2023-10-10, 23:13
  #9781
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jioupa
Vilket skämt att du gör skillnad, samma som Israel hållit på med i 60 års tid i de ockuperade områderna.
Varför ska man inte göra skillnad mellan de som representerar och dyrkar barbariskt våld och förtryck, respektive motsatsen?
Citera
2023-10-10, 23:13
  #9782
Medlem
Hoppas Israel agerar som den vuxna här.
Tittar man på hela konflikten har palestinerna 20 gånger så många offer och det är kanske bäst att begrava stridsyxan och skapa två länder pronto.
Nu vet jag det med största sannolikhet inte kommer bli så.
Störst sannolikhet är att dem kommer gå extremt hårt och då kommer det expandera.
Israel är inte militärt överlägset sina grannar. Teknologi-skillnaden är inte så stor längre.
Citera
2023-10-10, 23:13
  #9783
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hundenmuhammed2
Ja terroristerna borde fått sina tänder utsparkade.
Apjävlar som vill göra sverige till ett kalifat och inte en enda stockholmare som gör något, suck.
Sätter vi inte stopp för muslimerna nu så har vi snart samma problem som israel har med dessa djur!

Hamasterroristerna kommer inte att få sina tänder insparkade.
De kommer att likvideras.
Citera
2023-10-10, 23:14
  #9784
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anti-NATO
Hamas är en terrororganisation likt IS och Al-Qaida men ni inom vänstern gillar såna.
Så IS var förtryckta under årtionden? De ville ha en egen stat och tog den med våld. Något du kan erinra dig om har hänt tidigare?
Citera
2023-10-10, 23:14
  #9785
Medlem
BombaySaphires avatar
30 missing people found safe in Gaza border kibbutz after hiding out for 3 days.

https://www.timesofisrael.com/30-mis...ut-for-3-days/
Citera
2023-10-10, 23:14
  #9786
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ja, och?
Hezbollah förlorade mellan 250-600 i kriget. Det är långt färre än de 1500 Hamas förlorat sedan häromdagen.


När det gäller Gaza, ja. Men Hezbollah har inte gått in i Israel och dödat civila, det finns ingen anledning för Israel att gå in i Libanon.
Skulle man göra det så vore det en välsignelse för Hezbollah och Iran, eftersom det är i deras intresse att eskalera konflikten (varför tror du annars Hezbollah skickar enstaka raketer och soldater över gränsen? Jo för att provocera fram en aggression från Israel, vilket inte ligger i deras intresse)


Det där har inget med Hezbollah vs. Israel att göra, utan är en intern angelägenhet.
Hezbollah ligger inte bakom krisen in Libanon, utan det är tack vare korrupta politiska ledare som finns överallt i det libanesiska samhället.

Hezbollah och Hamas är samma andas barn och båda organisationerna styrs ytterst från Teheran. I vart fall är det så Israel ser på saken och det är vad som räknas om man vill försöka förutsäga hur israelerna kommer att agera.

Ur Israels synvinkeln är det överordnade målet säkerhet i alla väderstreck. Säkerhet i söder räcker inte. Fram till i lördags morse trodde de flesta israeler att säkerhet kunde säkerställas genom "containment" av landets fiender. Den illusionen är nu bruten och Israel kommer därför att försöka militärt krossa både Hamas och Hezbollah.
Citera
2023-10-10, 23:15
  #9787
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wasabi007
Jag håller inte med. Sveriges ledande politiker har alla fördömt Hamas slakt i Israel. Vad mer tycker du de ska göra? Bomba Gaza? Israel kan bomba Gaza på egen hand utan problem

Lysa upp globen? Eller stadshuset? Just den delen är väl inte så viktigt, men hen har rätt i att svenska folket inte visar samma civilkurage som i andra länder. Tyskland och Frankrike t ex som var med i andra världskriget och har haft en betydligt större judisk befolkning. Folk vågar knappt yttra sin åsikt om Israel eller uttala stöd för dem ens när de drabbas av terrordåd, för vi har matats i flera år med att Israel är högerextrema och onda samt att Sverige har en mycket stor och högljudd muslimsk minoritet. Det finns såklart undantag, liberala/högerpolitiker t ex.

