Citat:
Ursprungligen postat av
Thelonegunman
Gäsp, vilken offerkofta. Ja, ryssarna är skurkarna i det här dramat och det är därför Ukraina får omvärldens sympatier. Om de är tappra vet jag inte men iaf jag beundrar Ukraina för deras heroiska mod och avskyr Ryssland för deras uselhet och feghet. Jag begriper inte hur någon som talar svenska kan sitta och propagera för den där skitregimen och z-fascismen. Det är som att du försöker evangelisera att bajs är gott. Om Putin bryr sig om sina egna civila är det bara att avsluta kriget och sluta plåga ukrainarna. Ryssland kommer visserligen att dra med sin skurkstatus sen när allt är över men de sparar sitt land fler olyckor och misär ju förr de packar hem till sig.
För Putin och Ryssland är det livsviktigt att stoppa Natos frammarsch innan det är för sent. Då Nato redan erövrat mycket av Europa återstår bara för Ryssland att ta kontrollen över Ukraina för att hindra även dem att ansluta till Nato. Det är det rent praktiska.
Sen bygger mycket av Putins popularitet bland ryssarna på hans idéer om att "Make Russia Great Again", och då passar det fint att utöka territoriet med åtminstone några väl valda delar av Ukraina. Som dessutom skulle garantera Ryssland den livsviktiga kontakten med Krim och Svarta Havs-flottan. Helst hade Putin sett att Ukraina fortsatt att vara ett vänligt sinnat grannland utan kontakter med Nato, men det gick tydligen inte. Då hade inget angrepp varit nödvändigt.
Detta är en ganska kvalificerad gissning från mig, efter att ha läst på litet om Putin och hur ryska folket tänker och resonerar. Ryssar har inte riktigt samma tankar som vi kring frihet och demokrati.