2023-10-13, 15:51
  #13921
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SlowCooker
Så för dej är det viktigt att ett område där vissa har bott i flera tusen år inte kan kallas för stat innan någon annan erkänner det som en stat?. Du förstår väl att stat är bara ett ord som inte täcker områdets historia.
Israel är en konstgjord stat genom FN-beslut. Detta tycker du väger tyngre?
Statsbildning är en relativ ny företeelse i mänsklighetens historia. Det var först 800-tal f.v.t den första staten bildade i antika Grekland genom att kungariken och klansamhällen slogs ihop.

Palestina finns inte på riktigt och det var åt skogen att Margot Wallström erkände dem - resultatet ser vi nu.

Kurdistan finns inte heller.
Citera
2023-10-13, 15:51
  #13922
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Unicef: 447 barn har dödats i Gaza sedan i lördags
https://www.svt.se/nyheter/hamas-attack-mot-israel?inlagg=8c6889b291321b779436801991703099
Hoppas Hezbolla lägger is i snart, då kommer bli värre för judarna än 2a världskriget. och då öppnar jag skumpan.
Citera
2023-10-13, 15:51
  #13923
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsjohansson
Du vet inte hur dessa 40 påstådda barn dog eller ens om de är döda de kanske kastade in handgranater i ett rum som de inte visste vad de fanns i.
Gör man så?
Citera
2023-10-13, 15:52
  #13924
Medlem
Jag-Blonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Unicef: 447 barn har dödats i Gaza sedan i lördags
https://www.svt.se/nyheter/hamas-attack-mot-israel?inlagg=8c6889b291321b779436801991703099


Okej, Men israel har faktiskt sagt till att civila ska dra från Gaza....
Citera
2023-10-13, 15:53
  #13925
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WatchItNow
Det är riktigt. När man håller på med frågor i MENA-länder så kan man aldrig veta vad som är sant eller inte. Så inte heller jag kommer att 100% tro Israel om de hittar en Iran-koppling och därefter bombar Iran. Trots att jag litar mest på Israel av alla länder i den regionen. Inte ens USA gick att lita på när det gäller Irak och Afghanistan, och självklart inte Ryssland/Sovjet.
Ja, så är det. Man hittar en förevändning för att kunna göra det man vill göra. Standardförfarande.
Citera
2023-10-13, 15:54
  #13926
Medlem
Rotebro-Retards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jag-Blond
Okej, Men israel har faktiskt sagt till att civila ska dra från Gaza....

Du har rätt. Israel har bett de civila i Gaza lämna områden som ska bombas, men Hamas säger till de civila att vara kvar och dö. Sjuk mentalitet och ideologi.
Citera
2023-10-13, 15:54
  #13927
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WatchItNow
Det stämmer att situationen är komplex och att Israel med svenska mått också är en terrorstat. Men man ska inte ljuga och Israel har minst 4 gånger sedan 1947 föreslagit en tvåstatslösning, och lämnade Gaza helt Israelfritt 2005 för att se hur araberna kunde sköta sig, och det är alltid araberna som tackat nej till alla lösningar under 70 år. Och nu kom det ultimata Nejet och det blir inga fler frågor till araberna från Israel.

Här har du starten på det: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Deir_Yassin_massacre

Som Israel betett sig - då är det inte konstigt att det tackas nej. Tex när dom lät 3500 flykting mördas (orsaken till att Ariel Sharon dock lämna som försvarsminister)

Hamas är terrorister som ockuperat Gaza, förhoppningsvis försvinner dom nu.

Angående 2005 så är ordet Israelfritt rätt magstarkt - människorättsorganisationer och många juridiska forskare anser att Gazaremsan fortfarande är under militär ockupation av Israel. Efter tillbakadragandet fortsatte Israel att upprätthålla direkt kontroll över Gazas luft- och maritima utrymme, sex av Gazas sju landövergångar, upprätthåller en no-go buffertzon inom territoriet, kontrollerar det palestinska befolkningsregistret och Gaza är fortfarande beroende av Israel för sitt vatten, el, telekommunikation och andra verktyg, som dom alltid använt för att terrorisera befolkningen där.

I valet 2006 så röstade ca 15% av Palestinas befolkning på Hamas (60% är under 16 år, 75% av kvarvarande röstade, Hamas fick ca hälften) - och undersökningar bland folket visade att trots att dom röstade på Hamas ville dom flesta se att Hamas överger sin politiska plattform angående ett ickevarande för Israel, och den formats anledningen till att dom fick såpass mycket röster var pga av just Israels fortsatt hårda ockupation samt korruption i den egna regeringen.

Sen ju längre tiden gått, med bråk mellan dom båda och mer land har ockuperats så blir det såklart mer och mer infekterat och svårare att acceptera en tvåstatslösning där Israel fortfarande hade haft kontroll över viktiga delar av Palestinas försörjning.

