Citat:
Ursprungligen postat av
Kausti
Är det endast priset som påverkar var man handlar då? Som jag även skrev tidigare i tråden, så brukar det finnas ICA-butiker som har sådant som Willys inte har. Jag tänker exempelvis på salladsbar, chark/delikatess, butiksbageri etc. Man brukar även kunna beställa födelsedagstårtor och annat från bageriet, om man av någon anledning inte vill köpa något som är färdigt och framplockat. ICA-butiker brukar även ha catering. Osv.
Utbudet varierar en aning mellan ICA-butikerna. Ica Maxi kan exempelvis sälja sådant som kläder, skor och leksaker, . Jag vet en ICA Kvantum-butik som säljer varm, tillagad mat i lösvikt. Ungefär som salladsbaren. Osv. Men jag har aldrig sett butiksbageri etc hos Willys (har dock endast besökt en Willys, jämfört med flertal olika ICA-butiker). Så det kanske finns, men inte på Willys där jag bor.
Men visst, är det låga priser som lockar så kanske man väljer Willys i första hand. Vill man ha ett annat utbud som kanske saknas hos Willys, så kanske man väljer ICA istället. Sedan brukar sådant som läge och avstånd påverka. Åtminstone somliga. Även om det varierar mellan olika kunder vad de väljer/föredrar, samt vad de har för transportsätt. Man kanske väljer den närmsta matbutiken dit man har gångavstånd, av bekvämlighetsskäl. Som exempel.
Vad jag försöker ha sagt, är att jämförelsen mellan butikerna blir mer intressant om man jämför olika faktorer och inte bara jämför priserna.