Citat:
Ursprungligen postat av
EnOroligSjal
Jag är fan bara 33 år och är frisk i övrigt. Och nej det har inte spridit sig i skelettet. Dom vill bara skrämma upp en av det som står i journalen.
Inte för att oroa dig eller någonting. Men läkare skriver inte journaler på latin för att skrämma upp sin patient. De är väldigt metodiska i sin beskrivning, klinisk och diagnostisk stil för att just, utesluta delar.
Det handlar ofta om uteslutningsmetod för att komma fram till det som de hittat hos dig. Samtidigt som alla prover och undersökningar de gjort pekar på någonting.
Nu har du sett det man skrivit, nu kan du bara ta emot behandling. Jag tror inte du kommer dö, jag hoppas verkligen du klarar dig. Livet blir nog annorlunda när man går igenom det du gör nu.
PS, klistra in din journal på CHATGPT och få den att tolka den åt dig. Bättre än de flesta läkare då den läst var enda bok, artikel och annat om just allt upp till 2022. Ta det för vad det är, men det kan säkert ge dig lugn.
De kan nog också förklara vad kommande behandling, utsikt och annat är. Rent statistiskt då.