Det är som sagt aningens komplexet där det inte bara går att skylla på en part.
Citera
2023-10-13, 15:55
  #13928
Medlem
HejaFinlands avatar
Terrorpalestinierna dödade 40 israeliska muslimer (Beduiner) i sin terrorattack mot Israel.
https://twitter.com/yaelbt/status/1712572220260671910
Citera
2023-10-13, 15:55
  #13929
Medlem
Rotebro-Retards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Unicef: 447 barn har dödats i Gaza sedan i lördags
https://www.svt.se/nyheter/hamas-attack-mot-israel?inlagg=8c6889b291321b779436801991703099

Unicef är ingen bra källa. Det är en vänsterbliven marxistisk pro-muslimsk organisation så den källan köper jag inte.
Citera
2023-10-13, 15:56
  #13930
Medlem
covfefe...s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jag-Blond
Okej, Men israel har faktiskt sagt till att civila ska dra från Gaza....
Men Hamas har bett invånarna att stanna, eftersom själva syftet med attacken är att få dödsoffer i det egna lägret i syfte att få omvärldens empati.
Citera
2023-10-13, 15:56
  #13931
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Rekordhycklaren Jamie Lee Curtis raderar bilder på skräckslagna barn när hon inser att de är palestinska barn och inte israeler som hon först trodde :

https://www.timesnownews.com/world/jamie-lee-curtis-shares-photo-of-palestinian-children-in-instagram-post-supporting-israel-deletes-it -after-backlash-article-104269003

Det bekräftar bara hur lite de bryr sig egentligen om oskyldiga offer. Västvärldens cringefest i populistisk och selektiv medömkan kan aldrig förändra sanningen. Kändisarna borde ta Ricky Gervais råd och hålla tyst, de kan inget om någonting och deras patetiska dubbelmoral är skrattretande. Över 500 palestinska barn är nu bekräftat döda till följd av Israels blodshämnd. Vissa källor hävdar ännu fler och värre kommer det bli.

FN och HRW befarar enorma civila förluster på den palestinska sidan till följd av Israels blockad och upptrappning av bombanfallen, i synnerhet när man nu gett civilbefolkningen 24 timmar på sig att fly om de inte vill utplånas. Även om palestinierna lyckas fly undan Israel och även Hamas försök att med alla medel hålla de kvar, väntar en humanitär katastrof.

Israel anklagas nu även för att använda fosforbomber mot civilbefolkningen i Gaza:

Citat:
Israel’s use of white phosphorus in military operations in Gaza and Lebanon puts civilians at risk of serious and long-term injuries, Human Rights Watch said today in releasing a question and answer document on white phosphorus. Human Rights Watch verified videos taken in Lebanon and Gaza on October 10 and 11, 2023, respectively, showing multiple airbursts of artillery-fired white phosphorus over the Gaza City port

https://www.hrw.org/news/2023/10/12/israel-white-phosphorus-used-gaza-lebanon

Human Rights Watch måste rimligtvis ha fel. Vit fosfor är mycket olämpligt att använda i detta fallet eftersom nästan alla byggnader är av betong eller tegel. Väldigt lite trä och annat brännbart finns i byggnaderna. Därför användes förr vit fosfor vid brandbombningar mot träbyggnader och/eller industrier, där angriparen ville att branden skulle härja mer än 1-5 dygn.

Vit fosfor är extremt olämpligt om man sedan ska skicka in marktrupper sedan eftersom det kan skada dina egna soldater.
Vit fosfor har en mycket otäck tendens att kunna börja brinna igen efter ett tag.

Tror inte att israelerna är så dumma att de riskerar sina soldaters liv om de kan undvika det,
just på grund av fosforns långtidsegenskaper.

Troligen gissar HRW bara om vit fosfor om att det är vit rök med lite eld på, vanliga rökgranater, tex zinksulfid. Alla som är okunniga militärt sett och civilskadade men kallar sig "experter" har postat sådana påståenden om att Israel använder vit fosfor..
I själva verket har dessa sk "experter" aldrig själva hanterat riktiga sådana fosforgranater
eller ens rökgranater.

Rök som ligger kvar är till fördel för Israel för Hamas har då ingen nytta av sina krypskyttar.
Om de nu har några krypskyttar eller ens har några krypskyttegevär ?
De brukar hantera sina vapen så vårdslöst att ett krypskyttegevär som i regel är mycket ömtåligt det håller inte länge i den miljön precis.

Eftersom dessa "soldater" eller "jihadister" har den soldatträning de har så har de väl inte det tålamodet och "mindsettet" för att kunna ligga stilla i flera timmar och vänta på ett
bra tillfälle ?

Dammet efter zinksulfiden sköljs bort vid första bästa kraftiga regnet.
Zink ingår i små mängder naturligt i alla jordar.

Det finns en annan bugg i systemet, och det är att i den engelska språkkontexten så betyder "fosfor" något som brinner med starkt lysande låga, eller något som lyser av sig självt. Fosfor betyder i engelskan inte bara grundämnet fosfor, utan menas något som lyser starkt dvs fosforescens, phosphorous, phosphorescence.

De flesta hushåll har ren fosfor hemma faktiskt. Vanliga tändsticksaskar alltså, där tändsticksaskens plån består av röd fosfor. När tändstickan dras mot plånet så bildas mikroskopiska partiklar av vit fosfor som självantänder och tänder tändstickan.
Ciggtändare har dock inget fosfor utan istället en metall som heter Cerium, som när man rispar den ger kraftiga gnistor.
Ändå förekommer det att britterna och engelsktalande personer kallar stiftet i tändaren för fosfor.
Fastän det har inget att göra med grundämnet fosfor alls.
Även pixlarna på TV-apparaterna och lysande skärmar kallas för fosfor i den engelska språkkontexten.
Fast de har inget med grundämnet fosfor att göra.

För övrigt så upptäcktes grundämnet Cerium av de svenske kemisterna Jöns Jakob Berzelius och Wilhelm Hisinger omkring 1803.
Citera
2023-10-13, 15:57
  #13932
Medlem
Islam är ondska, Israels insatser kommer att gynna hela världen.

Kanske inte på en gång, men snart kommer arabländerna inte kunna låta bli att attackera Israel och då faller dominobrickorna så att västvärlden kommer att bli tvungna att öppna ögonen och ta itu med problemet islam.

För en bättre värld.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in