2024-01-15, 09:54
  #193
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ringhals3
Ja och det lär bli samma cirkus om det händer igen.

Det kommer bli mycket spännande och se hur det går om det kommer ett virus som faktiskt är farligt på riktigt för de allra flesta. Ingen kommer lita ett smack på vare sig myndigheter eller läkemedelsbolagen.

Eller på "vetenskapen" heller för den delen.

Förtroendet är brutet.
Citera
2024-01-15, 09:54
  #194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Om du inte är en galen konspirationsteoretiker eller anti-vaxare men fortfarande tror på att vaccinet orsakat 17 miljoner dödsfall - ja då är du nog ganska lättlurad eller dum.

https://healthfeedback.org/claimreview/analysis-claiming-covid-19-vaccines-killed-17-million-people-flawed/

Siffran 17 miljoner fick man fram genom att räkna ALL överdödlighet som skedde efter vaccinationerna startade och antog att alla dessa dödsfall berodde på vaccinet trots att det det fortfarande avled många i Covid.

De flesta dödsfall i Covid 19 har ju skett EFTER vaccinationerna startade.

Något dessa studier aldrig lyckats förklara och de som ständigt kommer dragande med dessa studier struntar i är faktumet att visserligen så ökade överdödligheten i gruppen som vaccinerat sig lite men i gruppen som inte vaccinerat sig så ökade överdödligheten väldigt mycket mer - även om man exkluderar Covid 19 som dödsorsak.

Ett exempel - jämför du t ex en grupp ovaccinerade 70-80-åringar med en grupp vaccinerade 70-80-åringar så är risken att avlida mycket större för den ovaccinerade gruppen - även om man räknar bort Covid-19-dödsfall.

17m är nog inte så mycket med tanke på att 5.5b vaccinerats.

för svininfluensan te.x räknade man med att man räddat 44 liv och att över 400 liv blev förstörda pg.a av det skadliga vaccinet (bara i Sverige). För Covidvaccinet är det ju lite alvarligare biverkningar på hjärtat så man kan förstå att många dött + vi har nu cancer som verkar arta sig något extremt bland de vaccinerade. så den totala dödssiffran vet vi inte än!

kan åter igen rekommendera Dr. Campbell, här diskuterar han med en patolog.
https://www.youtube.com/watch?v=g9ARdmeZDK4

följde honom sedan början av pandemin då han var väldigt positivt till att man vaccinerade sig, så nej, ingen konspirationsteoretiker skulle jag säga. han har ändrat uppfattning efter att han helt enkelt utforskat de verkliga bevisen för varför man ska vara aktsam.

man kan ju givetvis förstå varför det ser bättre ut om man säger det var nog covid än "det var nog vaccinet", partiskheten är rent extrem. Många rättsprocesser är dock redan igång, så allt klarar de sig nog inte ifrån får man hoppas.
__________________
Senast redigerad av Scribble 2024-01-15 kl. 09:58.
Citera
2024-01-15, 09:54
  #195
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Så är det ju redan verkar det som.... Jag vet ungefär ingen som tar flera sprutor.

Fast är inte det där sprutandet gratis vid fyllda 65. Kunde vara ett argument. Och så
försenar och försvårar man för andra dessutom.

Och tycker man det är mer eller mindre kul att stå i utomhuskö i arktisk kyla har man
nu ett tillfälle som kanske inte kommer igen.
__________________
Senast redigerad av TheChelsea 2024-01-15 kl. 09:57.
Citera
2024-01-15, 09:54
  #196
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheChelsea
Jämför senaste data från kriget (välj vilket du vill) så får du se vad som är farligt.
Egentligen.

Vad har det med saken att göra? Jag är emot krig och giftiga produkter som skadar invånare, eller ska man blunda inför den ena bara för den andra är värre? Man skulle kunna använda sådant här som kemisk krigsföring för vinstens skull vilket är typ väldigt likt ett krig.
I Sverige är det 0,1miljoner biverkningar rapporterade hittils och detta är utan mörkertalet. Jättesäkert, eller hur.

Bryr man sig om detta landet, dess invånare och mänskliga rättigheter så kommer man vara kritisk. Rabiata provaxxare är alla landsförrädare och korrupta mutade as, internet är proppfullt av dessa agenter då ingen normal människa skulle skydda giftiga produkter som inte ens funkade utan att tjäna något på det. Eller en idiot hade gjort det, men har svårt att köpa att alla är idioter, en del är bara korrupta & icke neutrala och har en agenda.
__________________
Senast redigerad av N0.N4M3 2024-01-15 kl. 09:59.
Citera
2024-01-15, 10:02
  #197
Medlem
arne99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Vad svamlar du om, det aktuella fallet handlar om ett vaccin från Moderna.

Frågan är varför Pontus inte informerade sig om det vaccin han lät injiceras.

