Citat:
Ursprungligen postat av
Varian
Du har ingen jävla aning vad jag tror eller inte, så ge fan i lägg ord i munnen på folk. Men att tro på kvinnors ord till 100%, det har du bevisat att du gör.
På
kvinnors ord? Nejdu. Jag tror då verkligen
inte på
kvinnors ord till 100%. Finns en och annan empatistörd kvinna vars ord jag verkligen
inte litar på. Jag har sett det på närmre håll än du kan ana... Och jag har kämpat för män som blivit falskt tillvitade.
Men finns
inget som tyder på att målsägande är en empatistörd mytoman. Så, ja, jag tror på just målsägandes ord. Hon var nykter också, till skillnad från Vi*king.
Som sagt: försök att ha två saker i huvudet samtidigt. Jag kan det.
Men nu försökte du slingra dig. Svara på det jag skrev istället. Här kommer det igen:
Advokaten "brinner för att hjälpa utsatta kvinnor".
Du tror ju inte att målsägande är en utsatt kvinna. Så då spelar det ingen roll att hans advokat "brinner för utsatta kvinnor". Målsägande är ju i så fall inte en kvinna som advokaten "brinner för".
Så du får nog tänka om lite här. Ha två saker i huvudet samtidigt.
Men du menar alltså att du ser målsägande som en
utsatt och våldtagen kvinna? I så fall förstår jag verkligen att du anser att advokatvalet är väldigt märkligt.
Nu vet vi ju dock inte om advokaten ser målsägande som en utsatt kvinna eller som en falsk tillvitare.