Citat:
Ursprungligen postat av
Styrkelyftare
Stora kyrkobyggnader som tar plats och kyrkklockor som ringer stup i kvarten stör nog betydligt fler människor i det här landet.
För övrigt får du gärna nämna en svensk moské som har böneutrop fem gånger om dagen.
Stora kyrkklockor ringer av flera olika betydelser och inte enbart ur ett religiöst syfte. Men om jag ser gärna att man slutar med det också.
För sju år sedan så hade moskéerna i Sverige inte böneutrop, idag har vi tre stycken som utropar minst en gång i veckan. Fortsätter det i samma bana så har vi moskéer runt om i Sverige med böneutrop fem gånger om dagen inom en 10-årsperiod.
Sen är det dumt att likställa en kyrka med en moské eftersom den sistnämnda är en politisk byggnad som sprider antidemokratiska normer med enda syftet att sprida sin ideologi. I muslimska länder finns det ingen religionsfrihet, det säger allting tycker jag.