Citat:
Ursprungligen postat av
Thyrsos2
Gulligt, och förväntat, att den forskningen du hänvisar till också nämner att ytterligare 20 % avskrivs p g a att det misstänks att det aldrig inträffat.
Det fastställs alltså inte om det är falskanmälningar utan avskrivs.
Det här känner du ju till, eftersom du hänvisar till samma källor, men väljer alltså att inte nämna det.
Stämmer inte.
Så här ser tabellen ut i BRÅs rapport och notera att den baseras på ett urval av 736 nedlagda ärenden avtotalt 785 anmälningar och basen är alltså inte 100% av anmälningarna utan 94%.
Urvalet gjordes 2016 och alltså baserat på den tidigare definitionen av våldtäkt.
Orsaker till att ärenden läggs ned
För att få en närmare bild av vad som är de vanligaste skälen till att utredningar om våldtäkt läggs ner, har Brå kategoriserat de primära nedläggningsskälen i de 736 nedlagda ärendena i materialet.
Det visar att nedläggningsskälen år 2016 fördelade sig på följande sätt:
Tabell 1. Anmälningarna uppdelade utifrån primärt nedläggningsskäl.
Bortfallskategori Antal Andel (%)
Formellt felaktig anmälning 49 7
Har sannolikt inte hänt 79 11
Inte utredningsbart 81 11
Inte våldtäkt i juridisk mening 41 6 Utredningen väcker tvivel 150 20 Målsäganden hoppar av 80 11
Misstänkt inte lokaliserad 31 4
Otillräcklig bevisning 225 31
Totalt 736 100
Som framgår av tabellen är den vanligaste huvudorsaken till ned*läggningen att bevisningen är otillräcklig. I dessa fall finns det en medverkande målsägande och en identifierad misstänkt. Målsägan*dens utsaga uppfyller kriterierna för våldtäkt och har inte blivit motbevisad i centrala delar. Men åklagaren bedömer att bevisningen inte är stark nog för att väcka åtal i domstol.
Denna kategori
skulle kunna innehålla falska anmälningar:
Har sannolikt inte hänt 79 11
Den motsvarar 11% av 94% dvs 10% som sannolikt inte har hänt.
Citat:
Vidare så är 5 % fortfarande vanligt. Och ”andelen” är alltså i paritet med att det sker många våldtäkter, vilken ingen förnekar, även om ni vevar mot det.
Om 95% är vanligt, vad är då 5%?
Var går gränsen mellan vanligt och ovanligt?
Du definierar om ord så att det passar dig.
Citat:
Dessutom begriper ni, givetvis, att en polischef måste uttala sig på ett visst vis, och ni begriper varför poliserna uttalat sig anonymt. Ni låtsas bara att inte begripa det, eftersom ni är ohederliga klappträn.
Här kommer den igen, din bisarra tvångsmässiga vana att kalla meningsmotståndare för nedsättande ord. Den skriker ”saknar argument” och det begriper du givetvis, eftersom du är en oförskämd stropp.
Citat:
Dödsiffran i trafiken är runt 200-300 pers varje år. Alltså allt för ”vanligt”, med alla mått mätt.
Varje dödsolycka är givetvis en för mycket men sannolikheten för att dödas under en bilresa är i snitt 1 på 6 miljoner så här definierar du om svenska språket så det passar dig.
Citat:
Skärp er nu, era jävla nötter.
Falskanmälningar är vanligt, och har blivit ännu vanligare sedan ”prinsesslagen” infördes.
Det är inte siffror som är jämförbara med antalet anmälda våldtäkter, utan är alltså vanligt i helt självständig form.
Skärp dig själv för helvete.
Det finns inget belägg för att falskanmälningar har blivit vanligare sedan sexualbrottslagstiftningen ändrades. Eftersom BRÅs rapport baseras på data från 2016 innan samtyckeskravet infördes så avser den de gamla definitionerna av våldtäkt.
Om falskanmälningarna då var 10% och nu är 5% så har de ju i så fall minskat.
Citera åtminstone en vetenskaplig rapport som stödjer din tes eller lägg ner tjafset.
Citat:
Vidare så talar det här mot vad du påstår:
https://bra.se/download/18.62c6cfa2166eca5d70e18f68/1615395291012/2019_9_Valdtakt_fran_anmalan_till_dom.pdf
Sidan 72
”Genomgången tyder alltså på att lite mindre än hälften av anmälningarna inte har potential att klaras upp som fullbordad våldtäkt, eller en mycket liten potential, oavsett hur bra polis och åklagare arbetar. Det gäller formellt felaktiga anmälningar,
anmälningar om sådant som med stor sannolikhet inte hänt, anmälningar där det saknas möjligheter att knyta antingen ett offer eller en gärningsperson till brottet, eller ärenden där det anmälda inte är en våldtäkt i juridisk mening.
