2023-10-18, 22:00
  #96937
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pappa65
Kan inte annat än hålla med. Tove och hennes familj är offren och mördarna Maja och Johanna ska kallas vid det de är: mördare och likskändare.

Tyvärr visar rättssystemet även i detta fall upp sitt fula tryne som skyddar brottslingar mer än det värnar brottsoffren och detta påhejas ivrigt av avarter i denna tråd. Vi vet alla vilka de är.

Och här visar du upp ditt fula tryne och skall vi kalla dig vid vad du är så är lögnare och Majahatare två bra ord, kan jag konstatera. Och faktum är att det förtal du ägnar dig åt direkt brottsligt, så man kan med all rätt kalla dig för kriminell också. För det är så att Maja är oskyldig till mord, hovrätten har redan släppt henne fri och om mindre än vecka kommer domen som en gång för alla bekräftar detta. Tove är det yttersta offret här, som berövades hela sitt liv av Johanna, och hennes anhöriga har lidit en mycket stor förlust, men det betyder inte att det inte finns fler offer. Rättssystemet slog inledningsvis knut på sig självt i sitt försök att döma en oskyldig tjej till livstids fängelse, men hovrätten klev in och visade vart det rättsliga skåpet skall stå i en demokratisk rättsstat
Citera
2023-10-18, 22:13
  #96938
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Inte heller är jag övertygad om att hon var medveten om att det var ett brott att flytta en död kropp.
Icke desto mindre en brottslig handling!


Du tror alltså att Maja döms för grovt brott, alternativt får max-straff för brott av normalgraden.
Det tror inte jag.
Jag tror att hon inte får mer än 1.5 år.


HA HA HA HA HA, Där gjorde du min dag! Så du menar att klappmongot inte begriper att forsla bort en mördad person är ett lagbrott?.

Tack för att du bekräftade det jag menar, denna människa ska inte gå lös på våra gator utan hon ska sitta inlåst på en avdelning där hon inte kan skada andra och få chansen att lära sej rätt och fel.
Citera
2023-10-18, 22:20
  #96939
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hans66
HA HA HA HA HA, Där gjorde du min dag! Så du menar att klappmongot inte begriper att forsla bort en mördad person är ett lagbrott?.

Tack för att du bekräftade det jag menar, denna människa ska inte gå lös på våra gator utan hon ska sitta inlåst på en avdelning där hon inte kan skada andra och få chansen att lära sej rätt och fel.

Liksom du och alla andra Majahatare här i tråden då som inte fattar ett skit av vad som är lagbrott och inte eller hur rättsystemet fungerar. Det är ju tur för er att lågt IQ inte är brottsligt. Men jag förstår att din uppfattning är att alla som inte kan lagboken utantill skall sitta inne. Det gäller ju dig själv också då.

Om Maja inte hade koll på vad lagen säger i sådana delar så är det inget konstigt, det gäller nog, tyvärr, många ungdomar. Det intressanta här är ändå att Maja blev varse att det hon gjort var brottsligt, men ändå så erkände hon gravfridsbrottet på eget initiativ och helt utan att polisen hade några bevis emot henne för detta. Och så berättade hon vad som hänt den där natten, om hur Johanna berättat hur hon dödade Tove och där började historien rullas upp på riktigt.
Citera
2023-10-18, 22:31
  #96940
Medlem
Kellywomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Liksom du och alla andra Majahatare här i tråden då som inte fattar ett skit av vad som är lagbrott och inte eller hur rättsystemet fungerar. Det är ju tur för er att lågt IQ inte är brottsligt. Men jag förstår att din uppfattning är att alla som inte kan lagboken utantill skall sitta inne. Det gäller ju dig själv också då.

Om Maja inte hade koll på vad lagen säger i sådana delar så är det inget konstigt, det gäller nog, tyvärr, många ungdomar.Det intressanta här är ändå att Maja blev varse att det hon gjort var brottsligt, men ändå så erkände hon gravfridsbrottet på eget initiativ och helt utan att polisen hade några bevis emot henne för detta. Och så berättade hon vad som hänt den där natten, om hur Johanna berättat hur hon dödade Tove och där började historien rullas upp på riktigt.