Förtroende är bra, kontroll är bättre.

Ingen tvingade honom att vaccineras.

Stor del av tråden berör "vaccinen", och min post påtalar svårigheterna att både för de som vaccineras att hinna ta till sig information och för den delen de som utför dessa vaccinationer att hålla sig ajour och hinna med att förmedla aktuell information.
__________________
Senast redigerad av arne99 2024-01-15 kl. 10:12. Anledning: Mer text.
Citera
2024-01-15, 10:03
  #198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farling
Jag var under 40 när jag vaccnierade mig. Tog 2 sprutor, den sista i februari 2022, men minns inte vilken sort.
Trots att jag va livrädd både för att få Covid, och för att ta vaccinet, gjorde jag det ändå tillslut för att jag kände mig tvingad.
Idag hade jag inte gjort om det faktiskt, men skulle ändå inte kalla mig anti-vaxxare. Jag ångrar verkligen att jag tog de där sprutorna, men då när man var mitt upp i det var jag helt övertygad om att jag skulle dö direkt om jag fick Covid.
Har inte (vad jag vet) fått några biverkningar ännu, men vem vet vad som händer i framtiden?

Samma här. Tåg två sprutor jag med. Det blev ingen tredje. Jag var hela tiden inne på att ta vaccin om det behövdes men kände mig osäker eftersom det var en ny teknik och allt gått så fort. Ville avvakta men fick till slut ta det ändå. Mitt eget val men var helt klart tveksam. Jag var med vid svininfluensan och vaccinerade mig då inte trots min mammas och andras tjat. Jag var var ung då så tillhörde riskgruppen. Men kände att vaccinet var så nytt så jag ville veta om det fanns taskiga biverkningar först. Hann aldrig ta ställning förrän det hela blev inaktuellt. I efterhand känns beslutet rätt, hade en stark känsla av att jag inte borde ta det.

Jag tar gärna beprövade vaccin mot TBE och allt vad det kan vara. Samt följer vaccinationsprogrammet för mina barn och gjort det själv också. Så jag är verkligen inte anti vacciner. Men jag vill gärna att de funnits ett tag. Men det är klart kommer det något superfarligt virus så är jag nog beredd att ta något mindre beprövat också. Visste inte hur jag skulle bedöma covid. Vet fortfarande inte, tycker mycket är oklart. Varför bryr sig ingen nu? Varför uppmanas man inte att arbeta hemifrån och undvika kollektivtrafik längre? Viruset finns ju i högsta grad kvar. De säger att de flesta är vaccinerade men det var ju länge sedan… funkar det fortfarande mot nuvarande varianter? Ja ja det kanske är mindre farligt nu då? Men det är för lite reflektion kring detta i media för att jag ska kunna skaffa mig en uppfattning. De skulle ju dra slutsatser osv efteråt. Var är slutsatserna?
Citera
2024-01-15, 10:04
  #199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av korrektamund0
Nej, det finns ingenting som heter "nödgodkänt", det är ett påhittat uttryck.


Det är ingen som blivit TVINGAD att vaccinerna sig. Däremot har det funnits KRAV. Svensk domstol har dessutom redan prövat huruvida det är lagligt att införa KRAV på vaccination.

https://www.arbetsdomstolen.se/media/crsb2rcv/75-23.pdf

Detta är som att säga: "Ta vaccinet annars får du en kula i huvudet!"

Arbetsdomstolens slutsats är helt vansinnig i detta fall.
Citera
2024-01-15, 10:11
  #200
Medlem
korrektamund0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antialles
Var fanns dessa överfulla sjukhus?
Fanns hur många videor som helst där sjukhus som påstods vara överfulla var istället helt toma.

Fältsjukhuset i Älvsjö hade inte en enda patient, är det inte märkligt med alla dessa överfulla sjukhus?
Nationalstadion i Warszawa fungerade också som ett fältsjukhus och se på fan, det var tomt där också.
Om inte minnet sviker mig så skickade väl Donald Trump ett fartyg till New York som också skulle fungera som ett fältsjukhus och det var väl inte en enda kotte på det fartyget heller.
Först och främst skall du inte klippa och klistra i andras citat - det gjorde du. Inte så snyggt gjort. Om du inte gjort det hade citatet fått en helt annan mening. Jag får ta det igen:

Citat:
Ursprungligen postat av korrektamund0
Ditt bekymmer är att du inte vill förstå den större bilden, att det är hastigheten med vilken en mindre procent insjuknar och hur det vårdbehovet påverkar samhället i stort. Vi har helt enkelt inte kapacitet för att ta hand om 100,000 svårt sjuka på en gång (vilket hade kunnat bli fallet om man lät smittan spridas okontrollerat). Hur ogärna du än vill kan vi inte bryta samhällskontraktet och bara avrätta äldre människor med hänvisning till "att de skall ändå dö".

