Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
Här är jag. Egentligen behövs inte mer kommentar än domen från idag. Bara att läsa innantill. Men jag ”lovade” återkomma med en kommentar vad den nu är värd. Har läst domen och den speglar rätt väl iaf några resonerat kring detta senaste året.
Bevisningen är svag mot MH och JJ:s berättelse kan man inte helt lita på. Det slår hovrätten fast Resten av bevisningen håller inte för att visa MH:s medverkan osv.
JJ:s berättelse har inte varit särskilt utförlig och man kan ju undra varför den inte var mer detaljerad…JJ radade ju upp andra detaljer där om händelseförloppet, men böev väldigt vag vad gäller MH:s ”ingripande”.
Visserligen verkar domen mycket välformulerad, resonerande med motiveringar och därmed begriplig. Men visst finns det alltid saker att kommentera, och dina komentarer är alltid givande. Bra balans till lite annat i tråden.
Det är ett frågetecken, det kan man alltid fundera över; varför var Johannas beskrivning av Majas deltagande så detaljfattig som HR uttryckte det. Domaren sa i en intervju att man ska ta medåtalades uppgifter med försiktighet och om man ska ta hänsyn till dom, så bör de backas upp av någon slags indicier/bevisning och också innehålla detaljer (fritt från minnet).
Citat:
Rättsmedicinsk undersökning gjordes med foton nåt halvår efter anhållan. Det är också hovrätten kritisk mot precis som rättsläkare AL var då hon behövde göra den m h a t.ex endast sex foton på JJ så långt i efterhand. Det är den tidigare åklagarens ”fel”.
Som hovrättens domare nu sa så kan skadorna ha uppkommit med endast en GM osv.
Ja, det är bra att detta uttrycktes tydligar i förtydligandet av den rättsmedicinska rapporten och även att bilderna av de misstänkta ine gav tillräckliga svar på ev skador.
Hovrätten är inte lika "kategorisk" som tingsrätten, utan nämner de svagheter och oklarheter som finns och som därmed inte går att dra slutsatser av.
Citat:
Trots grannens vittnesmål så flyttades tiden till mordet till runt 02:30 då tingsrättens bedömning framstod som helt off då grannens mobil till slut undersöktes.
Ja, det är ju tack vare dina insatser, och därmed kunde försvaret påpeka denna felaktiga slutsats. Har änu bara börjat med att läsa domen, men lyssnade på stora delar av presskonferensen där domaren berättade hur de räknat "baklänges" från de uppgifter som fanns runt McD resan.
Citat:
Bra dock att hovrätten lyfter fram det osannolika att MH inte skulle ha sett kroppen och istället för att resonera om garderober och förråd så menar de att hon kunnat stått i dörröppningen eller hållit i fötterna (enligt domarens resonemang i intervju idag).
Ja, det känns bra hur de är "transparenta" i sina motiveringar, vilket borde vara en självklarhet. Att det kan finnas flera andra förklaringar till varför Maja påstår att hon ingen kropp har sett.
Nu är domaren helt inne på att detta är en lögn, vilket jag inte är hundra på. Jag lämnar öppningar åt att Maja kan ha blandat ihop tider, händelser, och att hon faktiskt säger sanningen. Det finns något orimligt i (även om Maja har kognitiva svårigheter), i att om man varit med om mord, eller minst sett mordet, då VET man var kroppen ligger. Det blir en orimligt dum lögn.
Samtidigt är min tro i första hand ändå att det är någon slags lögn, för att dölja annat som Maja känner är omoraliskt eller är rädd för att det är olgligt, vilket det kanske också kan vara. Säg att hon såg mordet, men att Johanna har eld i baken för att få ut Tove och hennes tillhörigheter, träffar på grannen. Maja är helt chockad, och vill på inga villkor vara ensam men en död Tove, utan får låsa in sig på toa. Därav den "orimliga" lögnen, då det finns en del sanning, en del osanning och Maja klarar inte av att korrigera detta "dumma".
Så jag lämnar öppning åt en ev sanning då, men tror mest på lögn.
