Citat:
Ursprungligen postat av
Tickelitu
Falsk analogi. Som jag skrev i inlägget du svarade på så finns det bevis för att människor är de som gör i ordning hem.
Det finns inga bevis för att någon gud finns och således heller inga bevis för att han skapat universum.
I detta fallet saknas bevis. Att människor bevisats göra sådant tidigare bevisar inte att så skett nu. Du talar om sannolikheter men kallar det bevis.
Vad gäller Skaparens skapelseakt är den en enda unik handling, som ensam kan ligga bakom skapelsen. Unika handlingar kan inte bevisas genom andra identiska handlingar, för de är unika.
Den unika skapelsehandlingen är ett bevis för den unike Skaparen.
Blind som du är blandar du ihop människor och Gud, och talar om Gud som om han vore en människa, en jeppe som du själv. Det är något autistiskt över er ateister - ni är inne i er själva, och det är ert fängelse. Som ni tycker mycket om.