2024-02-09, 15:40
  #1813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RoifiKatamaxClub
Kommer du ihåg hur USA reagerade när Sovjet placerade ut missiler hos sina allierade på Kuba? Varför blev amerikanarna så förbannade på det?

Tänk dig sedan att Kuba har missiler och att sedan även Mexiko och Kanada får missiler av Ryssland idag i syfte att avskräcka USA. Hur tror du att amerikanarna hade reagerat?

Och det hade faktiskt varit väldigt motiverat med tanke på alla krig som USA initierat eller de statskupper CIA försökt skapa.

Du (och andra som av outgrundlig anledning tillber den psykotiske dvärgen i kreml och hens anfallskrig) rabblar onekligen samma ovidkommande trams hela tiden. Kärnvapen, Kuba, världskrig... Säg mig, vilka kärnvapen har USA "placerat" i Ukraina? "Placeringen" är vidare inte speciellt relevant idag (till skillnad från på 60 talet) då ubåtar kan "placera" kärnvapen var som helst. Ukrainas största misstag var nog dock att ge upp sina kärnvapen mot "säkerhetsgarantier" från ryssland vilka visade sig vara vatten värda.
https://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Memorandum

Vad gäller "placerade missiler" så undrar jag hur den psykotiske dvärgen i kremls tre-dagars "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion" av Ukraina egentligen går, och hur den uppfyller det "målet"? ryssland har "fått" LÄNGRE gräns mot försvarsalliansen NATO. FLER länder har sökt, och fått, medlemskap i försvarsalliansen NATO. Den civiliserade världen är enad mot den psykotiske dvärgen i kreml. Success?

Om du undrar över den psykotiske dvärgen i kremls "anledning" till att invadera, ockupera, annektera och föra anfallskrig mot fredliga grannländer så får du "leta" någon annanstans än på Kuba...

Den psykotiske dvärgen i kreml anser som bekant att sovjetunionens oundvikliga sammanbrott var tjugonde århundradets största geopolitiska katastrof och drivs av sin "vision" om att "återupprätta" det ondskans imperium hen är en produkt av, men det utesluter inte att hen även är ute efter att stjäla Ukrainas naturresurser.

"Ukraine has tremendous natural resources for meeting domestic oil and gas production needs, with estimates of approximately 900 billion cubic meters of proven reserves of natural gas. In Europe, Ukraine ranks second for gas reserves. Three Ukrainian regions contain hydrocarbons resources: the Dnipro-Donetsk basin, the Carpathian region in western Ukraine, and the Black Sea and Crimea region in the south. The Dnipro-Donetsk basin is a major oil and gas producing region accounting for 90 percent of all current Ukrainian production."

https://www.trade.gov/energy-resource-guide-ukraine-oil-and-gas

Vidare kan diktatorer, såsom den barnamördande putain, inte kan tolerera någons rätt till självbestämmande, utan ser detsamma som ett "hot", ty om hens "eget" folk fick sådana idéer så skulle hen sitta löst till (eller dingla från en lyktstolpe).
Citera
2024-02-09, 15:41
  #1814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pripps3.5
Något som var uppfriskande var iallafall att slippa den ständiga skrämselpropagandan vi ständigt utsätts för här i Väst/EU. Fanns inget hotfullt med något av det Putin sa, vilket bara det är förvånande efter alla decennier av rysshotet vi ideligen blir uppskrämda med.

Finns givetvis förtäckta hot i det Putin säger:

1. Historiskt ryskt land (dvs land som någon gång har tillhört Ryssland) ska vara en del av Ryssland. Hela den långa utläggningen om Rysslands historia handlar om det. Just nu är ex Baltikum del av NATO och svåra för Putin att rå på. Han hävdade dock att de inte skulle invadera Ukraina precis innan det gjorde det.
2. Polen borde ha gett upp land till Tyskland istället för att försvara sig under andra världskriget. Dvs mindre länder ska foga sig efter större länder.
3. Vanliga pratet om hur mäktiga ryska vapen är och hur långt dess kärnvapen når.

Ukraina var tyvärr för sena med att komma in i NATO och nu ser vi resultatet.
Citera
2024-02-09, 15:43
  #1815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pripps3.5
Något som var uppfriskande var iallafall att slippa den ständiga skrämselpropagandan vi ständigt utsätts för här i Väst/EU. Fanns inget hotfullt med något av det Putin sa, vilket bara det är förvånande efter alla decennier av rysshotet vi ideligen blir uppskrämda med.

