Nej. Du skrev:
Har precis läst ut Adventures of a Physicist av Nobelpristagaren i fysik Luis W. Alvarez. En väldigt intressant självbiografi om denne väldigt kreativa experimentella fysiker som fick priset för sitt arbete inom experimentell partikelfysik, men som även var med och utvecklade A-bomben, var med och fällde bomben över Hiroshima (för att mäta effekten), lyckades bevisa att pyramiden Chephren inte har några gångar och rum, upptäckte tillsammans med sin son som var geolog att dinosaurierna dog ut pga effekterna från när en stor rymdsten dammade in i jorden, OCH så är han känd för sina undersökningar av JFK-mordet.
Hur som helst är jag också fysiker, så en del av det han påstår kan jag ju kolla upp själv. Och det jag tänkte närmast på är påståendet att skottet bakifrån kan ha fått huvudet att åka bakåt pga av relyleffekten när en del av hjärnan sprutade ut genom utgångshålet på framsidan. Detta är sant. Vet inte om just denna detalj diskuteras här, men till den del det gör det är jag beredd att gå in på detaljer med ekvationer och så.
I korthet: Rörelsemängd p är bevarad, men så är även energin E. Och p är en en vektor. Det Alvarez visade först teoretiskt och sen experimentellt med vattenmeloner, är att om bara 10% av kulans energi tappas i passagen genom huvudet, så kan det förklara (a) en något långsammare kula, (b) hjärnsubstans med rörelsemängd framåt (relativt bilen) och (c) att resten av huvudet rekylerade bakåt. Detta i så fall med någon/några meter/sekund. Vill någon se hela det teoretiska resonemanget så kan jag stå till tjänst.
Ingenting om någon "Nalli".
Dvs, du skrev att du precis har läst en självbiografi av
Luis W. Alvarez som bl.a. är
känd för sina undersökningar av JFK-mordet. och som påstår att JFKs huvudkast bakåt kan förklaras med
relyleffekten (i.e. en jet-effect) och att
Detta är sant. Och att du är
beredd att gå in på detaljer med ekvationer och så, och om någon vill
se hela det teoretiska resonemanget så kan [du] stå till tjänst.
Ingenting om Nallis eskapader i ämnet.
Du erbjuder dig att gå in på detaljer med ekvationer för att visa att det Luis Alvarez säger i sin studie om en jet-effekt som förklaring till huvudkastet snett bakåt är sant och varför det är sant.
Det var 7 år sedan och nu är du tillbaka, men inte för att äntligen upplysa oss om varför Alvarez teori om en "jet-effect" stämmer, nej. Nu är det istället en viss Nicholas Nallis teorier som hör och häpna innebär att mordet på JFK är, "case closed".
Berätta nu varför någon ska ta något du skriver i en tråd i ett publikt forum på allvar.
Jag har läst både artikeln och tillräckligt av kritiken av artikeln.
Finns det något som kritiken har missat här, menar du?
Struntprat. Jag är intresserad av att den information som sprids om mordet på JFK stämmer med fakta, inget annat.
Och det gäller i synnerhet självutnämnda experter som gör sig breda utan att leverera så mycket som ens ett försök till korrekt information eller goda argument.
Precis som när du hoppade in i diskussionen med din idol Luis Alvarez m.a.o.. Det var liksom bara "sant" det som Alvarez bevisligen fuskade fram i sin 'studie' av den så kallade "jet-effekten".
Nu är det istället Nalli och "case closed" som gäller och inte heller här ens ett försök till att förklara varför.
Tjena.