Frågan är då hur många yngre som kommer avlida av andra orsaker på grund av att sjukhusen är fulla med äldre och skröpliga? Vad jag förstått hade man de här problemen i Italien i början på epidemin och i Spanien. I England valde de initialt precis som här att inte införa några åtgärder och sikta på "flockimmunitet". Det funkade ett par veckor innan sjukhusen blev överfulla och de tvingades stänga ned. Anledningen var att man helt enkelt inte hade fler sjukhussängar och riskerade att tvingas neka personer vård för annat.
Inledningsvis kan sägas att man i England inte bedriver sjukhusvård varken i Älvsjö eller Warszawa, det är en liten detalj som knappast går den uppmärksamme förbi.

Vad gäller beläggningen på de sjukhus som jag avsåg i min inledande replik, samt i vilket land de är belägna, kan jag gladeligen meddela att de som jag tidigare påpekade var fulla (eller att beläggningen ökade i sådan takt att de hade blivit överfulla om man inte agerat på något vis) samt att de faktiskt VAR belägna i just England. Att engelska sjukhus är belägna i just England kan kanske låta förvånande för dig men den geografiska restriktionen gör det mindre praktiskt för engelsk sjukvård att hantera vårdplatser i Älvsjö.

Här är statistiken från t.ex. Dec 2021 när man i England tvingades stänga ned men s.k. "lockdown" för att minska smittspridningen och därmed anstormningen av sjuka personer till sjukhusen. Uppgifterna visar beläggningen på sjukhusens critical care units i procent, hur många platser som fanns tillgängliga samt beläggning.

Kod:
Adult Critical Care Unit occupancy rate, January 2021, England, 
Trust Name	                                         Rate     CCU

Whittington Health NHS Trust	                         99.8% (13-13)
Lewisham and Greenwich NHS Trust	                 99.0% (54-53)
Milton Keynes University Hospital NHS Foundation Trust	 98.7% (23-23)
Dartford and Gravesham NHS Trust	                 99.8% (17-17)
Royal United Hospitals Bath NHS Foundation Trust	 99.3% (18-18)
Portsmouth Hospitals Uni. National Health Service Trust	100.0% (49-49)
Chesterfield Royal Hospital NHS Foundation Trust	100.0% (21-21)
Maidstone and Tunbridge Wells NHS Trust	                100.0% (30-30)
Sandwell and West Birmingham Hospitals NHS Trust	100.0% (39-39)
University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust	100.0% (158-158)
https://www.england.nhs.uk/statistics/statistical-work-areas/bed-availability-and-occupancy/critical-care-and-general-acute-beds-urgent-and-emergency-care-daily-situation-reports/critical-care-and-general-acute-beds-urgent-and-emergency-care-daily-situation-reports-2020-21/

Det finns två aspekter som är värda att tas i beaktning:
1. Ett sjukhus har inte obegränsat med personal. Även om man i många fall haft möjlighet att utöka antalet vårdplatser har man ofta inte haft möjlighet att vårda någon utan utbildad personal. I London byggde man i likhet med Älvsjö i Sverige ett stort fältsjukhus men det brast även där på att man inte hade utbildad personal.
2. De beslut som fattades 2020-2021 fattades baserat på den kunskap man hade DÅ och den situation som rådde DÅ. Viruset var mer virulent och fler blev allvarligt sjuka. Behandlingsmetoder har sedan dess ändrats och man är helt enkelt mycket bättre på att vårda personer. Men man visste 2020-21 inte vad som var bästa behandling och man hade inte koll på immunmodulering och i vilken man man kunde behandla med syrgas.

Idag blir inte lika många sjuka av flera orsaker. Många har varit exponerade för viruset samt vaccinerats. Korsimmunitet i viss mån har uppnåtts. Det går inte att debattera frågan om restriktioner som infördes då baserat på kunskap vi har idag. Då blev betydligt fler sjuka jämfört med idag, och man kan naturligtvis inte bortse från en sannolikt betydligt värre situation i t.ex. England där man hade 2,000/dygn under den värsta vågen, om man inte försökt hindra smittan.
https://ourworldindata.org/covid-deaths

Att du väljer att debattera med emojis och komplett avsaknad på retorik, vetenskap, statistik och kunskap är förståeligt. Jag har under de här åren stött på väldigt få personer med antivaxxin-argument som inte baserat sitt trams på videos som de hittat på TokTok, Rumble, Bitchute eller annan irrelevant webbplats som i 100% av fallen visat sig vara rena lögner. Mot den bakgrunden är din medverkan i debatten inte förvånande.
Citera
2024-01-15, 10:12
  #201
Medlem
Ridnes avatar
Riktigt tragiskt... Själv har jag inte tagit en enda spruta och tänker aldrig göra heller men tycker verkligen synd om de som blivit tvingade på jobb och utbildningar och inte direkt haft något val än att ta skiten.
Citera
2024-01-15, 10:14
  #202
Medlem
korrektamund0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mickey-D
Detta är som att säga: "Ta vaccinet annars får du en kula i huvudet!"

