Citat:
Ursprungligen postat av
TheAlmightyFarfar
Här i närheten har dom gjprt små öar med oklippt blommor m.m eller tvärtom klippt gångar i ängsgräs, håller det klippt vissa ytor där det kan lekas och annat. Det känns rätt vettigt. Men att bara låta allt växa är idiotiskt.
Självklart ska det sparas in pengar
Japp, det är rätt sätt att sköta det. Se till att klippa relativt ofta längs vägar (för att minska viltolyckor), samt gångar där folk kan gå och vissa öppna ytor för lek, spel och umgänge. Det som man låter växa upp, ska ändå klippas några gånger per växtsäsong och samlas in.
Sedan så är jag självfallet lite av en gräsmattefascist hemma i trädgården, men det är en annan femma.
Citat:
Ursprungligen postat av
goseigen
Det är en skitfråga. Hela idén om en gräsmatta är rätt så bögig och konformistisk.
Låt det växa för fan, och strunta i att leka adelsman eller AFS-förortsgubbe.
Gräsmattan som vi känner till den idag är därtill ett relativt nytt påfund. Går man tillbaka mer än ett par-tre generationer, så släppte man in får att beta eller slog gräset med lie, några gånger per säsong. Därtill så var trädgårdarna som namnet anger nedlusade med träd som bar frukt och bär och därutöver trädgårdsland. Ofta kunde man inte gå mer än ett par meter i någon riktning på den vildvuxna gräsmattan, utan att slå huvudet i ett äppelträd, eller snava över potatisplantor.
Citat:
Ursprungligen postat av
14329
Det har i vanlig ordning inget med klimatet att göra, dessa kryp kan bo i skogen.
Låter mer som en dystopisk utopi där fraser och uttryck används för att kuva befolkningen.
Nej, insekter som kräver blomsterängar eller blommande träd och buskar, kan inte bo i granåkern.