Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
TodayForever
			 
			En sak jag funderat på är varför jag får så uppgiven känsla på Stora Coop numera. Inser att det finns butiker som är olika bra, olika populära och så, men de tre Coop-butiker jag besöker någorlunda frekvent känns väldigt avslagna. Både i utbudet i de som jobbar där. Inte alls skräpigt eller nåt sånt, utan mer bara dyrt och trött, liksom.
Det har ju inte alltid varit så. Vi handlade alltid på Obs! när jag var liten, och när jag flyttade hemifrån var B&W stans bästa matbutik. En butik som man blev matsugen i. Så är det för mig på min närmaste Ica idag. Kommer nästan alltid hem med något som jag handlat av ren inspiration i butiken. Skulle aldrig hända på Coop. 
Någon som känt samma?
		
	 
 
Ja, det verkar uppgivet både hos personal och kunder. Har en Stora Coop i närheten och tre vanliga. Det är alltid folktomt i butikerna och i kassorna. Någon enstaka strökund som släntrar omkring.
På motsvarande ICA är det dock full rulle.