2023-10-16, 11:13
  #18277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rotebro-Retard
Öhh va? Det finns inget misslyckande för de har inte ens provat det. Muslimer vill absolut inte ha demokrati. Det är inte förenligt med islam.

Varje land får själv bestämma. Det var val. 🤷🏼‍♂️
Citera
2023-10-16, 11:15
  #18278
Medlem
Rotebro-Retards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnonOnMouse
Varje land får själv bestämma. Det var val. 🤷🏼‍♂️

"Valet" var ett spel för galleriet. För att blidka väst och för att fortsatt få in bidrag i mångmiljardklassen årligen. Men så gick man ändå och valde in Hamas.
Citera
2023-10-16, 11:15
  #18279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rudi1985
Nu är det ju tyvärr så att det finns många andra som är kapabla till sådana dåd i gaza också. Araber är väldigt primitiva dom är kvar i stenåldern. Araber är dom mest primitiva folkslag som finnas agressiva våldsamma men samtidigt är dom fega dom ger sej oftast på i grupp eller mot svagare individer.

Vi ser dessa egenskaper du beskriver när de ger sig på unga människor under en musikfestival, och sen mördar de civila människor i hemmen. De lättaste bytena mördas på de mest bestialiska sätt. Samma primitiva agerande, när de de i grupp ger sig på de svaga som de rånar, våldtar och mördar. Vi ser det här i västvärlden som svar på att de bemöts med generositet.

Att det ens finns folk i västvärlden som först stödde islamistiska staten och nu Hamas, tolkar jag som att vi har likgiltiga lustmördare mitt i bland oss.

Det intressanta med denna konflikt är Iran och andra arabländer. Skräpländer har finansierat Hamas och gett dem allt de behöver för att bi en stark militant kraft mot Israel. Men attackerna mot Israel sker med budbärare som Hamas och Hizbolla. Själva spelar de arabiska ledarna dubbelspel när de fått som de vill, och nu vill de inte ta i Gazabor med tång.

Det pågår mycket retorik och kaotiska demonstrationer för att elda på konflikter med väst. Men i skarpt läge kommer de inte gå från ord till handling. Iran vet att de kommer bombas in i medeltiden, om de håller vad de lovade till Hamas.
Citera
2023-10-16, 11:15
  #18280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EBITDADDY
Det är tur att det inte är urskillningslöst. Israel urskiljer genom att först evakuera civila palestinier.

Berätta förresten gärna om alla andra sättet som är "mindre enkla". Du verkar sitte inne på väldigt mycket kunskap.

Jag sitter såklart inte på någon lösning. Men att döda så mkt civila som dom redan gjort och som dom antagligen kommer fortsätta med, kan såklart inte vara den enda lösningen.
Citera
2023-10-16, 11:15
  #18281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fnord1984
https://www.bbc.com/news/world-66620250

Du borde läsa på litet grann om bosättarnas våld mot palestinier. Det verkar vara en helt blind fläck för dig. Din ignorans kanske skulle minska om du läste faktiskt.

Då ska vi använda oss av logik här, ett väldigt kraftfullt verktyg mot idioter:

Om jag blir illa behandlad och attackeras av radikala muslimer, har jag då rätt att elda upp oskyldiga muslimer levande ?

Att jämföra Hamas med det där är patetiskt och löjeväckande. Det är inte den israeliska staten som står bakom det där.

Att jämföra den där fjuttartikeln med det Hamas har gjort tyder på att allt inte står rätt till i hjärtbanken din.

Staten Israel stöttar inte radikala israeler som dödar palestinier, om så var fallet, varför står det då följande i din artikel: ''Two Israeli settlers and at least five Palestinians were arrested by Israeli security forces, who say they are still investigating the incident.''.

De israeliska säkerhetsvakterna jobbar ju för staten.

Du verkar legitimera det Hamas har gjort mot oskyldiga judar utifrån vad några radikala israeler har gjort mot palestinier, något som inte ens stöttas av den israeliska staten då det blev arresteringar.

Så om ett par invandrare beter sig hotfullt mot mig och tar till våld, då har jag rätt att elda upp oskyldiga invandrare levande bara för att de är av samma folkslag?

Du är dummare än vad jag trodde. Det går inte att jämföra de där två. Ingen har sagt att israelerna är guds bästa barn men att ta ut sin vrede på oskyldiga människor (israeler) som råkar tillhör samma folkslag är ren ondska och rasism.

Tänk ett varv extra innan du skriver obotligt korkade saker.

Det hamas har gjort är betydligt värre. I artikeln nämns ett par dödsfall, på musikestivalen dog flera hundra, och vi pratar om 1000+ totalt. Det är löjeväckande att jämföra de två.
__________________
Senast redigerad av Trollkarlspelle 2023-10-16 kl. 11:19.
Citera
2023-10-16, 11:16
  #18282
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnonOnMouse
Ja. Men det kommer finnas en tid då Gaza är en krigsskådeplats och per definition inte ockuperat under ”eld upphör” eller så. När Israel är nöjda kommer de lämna och säga varsågoda. Kommer bara vara smulor kvar av Gaza city.

Jag är lite orolig faktiskt vad Hizbollah kommer att göra och vad deras misslyckande kommer att leda till i nästa steg. Iran har väl inte förmågan att direkt skjuta från Iran på Israel? För långt? Men att smuggla vapensystem kräver ju inte speciellt mycket. Ett fartyg och några miljoner dollar i mutor så är saken biff. Iran har mycket cash.
Iran har bara sagt att de inte kommer att förbli åskådare, men det betyder ju inte att de skulle blanda sig i på ett direkt vis.