Fast så var det väl ändå inte. Polisen hade bevis mot henne med granbarren i jackan, sängen och passagerarsätet.
Citera
2023-10-18, 22:43
  #96941
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baaaartil
Nu känns det äntligen som att Team Rulle är inträngda i ett hörn. Vi Majaner har tillsut med sakliga argument skickat upp dem på läktaren genom att bemöta dem med respektfulla och sakliga argument. En vanlig dag på jobbet så att säga.

Nu över till Clea den fantastiska superkvinna. Det hade allt vart något att få med sig hem ojoj mums. Hon har verkligen levererat och gjort en bra insats. En mycket skärpt advokat. Att få in Anders Eriksson är ju ett riktigt schackdrag av henne som sått så mycket tvivel och haft inverkan både för JJ och MH. Genialiskt rent ut sagt. Även Gillberg MH advokat gjorde ju en helt lysande insats men han vill jag inte ha med mig hem haha!

Det här är ett verk av duktiga försvarsadvokater vi ser. Ja och farliga inkompetenta åklagare skall naturligtvis tillskrivas en del av framgången.

Men tillbaks till Clea, någon som vet om fler mål där hon försvarat och som finns tillgängliga här på FB?
Hon är helt klart medelmåttig din favorit Clea Sangborn.
Eftersom Johanna är kvar i häktet så verkar det inte som Göta hovrätt gått på gubben Erikssons svammel.
Facit i målet kommer nästa onsdag, då hovrättens dom kommer.
Citera
2023-10-18, 22:44
  #96942
Medlem
[quote=Baaaartil|86114259]
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin

Det här är också faktiskt väldigt roligt sagt, ”du hoppade in i tråden…”

äger du denna tråden ihop med de som var här först eller menar du? Ger det dig mer rätt att vara här eller vart vill du komma. Var de som var först mer pålästa eller var det sida upp och sida ner med rena spekulationer. Den ene detektiven efter den andre rände runt i de småländska skogarna förvissad om att lösa gåtan, tills bibeln Fup dök ner i getingboet? Samma fup som tillslut leder till att Maja frikänns från mordmisstankar och att JJ till 99% kommer att få ett kraftigt reducerat straff. Men just det det var ju åklagare och rättsväsendet som inte begrep att använda den på rätt sätt enligt medlemmarna i team rulle. Du hör ju själv hur rimligt det låter. Du vet att alla de förhör och fakta du hänvisar till är bortkastad tid sitta och läsa i detalj. 60 max 70% fakta är vad du generellt behöver för att välja väg effektivt och bli framgångsrik. Och då menar jag rätt sorts fakta, tex positionen som ledde till att kroppen hittades, Inte sitta och gotta sig och läsa om gubbar som gör youghurt på nätterna eller deras söner som inte riktigt har koll på klockan. Annars står man och trampar vatten vet du. Det är vare sig intressant eller att fokusera på rätt saker att läsa vad den ene tomten efter den andre tycker och tänker om de inblandade eller vem som har satt på vem, det är ju sånt som hör hemma i dokusåpor. Fakta min gode anakin är att den gode Tove betedde sig som en svinpäls inne på nöjjet och fick i slutändan betala ett högt pris för detta. Då grottkvinnan JJ tog ut sin hämnd. Sedan kan vi skita i vad som föranlett det för det är inte intressant. Sedan att Toves kropp väljer att kväva sig själv kan man inte lasta någon annan för. Men JJ ska ha en del pisk för detta.

Nej jag tackar dig Anakin för skrattet jag fick av ditt inlägg, stor humor. Du vet tom mitt syfte. Alltså good fucking job haha!

Ja alltså avund gentemot Majanerna som lägger fram det ena efter andra övertygande argumentet med stor träffsäkerhet. Ska bli kul när det tom blir svart på vitt i domen. Vad ska ni ta er för då måntro, och vart skall eran frustration projiceras då


Hur i hela fridens namn har du mage till att skriftligt ha framfört något så otroligt helidiotiskt som du tidigare gjort i ditt skrivna och postade inlägg om offret T*ve T*nnies ?

