Citat:
Ursprungligen postat av
Trollkarlspelle
Länka till bevis som understödjer allt det du säger. Har du inte även nu igen bytt hur du definierar ''vem som är bäst''? Tidigare tittade du på gruppnivå, nu verkar du titta på de absolut bästa igen.
Ibland jämför du kvinna mot kvinna, andra gånger de 3 bästa kvinnorna mot de 3 bästa männen. Du börjar inte se att det du gör är körsbärsplockande?
Du upprättar en definition och sedan håller du dig till den, din ärthjärna. Du kan inte hålla på att flytta målstolparna hela tiden.
Världsrankningslistan för 2023 har du här:
https://www.issf-sports.org/competitions/worldranking/complete_ranking_by_event_yearly.ashx
Se tidigare inlägg där jag skickat länken till världsrankningslistan:
(FB) Är kvinnor bättre än män på något?
Efter att ha gått igenom de åtta bästa placeringarna i diverse skyttegren utom 25m snabbpistol (herr) och 25m pistol (dam) har jag kommit fram till följande resultat:
10m luftgevär: de åtta bästa damerna är överlägsna var och en av de åtta bästa herrarna. Dam nr 1 har fler poäng än herr nr 1, dam nr 2 har fler poäng än herr nr 2 och så vidare.
Damernas paradgren I.
10m luftpistol: ganska jämnt. Damerna på poängplats nr 1, 2, 4, 6 och 7 har fler poäng än herrarna på poängplats nr 1, 2, 4, 6 och 7. Lätt övervikt till damernas favör.
50m gevär 3 pos: Damerna på poängplats nr 5 och 6 har fler poäng än herrarna på poängplats nr 5 och 6.
Damernas sämsta gren.
Trap: de åtta bästa damerna är överlägsna var och en av de åtta bästa herrarna.
Damernas paradgren II.
Skeet: Damerna på poängplats nr 1 och 8 har fler poäng än herrarna på poängplats nr 1 och 8.
Trots att dam-ettan har fler poäng än herr-ettan är skeet ingen paradgren.
Tävlingsskyttarna av bägge könen i världsrankningslistan använder sig av samma typ av skjutvapen och skjuter lika många skott. Undantaget är som sagt 25m pistol (dam) och 25 m snabbpistol (herr).
Anledningarna till att skyttegrenarna i OS är könsindelade kan du läsa om här:
(FB) Är kvinnor bättre än män på något?
Jag glömde förresten att nämna att Margaret Murdock tog OS-silver i 50m gevär 3 positioner sommaren 1976. Skyttetävlingar var inte indelade efter kön på den tiden, inte förrän 1996.