Ni som är trötta på mitt tjat om Declan Rice - sluta läs nu

.
Jag vill påstå att det är enbart tack vare honom som Arsenal lyckas ta poäng i lördagens match. Han är en äkta pådrivare och förtjänar väl egentligen kaptensbindeln. Ødegaard är en utmärkt kapten utanför planen, men Rice har allt en kapten ska ha/vara. Tror vi kan se ett förhoppningsvis smidigt byte till nästa säsong.
Och ja, hur gör Arteta med målvaktsfrågan ikväll? Raya tycker jag har varit väldigt trygg i luftrummet(ja jo, han kunde stått bättre vid Mudryks misslyckade inlägg - men jag tror många målvakter hade släppt in den där). Älskar Ramsdales karaktär, han är en härlig typ och jag vill inte se honom lämna Arsenal. Han är fortfarande väldigt ung och kan bara bli bättre, så förhoppningsvis har han tålamodet att sitta på bänken 1-2 säsonger till för att sedan vara given etta.
Edit: ang situationen där Sanchez hoppar rakt in i Jesus är jag kluven, men som Shearer (?) sa så hade det t.ex. varit en utespelare som hoppat rakt in i Jesus sådär så hade det varit en given frispark/straff. Men målvakterna har ofta fördel i sina klumpigare dueller som inte utespelarna har..