Här t ex en artikel med en svensk judinna som inte upplever något stöd eller förståelse för sina svenska vänner.

https://www.expressen.se/nyheter/upp...nte-hebreiska/

Går folk man ur huse för att visa stöd vid ambassaderna? Har alla en flagga vid sin profilbild på Facebook likt vid terrordåden i Frankrike och ”je suis Charlie”? Nej. Många klarar knappt att oreserverat fördöma terrorattacken.

En annan sak jag noterat är att varken det svenska eller några andra europeiska kungahus har skickat sina kondoleanser till Israel, som de annars vanligtvis alltid gör vid större olyckor och terrorattentat. Nu senast vid bussolyckan i Italien från svenska kungahuset.
Citera
2023-10-10, 23:15
  #9788
Medlem
416.5hps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Det går rykten att Pentagon har gett grönt ljus för att sätta in Delta Force i Gaza och försöka frita gisslan. Helt obekräftat än men nog inte helt osannolikt heller.

En specifik grupp eller person som är amerikansk medborgare då eller?
Citera
2023-10-10, 23:15
  #9789
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Israelisk knessetkvinna propagerar för etnisk rensning och folkmord. "Ingen Gazabo är oskyldig":

https://twitter.com/KeithWoodsYT/sta...39014758625767

Hamas och Gazaborna lever i symbios. Hon har rätt där. Det är inte synd om Gazaborna. De är en del av detta. Nu kommer konsekvenserna och då får man ta det.

Hamas kommer aldrig styra Gaza något mer. Gaza kommer aldrig bli palestinskt.
Citera
2023-10-10, 23:15
  #9790
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doncroce
Jo, alla dessa "svenska" familjer på semester i Gaza rimmar verkligen illa med alla påståenden i tråden att Gaza är världens de facto största fängelse som ingen kan ta sig in eller ut från.

Det påstås också att en "främmande makt" har bestämt att ingen får resa ut eller in från Gaza och det finns höga fängelse/skjuttorn med 30 mm granater vars avsikt är att spränga bort eventuella "rymlingar" från Gaza.

Hur fan tar sig då dessa hundratals semestrande "svenska" familjer in och ut från Gaza kan man ju undra?

Det är väl uppenbart att beskrivningen av Gaza som ett "fängelse" med "hermetiskt tillslutna gränser" är retorik och propaganda från Hamas som duktiga vänster idioter eller islamister sprider här.

En del har flyttat dit, men har svenskt medborgarskap. Det är likadant varje gång det är strider där. Då vill vissa av dem åka till Sverige.

Men, som sagts, det visar tydligt att det inte är ett läger eller ett getto.

De människor som säger det ljuger medvetet eller har aldrig läst något om livet i tyskkontrollerade läger och getton under 2VK.
Citera
2023-10-10, 23:15
  #9791
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AnybodyOutThere
Så IS var förtyckta under årtionden? De ville ha en egen stat och tog den med våld. Något du kan erinra dig om har hänt tidigare?

Vad fan snackar du om? Terrororganisationen Hamas stal Gaza från Israel 2007.
Citera
2023-10-10, 23:15
  #9792
Medlem
doncroces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wasabi007
Men du måste hålla med om att det är konstigt att det inte kommit officiella uttalanden från Israel angående detta samt MSM. NYT, Reuters, CNN, BBC, svensk media etc. Eller är det jag som inte förstår hur nyhetsflödet fungerar?

Aftonbladet har det på sin framsida iaf.

Sprängda hem och halshuggna barnkroppar
Byborna massakrerade av Hamas
Uppgifter: 40 mördade barn

https://imgur.com/a/pNF9RWp
__________________
Senast redigerad av doncroce 2023-10-10 kl. 23:19.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in