När det gäller kategorin ”utredningen väcker tvivel” är det svårt att se att dessa ärenden, annat än i undantagsfall, skulle ha en potential att leda till åtal genom bättre utredningsinsatser
eftersom brist på bevis sällan är huvudskälet till nedläggningen. Huvudskälet är i stället att åklagaren bedömer att den händelse, som målsäganden berättar om, inte når upp till rekvisiten för en våldtäkt. Det kan i och för sig i en del fall finnas outnyttjade möjligheter att samla in ytterligare bevisning som styrker vad som hänt. Men om målsägandens egen berättelse inte når upp till rekvisiten hjälper det sällan med mer bevis.”
Ja, det var som sagt enligt 2016 års lagstiftning som krävde att våldtäkten skett med våld, hot eller utnyttjande av särskilt utsatt ställning hos brottsoffret.
Citat:
Och det här:
” In reality, no one knows – and in fact no one can possibly know – exactly how many sexual assault reports are false. However, estimates narrow to the range of 2-8% when they are based on rigorous research of case classifications using specific criteria and incorporating various protections of the reliability and validity of the research.”
https://evawintl.org/best_practice_faqs/false-reports-percentage/
Ja precis, 2-8% är i linje med vad som sagts innan.
Citat:
Därför är det viktigt att lyssna på de som jobbar med det, t ex poliser, inte polischefer som gör officiella uttalanden utifrån fastställd, statlig, statistik.
Du insinuerar att statistiken inte stämmer (för att den inte passar din världsbild) och då är vi ute i konspirationsteoriernas tassemarker.
Menar du att en polischef borde ägna sig åt sånt?
Det finns ingen rimlig anledning att tro att två konstaplar (jobbar Kling och Klang ens med sexualbrott?) som intervjuas anonymt av en kvällstidning skulle vara mer trovärdiga. De är inte ens ett statistiskt urval.
Citat:
Ni får be någon hjälpa er med engelskan. Ni har ju förhoppningsvis någon vuxen i närheten som tittar till er.
Jaså här tryter argumenten igen. Du får nog be någon hjälpa dig med svenskan. Och vem som ligger på sandlådenivå i sitt språkbruk och i så fall behöver tillsyn är ju uppenbart.
Citat:
Redan 1996 visste de om detta på U.S. Department of Justice, “Convicted by Juries, Exonerated by Science: Case Studies in the Use of DNA Evidence”.
Där säger man så här: ” “1 in 4 accusations of rape are false.”
FBIs DNA undersökning kommer fram till liknande siffror när Peter Neufeld och Barry C. Scheck i ”The Innocence Project” rapporterar att “Every year since 1989, in about 25 percent of the sexual assault cases referred to the FBI where results could be obtained, the primary suspect has been excluded by forensic DNA testing. Specifically, FBI officials report that out of roughly 10,000 sexual assault cases since 1989, about 2,000 tests have been inconclusive, about 2,000 tests have excluded the primary suspect, and about 6,000 have “matched” or included the primary suspect.” This FBI data on false rape accusations is striking indeed.”
Och E.J Kanin kom fram till att 40% av 109 studerade våldtäktsanmälningar var falska i sin forskningsrapport Kanin, EJ, “An alarming national trend: False rape allegations,” Archives of Sexual Behavior, Vol. 23, No. 1, 1994”
Din vetenskapliga naivitet är skrattretande. På vilket sätt skulle en 20 år gammal amerikansk studie med 30 år gammal data och helt andra straffrättsliga definitioner vara relevant för förhållandena i Sverige 2024?
Och hur signifikant är ett urval på 109 jämfört med 736 till att börja med? Du har ingen aning om vad du pratar om.
Du gillar inte dagens sexualbrottslagstiftning och det är helt okej, vi har åsiktsfrihet.
Men försök inte fultolka forskning för att försöka påskina att falskanmälningar är vanligt eller att sannolikheten är stor att aktuell GM råkar ut för en falskanmälning.
Data ger helt enkelt inget belägg för detta.
Jag finner inget värde i att diskutera med en person som på grund av okunskap eller oärlighet vantolkar statistiska data och forskning. Men vill du fortsätta diskussionen så var så god.
Din vana trogen förväntar jag mig nu att du inte kan låta bli att skriva ett svavelosande svar fullt av tvångsmässiga invektiv.