Citat:
Ursprungligen postat av
Thyrell
Han bytte nr men det är inget man gör lättvindligt i dag. Tänk på allt i ditt liv som är kopplat till din telefon och det nr den har.
En person som är så sjuk, att de beter sig på detta vis, kan alltid ta reda på vart du bor och dina kontaktuppgifter. Endast om du får skyddad identitet det blir lite svårare.
Samtidigt är det bättre att ha lite koll på individen och samla bevis.
Jag ser att du vill skuldbelägga offret här. Eller hur.
Tvärtom är sjuka människor ofta rätt blåsta individer så att de skulla kunna få tag på dina kontaktuppgifter trots att du håller dem hemliga tror jag inte på alls. Telefon har man väl inte så himla mycket kopplat till, skulle väl vara sina vänner, lätt att skicka mass-SMS till dessa att man bytt nr. Värre är det ju med email i så fall. Klart värt att lägga en timme eller halvtimme på så man slipper bli störd stup i kvarten, vem fan orkar det?
Jag skuldbelägger honom för att frivilligt stanna i "dramat". Det verkar bara korkat.