Arbetsdomstolens slutsats är helt vansinnig i detta fall.
Nej, det är ingen som blivit hotad med att bli skjuten. Det framgår även om du läser domen - där uttrycker man dessutom i klartext att det inte funnits något tvång. Att det inte funnits något hot är framgår lika klart för den som kan läsa och sätta sig in i sakfrågan.

Citat:
Innehållet i vaccinationspolicyn låg i linje med myndigheternas rekommendationer för personal i patientnära vård. Bolaget ville uppnå det högsta skyddet för de mest sköra patienterna. Skälet för bolaget att införa vaccinationspolicyn var att bolaget ville minimera risken för smittspridning och allvarlig sjukdom i sin verksamhet. Bolagets intresse väger mot den bakgrunden mycket tungt.

Mot detta intresse ska ställas arbetstagarnas intresse av att inte behöva vaccinera sig. Det har visserligen inte förelegat något tvång från bolagets sida att arbetstagarna skulle vaccinera sig, men ett beslut att avstå kunde medföra svåra ekonomiska konsekvenser eftersom bolaget då inte kunde erbjuda arbete och som en följd av det slutade att betala lön.

Bolaget hade emellertid, som redan anförts, starka skäl för att införa vaccinationspolicyn. Den tillkom efter, såvitt framkommit, noggranna överväganden och grundade sig på rekommendationer från FHM, vilket innebär att den får sägas ha utgått från vetenskap och beprövad erfarenhet. Mindre ingripande åtgärder skulle ha inneburit en större risk för smittspridning, även om effekten är svår att kvantifiera. Enligt Arbetsdomstolens mening var det proportionerligt att införa policyn. Bolagets intresse väger med andra ord tyngre än arbetstagarnas.

https://www.arbetsdomstolen.se/media/crsb2rcv/75-23.pdf
Citera
2024-01-15, 10:16
  #203
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arne99
Stor del av tråden berör "vaccinen", och min post påtalar svårigheterna att både för de som vaccineras och för den delen de som utför dessa att hålla sig ajour och hinna med att förmedla aktuell information.

Folkhälsomyndigheten hade stoppat Modernas vaccin och kommunicerat det utåt, Pontus hade väl ett visst ansvar för att kolla vilket vaccin han skulle behandlas med?

Jag säger inte att vården gjort rätt, tvärtom , men som med allt annat som går åt helvete har det ofta brustit på mer än ett ställe.

Händelsen visar med all önskvärd tydlighet att det innebär en risk att bara följa med strömmen och lita blint på vad andra säger.
Citera
2024-01-15, 10:17
  #204
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Manginaz
Rädsla? 😂 Känner du dig lite större när du skriver så?
Det är väl dom som vaccinerar sig som är rädda för att deras immunförsvar inte räcker till? Ett immunförsvar som har sett till att våra förfäder har tagit sig igenom flera farsoter under tusentals år.

Jag baserar mitt ställningstagande på att företag som tex bevisligen har fortsatt att sälja "läkemedel" som dom har fallerat och dödat människor för att vinsten har vart större än boten...är historia vi borde lära oss av och inte ignoreras.

Fakta som inte får ifrågasättas är fakta som har något att dölja.
"Trust the science" 😂 samtidigt är Royal Institute of science (GB) motto "Nullius in verbal" Take no ones word for it....dvs ifrågasätt allt.

Enligt Socialstyrelsen så var medelåldern på döda under pandemin 83 år och den normala medellivslängden är 84, dvs detta var aldrig ett problem.

https://www.justice.gov/opa/pr/justice-department-announces-largest-health-care-fraud-settlement-its-history

Men fortsätt ni bara med att se er som någon slags alfa när ni gör era val pga grupptryck 😂
Ställningstagande? tror det att det handlar om några jäkla åsikter som avgör om nåt hjälper eller inte?
har du hört talas om vetenskap? och anser du dig ha mer kunskap i ämnet än de som sysslar med detta dagligen i vetenskapens tecken? Du TYCKER och TROR saker, men vet inte ett skit. Du borde bara lyssna på vad vetenskapen säger istället för följa rädlsan.

Nyttan av covid-vaccinen har varit mycket större än vad onyttan har varit. Och utan dessa vaccin hade ännu fler miljoner människor dött. Hade du följt med vad riktiga vetenskapsmän säger istället för att följa lastbilchaffisar och lagerarbetare som knäcker extra som antivaxx-influencer på sociala medier, så hade du inte tänkt så som du gör nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in