Citat:
Ursprungligen postat av
Endevil
Jag ser att du fortsätter din ballongdans och pilpul vad gäller batterier i Patriotsystemet. Du är ingen auktoritet utan försöker bara att åberopa det.
Jag har aldrig påstått mig vara en auktoritet. Däremot så kan jag läsa innantill och har militär utbildning och erfarenhet. Jag förstår t.ex. vad "batteri" betyder.
Det gör inte du.
Citat:
Ursprungligen postat av
Endevil
Din stora tabbe var påståendet att du vet så mycket om det ryska S-500 Prometey. Du har inte den blekaste aning om hur det systemet förhåller sig till S-400.
Det är tämligen öppet vilka ingående komponenter som ingår i ett S500-batteri. Det är också vad jag påstått mig veta någonting om, alltså att S500 och S400-systemen delar en hel del komponenter och fordon med varandra.
Det gör de, uppenbarligen, precis som jag sade.
Citat:
Ursprungligen postat av
Endevil
För att veta det så hade du behövt vara rysk luftvärnsspecialist eftersom systemet inte är exporterat än.
Det är ju bara att läsa innantill, ditt dumma helvete. Almaz Antey är öppna med vilka komponenter som ingår i S500, och bilder på systemet visar vilka radarsystem, fordon o.s.v. som används. Det är inte svårt. Det handlar om att titta på bilder, läsa text och jämföra system.
Vad man inte är öppen med är vilken exakt kapacitet systemet har och det är ännu inte klarlagt exakt vilka robotar som används. Men det är ju inte vad vi diskuterat här heller, utan huruvida det är en vidareutveckling av S400, vilket det är.
Var gick det snett med dig? Har du alltid varit såhär tjurskallig och obildad, eller har du fått jobba hårt på det?