Citat:
Utredningen har fått sig en känga, men samtidigt så kan de inte hitta på bevis som inte går att få fram och än sålänge är inte ”Olaga bitchighet” och annat straffbart. Hovrätten lämnade sånt därhän när det gällde MH även om det kommer gå på repeat här i ett år minst om hur precis allt i MH:s liv ligger henne till last i detta. Vissa ser seriemördare i varje buske.
Jag tror inte att man kommt längre genom at ha en mängd vittnen om hur "bitchigt" det var, eftersom det som är känt, inte leder till någon ytterligare bevsining om att mordet var planerat, eller Majas delaktighet i mordet. Vägs ände.
Citat:
En tömning av grannens mobil hade kunnat pekat på 02:30 och en rekonstruktion hade förvisso kunnat ge JJ en möjlighet att visa hur MH skulle agerat där, men det hade ju egentligen vara varit en ”visualisering” av hennes rätt luddiga redogörelse för vad MH gjorde osv.
Hrde domaren nämna om det är möjligt att vis tre personer i det lilla utrymmet, och kunde klargjort lite mer frågetecken (typ). Även rättsläkarna hade ju synpunkter på att en rekonstruktion inte hde gjorts.
Citat:
Om faktiskt MH var delaktig i detta så har hon kommit undan med blotta förskräckelsen. Var hon inte delaktig så får vi kanske aldrig svar på varför hon valde att inte berätta vad hon evtl bevittnade den natten.
Detta frågetecken kommer aldrig bli besvarat, nej.
Citat:
Även om åklagaren inte ställde så tuffa frågor till MH i hovrätten så hade de inte förändrat något är min bedömning. Han var tillräckligt erfaren för att inte ”göra bort sig” på den fronten. Att bjäbba med en tilltalad om hur bitchig hon varit på nattklubb eller annat hade gett nada i sammanhanget. Det hade gått åt det långsökta hållet.
Går att kommentera detta mer så klart, men det skulle bara drunkna i allt gråt om hur orättvist allt och alla är inom rättsväsendet.
Ja, haha. Visserligen kunde åklagren ha tagit fasta på vissa saker, det reagerade jag på under rättegången, minns nu inte exakt vad, men just detta tror jag att han mycket väl var medveten om att det inte skulle leda till något. Tyckte dock att hans röst visade att han menade att han hade annan info, lite ironi där.
Citat:
Vissa vill att detta ska avgöras på annat sätt än i domstol, men bör vara försiktiga med hur man uttrycker sig då det finns utmärkta digitala verktyg för att analysera text någons tusentals inlägg i forum inom ramen för vad Flashbacks robots.txt fil tillåter.
Det är riktigt ruskigt hur vissa uppmanar andra att agera och jag anmäler alla sådana inlägg. Vi har ett rättssystem, och vi har alla andra medborgeliga rättigheter såsom val, även om demokrati är ett svårt begrepp att få till. Men att agera pöbel som nu göra på nätet, särskilt som att det verkligen inte finns några som helt bevis (indicer) hur Majas del ser ut, är riktigt primitivt.
Ja, vi kommer att få se liknande situation som i fallet Lena W, där en friad person jagas i en häxjakt åratal på otroligt lösa boliner (typ "bollen ligger hos dig om hur vår relation ska vara", trots tre dagar av helvete av mycket primitivt beteende från mördaren, med avsägning av föräldraskap, vägra att accpetera att barnet har huvudvärk och inte klarar gå till skolan, barnen ska själv lösa frågan om hur kaninburar/kaniner inte ska förstöra gräsmattan (läs avlivning av kaniner) osv).
Citat:
Så nu får alla dividera vidare om detta, men jag lämnar den här kommentaren och återgår till min pensionering från fb. Öppna för pm tack för det finns mer sunda plattformar för ”eftersnack”. En dag inom en inte alltför snar framtid kommer fb få en lite mer ”mogen” konkurrent till Abok och det kommer vara en bra dag.
Ja, jag håller med, och önskar att jag själv inte blir engagerad i nytt fall på detta vis. Det är rent av psykiskt ohälsosamt.