Klarar du överhuvudtaget av att kunna prestera ett ärligt svar på den frågan ?

Du har tidigare påstått att du är en högutbildad person inom Psykiatrin. Själv är jag nu, och vid detta laget, tvärsäker på att du ljugit så att din egen tunga svartnat i munnen på dig.

En högutbildad person inom Psykiatrin skulle aldrig någonsin skriftligt uttrycka sig på det sättet som du tidigare har gjort om ett mördat offer, det vill säga ( T*ve T*nnies )

Jag är införstådd i att du högst troligen har djupa mentala problem ... rätta mig gärna om du anser att jag har fel.

Citat @Baaaartil: " Fakta är att den gode Tove betedde sig som en SVINPÄLS inne på "Nöjet" och fick i slutändan betala ett högt pris för detta " ... slut citat/

Frågan till det ovan skrivna: Hur kan du överhuvudtaget ha skrivit något så otroligt elakt om den tidigare mördade flickan T*ve T*nnies ?

Citat @Baaaartil: " Sedan att Toves kropp VÄLJER att KVÄVA SIG SJÄLV kan man inte lasta någon annan för " ... slut citat/

Frågan till det ovan skrivna: Hur kan du överhuvudtaget ha framfört något så fruktansvärt elakt om det 21-åriga offret T*ve T*nnies ?

Obs❗Jag förväntar mig överhuvudtaget inte några svar ifrån dig på mina ställda frågor gällande dina tidigare, och därtill sagt, mycket elaka skriftliga påpekanden om det 21-åriga offret T*ve T*nnies, detta sagt med anledning av att du inte klarar ut att visa empati för det tidigare mördade offret T*ve T*nnies.

Du är en skrämmande och elak individ som skrivit på ett sådant sjukligt och elakt sätt om brottsoffret T*ve T*nnies.

Mvh/
@JokerMannen
__________________
Senast redigerad av JokerMannen 2023-10-18 kl. 22:48.
Citera
2023-10-18, 22:44
  #96943
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Och här visar du upp ditt fula tryne och skall vi kalla dig vid vad du är så är lögnare och Majahatare två bra ord, kan jag konstatera. Och faktum är att det förtal du ägnar dig åt direkt brottsligt, så man kan med all rätt kalla dig för kriminell också. För det är så att Maja är oskyldig till mord, hovrätten har redan släppt henne fri och om mindre än vecka kommer domen som en gång för alla bekräftar detta. Tove är det yttersta offret här, som berövades hela sitt liv av Johanna, och hennes anhöriga har lidit en mycket stor förlust, men det betyder inte att det inte finns fler offer. Rättssystemet slog inledningsvis knut på sig självt i sitt försök att döma en oskyldig tjej till livstids fängelse, men hovrätten klev in och visade vart det rättsliga skåpet skall stå i en demokratisk rättsstat

Fortfarande kan du inte göra skillnad på JURIDISKT oskyldiga och ABSOLUT oskyldig.

Stor skillnad, antingen var du närvara när Tove avrättades av mördarna Maja och Johanna och därmed VET att Maja låg och snarkande.

Om du inte var det sluta att raljera med ditt "oskyldig"

Riktigt är att Maja inte blir dömd för medhjälp till mordet på Tove.
Felaktigt är att kalla Maja för oskyldig, det vet du inte då jag antar att du inte var närvarande vid mordet.

Även en åsna kan välja rätt hötapp ibland, 50% chans. Det gäller dig också!
Citera
2023-10-18, 22:44
  #96944
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Fast så var det väl ändå inte. Polisen hade bevis mot henne med granbarren i jackan, sängen och passagerarsätet.

