Citat:
Ursprungligen postat av
mumma
Nej, det är endast vid en stor letal dos som man får de symtomen. Man kan inte få akut strålsjuka av Radon som någon skrev, dock cancer är vanligt. Och hade det varit en letal strålkälla så hade den varit lätt att spåra då instrument är vanligt förkommande, det är lätt att spåra något som strålar ut strålning, samt de skulle informera allmänheten enligt strålskyddslagen och dyl. Hade det varit något radioaktivt så hade det gått snabbt att ta reda på.
Nej, Botox (
Botoliniumtoxin) denatueras vid 100C under 1minut, eller 90C 10min. Temperaturen som får en bröd att bli brunt i en ugn, i.e Maillardreaktion sker runt 140-170C, så inte troligt att det är det. Dock så är
Amatoxin/Amanitinfrån
Amanitasläktet (b.l.a Lömsk flugsvamp, en av de giftigaste som finnes) värmebeständiga och klarar av att tillagas.
Not really. Nationella bombskyddet är den huvudsakliga CBRN-E gruppen i Sverige för civilt bruk (för det är inte kosher att använda millitärens resurser i civila fall bara sådär, samt de millitära resuserna är inte utbildad i CBRN-E forenstik vilket behövs i fall som dessa), räddningstjänsterna har kunskap om farliga kemikalier och sanering men inte djupare CBRN-E.
Det kan vara Botox då det står att personer vårdas i ECMO vilket stämmer överens med ett paralytiskt gift som Botox. Förvånande isåfall att de inte varnar för livsmedelsförgiftning. Hade det varit någon annan typ av samp så hade det varit troligare att nyheterna hade varnat om svampförvläxling och dialys, likt i det Australiska förgiftningsfallet som förekom nyligen:
https://www.bbc.com/news/world-australia-66391325
Not really, det är för att det tar tid att ta reda på vad som har hänt. Nyheterna sprider sig snabbare än vad den utredning tar. Tänk att det måste tas prover, provet måste skickas på analys, stå i kö för analys, sedan när man får svar av analys behandla de berörda, etc. Det är inte som CSI att ett prov tar en kvart att bli klar. Och sen så är det sekretess under en utredning, så det är inte så konstigt att det är otydliga uppgifter. När jag jobbade i Syrien med kemiska vapen så tog det veckor innan vi kunde skicka blodprov på analys, och det tog över ett halvår att släppa en interim rapport.
Bra inlägg!
Vanliga patogener kan man ju utesluta direkt, det har ju vården koll på. Även svampgift känns uteslutet, det hade kommit fram i förhör med pappan och är dessutom knappast något som förbryllar vården.
Polisen går ut med några intressanta uttalanden: ”Polisen misstänker att någon form av yttre påverkan är anledningen” samt att man inte misstänker ”felaktigt hanterad mat” (vilket nu verkar vara borttaget?!).
Detta får mig att tro att det handlar om ett giftigt ämne som de fått i sig, förmodligen via maten. Giftet är nog relativt ovanligt, eller iallafall ett som sällan orsakar förgiftning.
Antyder ”yttre påverkan” att det är frågan om en avsiktlig förgiftning? Kanske, men inte nödvändigtvis.
Att även pappan blivit så dålig minskar i mina ögon misstanken mot honom. Han är visserligen utskriven nu, men låg ändå ett par dagar på IVA.
Om de nu kommer från Eritrea som nämnts i tråden, så har landet ju stora slitningar mellan regimen och oppositionen. Dessutom nära förbindelser med Ryssland. Kanske konspiratoriskt att tänka så, men inte helt uteslutet.
Att en förälder mördar sig familj och begår självmord samtidigt är tyvärr inte helt omöjligt. Ofta är det mannen som brukar våldet, men just förgiftning är ju traditionellt ”kvinnligt”. Finns väl inget som direkt tyder på detta mer än statistiken dock.
Tredje och sista alternativet skulle väl vara en olycklig förgiftning.
Botulism stämmer ju in med vad vi vet (först magsjuka, nu ECMO), men polisen sa att felaktig mathantering inte var anledningen. Kanske de syftade på vanligare typer av matförgiftning, delvis för att dementera ryktet om pizzerian som källa? Senare verkar symptomen stämma in botulism (som är relativt ovanligt) och uttalandet tas bort igen?
Botulism kan man få via inandning också, men jag hittar bara exempel på spädbarn som smittats så. Annars är inlagd eller rökt fisk tillsammans med grönsakskonserver vanligaste smittokällan.
Allt sammantaget: jag tror det handlar om botulism. Det tar nog några dagar innan smittokällan är hittad.