Ja kamrat! putain är inte alls "hotfull". Om hen invaderar, ockuperar, annekterar och för anfallskrig mot fredliga grannländer så är det för deras eget bästa! Det säger ju hen själv!
Citera
2024-02-09, 15:46
  #1816
Medlem
raskenss avatar
Sammanfattning av intervjun från ISW som är en respekterad akademisk organisation:

"Russian President Vladimir Putin attempted to use an interview with American media personality Tucker Carlson published on February 8 to present to a wider Western audience a long-standing Kremlin information operation that falsely asserts that Russia is interested in a negotiated end to its war in Ukraine.[1] Putin illustrated throughout the interview that Russia has no interest in meaningful or legitimate negotiations, however, and that Putin still seeks to destroy Ukraine as a state. Putin also displayed his overarching hostility towards the West and falsely accused the West of forcing Russia to attack Ukraine"

https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-february-8-2024
Citera
2024-02-09, 15:46
  #1817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gomersgotoground
Finns givetvis förtäckta hot i det Putin säger:

1. Historiskt ryskt land (dvs land som någon gång har tillhört Ryssland) ska vara en del av Ryssland. Hela den långa utläggningen om Rysslands historia handlar om det. Just nu är ex Baltikum del av NATO och svåra för Putin att rå på. Han hävdade dock att de inte skulle invadera Ukraina precis innan det gjorde det.
2. Polen borde ha gett upp land till Tyskland istället för att försvara sig under andra världskriget. Dvs mindre länder ska foga sig efter större länder.
3. Vanliga pratet om hur mäktiga ryska vapen är och hur långt dess kärnvapen når.

Ukraina var tyvärr för sena med att komma in i NATO och nu ser vi resultatet.

Med det "resonemang" som den psykotiske dvärgen i kreml (och de som tillber hen) och hens anfallskrig plägar föra så är det förstås beklagligt att Polen (och övriga allierade under WW2) motsatte sig den Böhmiske korpralens "rimliga" krav på "lebensraum" och annektering av andra länder. Om så inte hade skett hade det inte funnits något Ukraina att bråka om överhuvudtaget (och inget bolsjevikiskt ryssland heller). Alla hade levt i högsta välmåga under det välvilliga tredje rikets ledning (förutom en del slaviska Untermenschen, inklusive den psykotiske dvärgen i kreml, men det hade väl endast varit positivt)?
Citera
2024-02-09, 15:48
  #1818
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Julskinkato
Jag tycker att Ryssland kan erbjudas plats i Nato i framtiden och även EU, men efter en lååäng procedur av anpassning naturligtvis.

Ryssland tillhör ju Europa bort till Ural. Grundades av vikingar. ( Rus )
Var ganska nordiskt till sin kultur vad jag förstår tills mongolerna kom och förstörde.
Jag tillhör inte dem som tror på en framtid och mitt intryck av Putin i intervjun är han inte ser så hoppfullt på den närmaste framtiden även om han är med och planerar på längre sikt.

Intervjun kan vara den viktigaste någonsin och den är 2000-talets scoop. Alla skriver om den och den kommer att nå väldigt många miljoner p.g.a. motståndet mot den.
Citera
2024-02-09, 15:48
  #1819
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Inhale82
Ja vadå, ungefär som att en Ryss aldrig ljuger?

Spola tillbaks och se Putins ansiktsuttryck när han får frågan.
Efter att han dementerat påståendet så byter han samtalsämne väldigt fort och skiftar fokus.
När Tucker strax efter det vill styra samtalet tillbaks till Ungern så börjar Putin prata historia igen i hela 10 minuter om att folket i Sydvästra Ukraina är ungrare osv.

Putin är väldigt dålig på att ljuga, det är därför han blivit överkörd av varenda världsledare i princip sedan han tillträdde.

Man får vara bra jävla naiv om man inte ska se igenom det där skådespelet och hans taktiker i debatter.

Precis så ja. Här sitter en desperat man och dryftar lögner på löpande band i en pre-paid intervju och endast därför att han vet att det finns tillräckligt många korkade idioter som kommer tro på det och sprida skiten vidare bara för att de inte förstår bättre.

Utnyttjandet utav de saliga är naturens sätt att säga - you fucked up, but you're too damn dumb to understand how came so to be, yet you sound, make noise and destroy your own gifts. Att detta kallas rätt att tycka annorlunda är inget annat än arvsynden i ett par gummistövlar. För att undvika induktion och samtidigt efterlikna människor så gott det går.

Både han som den köpta så kallade journalisten i detta hela skall inte bara ha ett pris på sitt huvud för nedrig lögn med syfte utan skall dessutom fortast möjligt bli hänvisade till de sällas verklighet.

Fy fan för dessa i medvetenhet parasiterande svin som de bägge. Må allt detta bringa mer rättighet till att eliminera sjukdom enklare än vad det idag är. Öppen marknad så löser ett bra bud det hela istället för att någon sorts europeisk rumänsk eller turkisk åttonde son av de svanslösa skall kunna utnyttja sin påhittade rätt att förgöra civilisationer på grund av att den övergödda skiten äter våra rättigheter för att de vet att de kan utan att känna varken skam eller rättfärdighet.

