Citat:
Ursprungligen postat av
enough-is-enough
Yes I know.
Och jag får inte ihop ett scenario där han är vid Grand runt 23 heller.
Är SE GM (vilket jag ju inte tror), så är det ett rent slumpartat möte kort före mordet.
Att gå "all in" på ett helt slumpmässigt mord utfört av GM-SE med ett helt oredovisat mordvapen har den fördelen att det inte behöver "passa in" på något sätt med kända fakta.
Är det slumpmässigt behöver man inte heller försöka få ihop någon gärningsbeskrivning. När det gäller teorin GM-SE har ingen än så länge ens försökt presenterat en sådan. Det har däremot lagts ned stor möda på att "komma runt" kända fakta utan större framgång som tydligt talar för att SE bara var ett vittne.
Tittar man på hypotesen att SE var ett vittne så är det en övertygande och sammanhängande historia som kulminerar när vittnen ser "mannen som hjälpte till vid återupplivningsförsöken av OP" inne på Bohemia efter mordet, minuterna efter att YN sett en man i ett mörkt "plagg" uppe på DBG.
Att inte försöka sätta sig in i hur SE kan vara ett vittne som aldrig sett OP utanför Grand varken före eller efter filmen är en minst sagt märklig begränsning av logiken runt SE. Att ingen känt igen GM-SE utanför Grand eller på väg till, på, och på väg från mordplatsen talar också sitt tydliga språk.
Som vittne inne på Bohemia blir vittnet SE begripligt, medan GM-SE är och förblir en våt pojkrumsdröm frammanad av dödgrävarjournalisten TPs livliga fantasier.