Citat:
Ursprungligen postat av
Calovius
Ok, så du menar att en del av de troende ingalunda tror på ett gudomligt väsende, en transcendens, utan på Hubbard*, en del andra på jultomten, åter andra på SMHI, åter andra på dig**? Så att det bara är att man litar på någon eller något?
*som du
**jag avråder bestämt
Jaså, du som påstår dig följa Guds bud kommer här med dina lögner igen.
Du kan tydligen inte låta bli att ljuga.
Och du har alltså inte förstått vad "consensus gentium" faktiskt skulle vara heller. Inte förvånande eftersom du läser allt du ser genom ett Bibliskt filter, men kan inte själv följa Bibeln.
Kan inte vara lätt att leva med denna kognitiva dissonans som får dig att klaga på allt och alla.
(Människan har en drift att minska denna dissonans genom att ändra sin attityd eller göra något för att försöka stärka sin egen åsikt. Den kognitiva dissonansen minskas då till exempel genom att personen börjar att klandra, förnedra eller förneka det verkliga påståendet i ett desperat försök att bibehålla sin verklighetsavvikande åsikt. Resultatet blir då vad vi ser här.
Därav kommer en hätsk ton, nedsättande kommentarer och falska påståenden om att personen själv har rätt och de andra fel.
Ytterligare följer en massa "rättfärdiganden" och peppande av den egna åsikten så att dissonansen kan dämpas och det känns rätt igen att ha den avvikande åsikten.)