Granbarr lite här och var, och vad skulle det bevisa menar du? Att Maja varit i naturreservatet Illharjen på söndagskvällen, kanske? Eller att hon varit i skogen vid alla möjliga tillfällen.
Tiden som Maja var vid Johannas lägenhet efter dumpningen och innan Johanna skjutsade hem Maja är väl så kort att Maja omöjligt kan ha legat och sovit i Johannas säng då. Dom granbarren kan knappast kommit från Maja.
Citera
2023-10-18, 22:45
  #96945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Liksom du och alla andra Majahatare här i tråden då som inte fattar ett skit av vad som är lagbrott och inte eller hur rättsystemet fungerar. Det är ju tur för er att lågt IQ inte är brottsligt. Men jag förstår att din uppfattning är att alla som inte kan lagboken utantill skall sitta inne. Det gäller ju dig själv också då.

Om Maja inte hade koll på vad lagen säger i sådana delar så är det inget konstigt, det gäller nog, tyvärr, många ungdomar. Det intressanta här är ändå att Maja blev varse att det hon gjort var brottsligt, men ändå så erkände hon gravfridsbrottet på eget initiativ och helt utan att polisen hade några bevis emot henne för detta. Och så berättade hon vad som hänt den där natten, om hur Johanna berättat hur hon dödade Tove och där började historien rullas upp på riktigt.


Nej lilla vän det var efter Johannas erkännande som Stolpskottet började berätta, glöm inte att Maja ser sej som en gängkriminell och vem vet hon kanske blir det på Ystad anstalten.
Citera
2023-10-18, 22:49
  #96946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Och här visar du upp ditt fula tryne och skall vi kalla dig vid vad du är så är lögnare och Majahatare två bra ord, kan jag konstatera. Och faktum är att det förtal du ägnar dig åt direkt brottsligt, så man kan med all rätt kalla dig för kriminell också. För det är så att Maja är oskyldig till mord, hovrätten har redan släppt henne fri och om mindre än vecka kommer domen som en gång för alla bekräftar detta. Tove är det yttersta offret här, som berövades hela sitt liv av Johanna, och hennes anhöriga har lidit en mycket stor förlust, men det betyder inte att det inte finns fler offer. Rättssystemet slog inledningsvis knut på sig självt i sitt försök att döma en oskyldig tjej till livstids fängelse, men hovrätten klev in och visade vart det rättsliga skåpet skall stå i en demokratisk rättsstat


Du vet inte vad kriterierna för vad förtal är vad???????.

Hur i helvete ska någon kunna åka dit för förtal på ett anonymt forum??????
Citera
2023-10-18, 22:50
  #96947
Medlem
flashmaners avatar
Det är som det är med Toves dödsfall.

Johanna dödade Tove, det kommer hovrättsdomen som kommer på onsdag att visa.

Maja dödade inte Tove, det har hovrätten redan visat genom att försätta Maja på fri fot.

Det är inget konstigt att hovrätten friar Maja, för det finns inga bevis emot Maja, och inte heller finns varken motiv eller uppsåt. Istället tyder allt på att det Maja säger är sant, att hon inte deltog.

Maja är oskyldig till Toves död.

Att det sedan finns ett gäng Majahatare som fortfarande inte fattar dessa enkla fakta är bara tragiskt, mest för dem själva.
Citera
2023-10-18, 22:52
  #96948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Det är som det är med Toves dödsfall.

Johanna dödade Tove, det kommer hovrättsdomen som kommer på onsdag att visa.

Maja dödade inte Tove, det har hovrätten redan visat genom att försätta Maja på fri fot.

Det är inget konstigt att hovrätten friar Maja, för det finns inga bevis emot Maja, och inte heller finns varken motiv eller uppsåt. Istället tyder allt på att det Maja säger är sant, att hon inte deltog.

Maja är oskyldig till Toves död.

Att det sedan finns ett gäng Majahatare som fortfarande inte fattar dessa enkla fakta är bara tragiskt, mest för dem själva.


Du måste lära dej att skilja på begreppen, Maja är släppt fram till HR kommer med sin dom ergo så är hon inte frikänd.

Sluta gå händelserna i förväg, var sak har sin tid.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in