en ETF för guld lanserades.
Någon rusning av guldpriset skedde naturligtvis inte som ett resultat av ETF:er för 20 år sedan. Ännu en lögn som brukar spridas i samband med ETF-narrativet hos bitcoiners.
Citat:
Ursprungligen postat av
SithMaster
Slutligen: Kommer Kebab in här och hävdar att Fink aldrig sagt detta så får det stå för Kebab, jag kommer inte att debattera på den nivån. Alla köper BTC på den nivå de förtjänar.
Låter som att någon är butthurt av att bli gång på gång avslöjad som lögnare.
Vad gäller ditt uttalande om "alla köper BTC på den nivå de förtjänar", som för övrigt är en trött fras som brukar upprepas av bitcoiners (har du inga egna tankar i huvudet?), så är detta tvärtom ett argument
mot bitcoin, och inte för, om man lyckas tänka logiskt några steg.