Tucker Carlson intervjuar, som en dollarhungrig pojkvasker i sandlådan och verkligen inget ens liknande en intervju. Först skall han genom pina separeras från sitt efternamn och efter det skall han hängas upp och ner under en givmild frågestund gällande sanning och hur mycket den egentligen kostar. Skamligt att riktig media skall lida för att idioter som denna får tala för länge innan kontraktet trätt in.
__________________
Senast redigerad av Odiskutabelt 2024-02-09 kl. 15:51.
Citera
2024-02-09, 15:50
  #1820
Medlem
arne99s avatar
Ep. 73 Tucker Carlson intervjuar Vladimir Putin. Svensk text 6 februari 2024
https://www.youtube.com/watch?v=Y3HszfaVJmo

Tucker Carlson's intervju av Vladimir Putin går nu att se med svensk text via YouTube länken ovan, tittade lite raskt på översättningen och den ser rätt OK ut, välj språk med CC optionen.

-

Intervjun avhandlade många områden, personligen skulle jag gärna velat hört något om biolabben. Vansinnigt tråkig tolk röst.

Edit,
På förekommen anledning:
(FB) Tucker Carlson i Ryssland för att intervjua Putin!

Textning till svenska ser rätt OK ut med den engelska som utgångspunkt, dvs. inga anspråk på vad som sägs på ryska.
__________________
Senast redigerad av arne99 2024-02-09 kl. 16:08. Anledning: Mer text.
Citera
2024-02-09, 15:51
  #1821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Katastrofen1
Du verkar ju ha byggt hela din persona kring att hata Putin och jag tror det är helt meningslöst att försöka övertyga eller ge mig in i den diskussion med dig.

Du har helt fel uppfattning av vad NATO är och hur man ser på NATO från ett ryskt perspektiv. Försök lyfta blicken och läs och lyssna på andra än Aftonbladets, DN:s och Södertörns "experter".

Västs propaganda är i nivå med ryssens. Det finns ingen god sida i den här konflikten.

Brukar läsa "Bobbyboi:s" inlägg med stor behållning. Du har helt missförstått denne. Det är inte fråga om att denne "hatar Putin" utan fråga om att denne genomskådat en sjuk psykopat med storhetsvansinne. Även sådana kan såklart bli friska med rätt behandling men som Toker Carlsons "intervju" visar är storhetsvansinnet hos Putain fortfarande i full blom. Ingen bättring i sikte.

På det stora hela får nog Carlsons insats anses vara att han bidrog till en uppdatering av exakt hur galen den ryske diktatorn är och att ingen ånger eller vilja att hitta godtagbara lösningar finns hos denne. Putain är en tjuv som utan att betala för sig stulit annans mark. Om han var hedervärd hade han sagt "Jag måste skydda rysktalande i dessa områden och givetvis betalar jag värdet av den mark och naturresurser jag ockuperar". Men något sådant uttalar inte den den lille tsar-wannaben i "intervjun" med Carlson. Putain är helt enkelt bara en tjuv. En simpel kriminell.
Citera
2024-02-09, 15:53
  #1822
Medlem
CharlieMartels avatar
Vi får nog hålla med Pentagonanalytikern när han säger att Putins intervju hjälper amrikanerna att förstå den verkliga orsaken till konflikten.

Citat:
Putin's Interview Helps Americans Understand Real Causes of Ukraine Conflict – Ex-Pentagon Analyst

https://sputnikglobe.com/20240209/putins-interview-helps-americans-understand-real-causes-of-ukraine-conflict--ex-pentagon-analyst-111 6678987.html
Citera
2024-02-09, 15:56
  #1823
Medlem
Feministernas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sandbob
Misstänksam mot media? Varför gör du inte egen research när du tvivlar? Tycker du sånt är svårt?

Västvärlden, Eu och USA som samarbetar med Zelensky vill ju inte att någon journalist ska få filma och rapportera verkligheten ifrån kriget.

Så hur ska jag kunna söka och hitta sanningen över vad som egentligen pågår där?😑

Väst media rapporterar mao nyheter" utan grund för sina påståenden. Dom försvarar eskalering som kan sluta med ett världskrig.
__________________
Senast redigerad av Feministerna 2024-02-09 kl. 16:07.
Citera
2024-02-09, 16:06
  #1824
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Jag tillhör inte dem som tror på en framtid och mitt intryck av Putin i intervjun är han inte ser så hoppfullt på den närmaste framtiden även om han är med och planerar på längre sikt.

Intervjun kan vara den viktigaste någonsin och den är 2000-talets scoop. Alla skriver om den och den kommer att nå väldigt många miljoner p.g.a. motståndet mot den.

Vad i intervjun är ett scoop? Putin upprepar bara det han sagt tidigare bland annat i tal inför invasionen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in