Jag blir inte förvånad om detta faktiskt spårar ur i ett världskrig. Vi får se hur väl USA lyckas klistra ihop spillrorna när judarna går bananas.
Citera
2023-10-16, 11:18
  #18283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
Det Israel gör är etnisk rensning. Judarna är det enda folket Väst inte vågar säga nej till. Inget annat folk hade tillåtits att bete sig som israliterna. De begår alla brott gånger tusen som Ryssland gör och vi fördömer palestinierna. Hela MÖ är instabilt pga skapandet av Israel. Irak kriget, Syrien kriget, krigades för Israel. Miljoner babbar i Europa pga Israel. Nu tycks flera europeiska länder begränsa sina demokratier för att inte göra Israel sura. Israel har väl riktade kärnvapen mot alla europeiska huvudstäder, Samson option. Trevligt land?

Snarare tvärtom. Alla andra länder i MÖ gör mycket värre saker än Israel utan att någon ens bryr sig.

Irak och Syrien har inget med Israel att göra. Du verkar förvirrad.

Begränsa sina demokratier? Vilket larv. Att propagera för terrorism har alltid varit förbjudet.

Det var inte ok när man propagerade för IS och det är inte ok när man propagerar för Hamas.

Det är för övrigt enbart araber som har bombat och mördat oskyldiga i Europa, inte Israeler.
Citera
2023-10-16, 11:18
  #18284
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trollkarlspelle
Vad är rimligast?

1) Att tvinga Israel att inte angripa Hamas så att 0 civila palestinier dör vilket i sin tur kommer leda till att fler judar och israeliska soldater dör eftersom Hamas kommer fortsätta att attackera.

2) Att låta Israel slå tillbaka mot fienden (vilket medför att civila palestinier kan stryka med) efter att ha blivit angripna själva och efter att Hamas av allt att döma har eldat upp civila judar levande, våldtagit dem, torterat dem, halshuggit dem etc.

Det är ett ganska enkelt val. Det är inte ett internationellt krigsbrott vad jag vet att försöka döda en fiende som försöker döda en själv i en situation där civila palistinier kan stryka med, i synnerhet inte när fienden använder sin egna befolkning som en mänsklig sköld. Israel siktar inte direkt på civila utan de försöker ju rädda civila palestinier.

Det enda orimliga vore att inte låta Israel försvara sig.

Jag har redan kommenterat det om dödstalen. Det är ett värdelöst argument då de inte går att jämföra. Dödstalen kopplade till Israel är kopplade till Israels överlevnad och självförsvar och är en indirekt konsekvens av att Israel försöker förgöra fienden. Dödstalen som Hamas har orsakat är ett resultat av ren ondska, sadism och att vilja förgöra Israel. Men du ser ingen skillnad alls verkar det som.

Det är som att prata med en vägg. Ser man ingen skillnad så måste man vara blind.

Att elda upp folk levande är inte samma sak som att civila råkar dö för att man siktar mot fienden.

Klart Israel ska få försvara sig. Men man kan ändå inte bryta mot internationell lag, så enkelt är det. Vart går gränsen för din del? Är det ok om 500,000 civila dör? Övervåld löser knappast problemet mer än extremt kortsiktigt.

Det är rätt cyniskt och empatilöst att låta så stor del civila offras på det sätt Israel gör.
Citera
2023-10-16, 11:18
  #18285
Medlem
Rotebro-Retards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fnord1984
https://www.bbc.com/news/world-66620250

Du borde läsa på litet grann om bosättarnas våld mot palestinier. Det verkar vara en helt blind fläck för dig. Din ignorans kanske skulle minska om du läste faktiskt.

BBC går inte att använda som en trovärdig källa längre. BBC är en förlängd arm för muslimernas propaganda numera. Se deras dokumentärer om islam som exempel. "Islam är vacker". "Mohammad var en bra man"... BBC är helt sjuka i huvet.
Citera
2023-10-16, 11:18
  #18286
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rotebro-Retard
Källa?
"Etnisk rensning är ett uttryck som uppstod under jugoslaviska krigen under 1990-talet förra hälft och avser strategi eller politik med syfte att stärka en folkgrupps ställning genom att tvångsvis (med våld) förflytta eller döda människor på grund av annan etnisk tillhörighet, ofta också annan religiös tillhörighet. Innebörden av etnisk rensning som begrepp befinner sig mellan deportering och folkmord."
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Etnisk_rensning
Citera
2023-10-16, 11:18
  #18287
Medlem
sxephils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rotebro-Retard
Källa?
Vad skulle det annars vara? https://cdn2.opendemocracy.net/media/images/disappearing-palestine_copy_sKaZQ0k.width-800.jpg

Googla "Nakba". Har du fungerade ögon och hjärna kan fördrivandet av Palestinier inte vara något annat än etnisk rensning .
Citera
2023-10-16, 11:20
  #18288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kratatch
En kort period? De bodde i området i över 1500 år innan Romarna fördrev dem.

Vad pratar du om? Israel fanns där mellan 587-1000BC, det är 413 år. Det är väldigt kort tid. Och som jag skrev innan så stoltserar Judiska skrifterna med att dom fördrev och förslavade kanaaiterna som redan bodde där. Vilket forskning visat inte stämmer. Dom mixades och blandades ut, den folkgruppen är för länge sen borta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in