Citat:
Ursprungligen postat av
Snyggast.i.Speedo
Ukraina bör undvika att dras med i ryska svinerier med beskjutningar av civila mål och fokusera på logistiken, ledningscentraler och truppsamlingar långt bakom frontlinjerna. En masslakt av ryska soldater är vägen framåt, attacker mot civila not so much.
Det finns en förståelse för ukrainska vedergällningsattacker men man bör sträva att agera professionellt.
https://www.youtube.com/watch?v=su-4WRfL078
Så är det.
Kreml
vill att Ukraina ska besvara de ryska terrorhandlingarna medelst att rikta udden mot civila, inte omöjligt att de rentav är frustrerade över att Ukraina inte dödat fler ryska civila som svar på skithusets övertramp.
Kreml kunde naturligtvis inte bry sig mindre i sak över att folk i <input rysk skitstad> kastar in men det är ett välkommet underlag in i deras perverterade propagandamaskineri.
Man behöver inte ens gräva djupt. Alla kan exempelvis se hur Kreml-hororna bara i denna tråd drabbades av kåtslag och njöt sig fram till okontrollerbara orgasmer när de första uppgifterna om ryska civila offer offentliggjordes.