Citat:
Ursprungligen postat av
VinnarenSkriver
Det elektromagnetiska spektrumet är ju precis ett sånt exempel på en modell som inte existerar i verkligheten. Det är en abstraktion. De exakta kvalifikationerna för att ett objekt ska uppfylla färgen röd handlar helt enkelt om att välja en räckvidd och att kunna berättiga varför just den räckvidden valts. I fysiken får man då inte en djupare förklaring än "den räckvidden har valts eftersom det är vad vi människor tenderar att uppleva som rött". I just denna fråga nöjer vi kanske oss med den förklaringen. Men i andra frågor som kategorisering av rätt och fel gör vi inte det.
Vi har väl redan varit inne på den här frågan? Rätt och fel är aldrig absolut eller definitiv utan måste alltid tolkas utifrån en specifik situation.
Det är därför meningslöst att kategoriskt därför sätta upp exakta regler. Man kan ju säga ”att det är fel att skära upp halsen på någon annan med en kniv”. Men frågan huruvida det är rätt eller fel avgörs ju om det exempelvis är en läkare som gör det för att rädda livet på någon, eller om det är rånare som gör det för att slippa hamna i fängelse.
Det är exakt därför som religösa och absoluta moralsystem inte fungerar och att du som kristen kan komma fram till så absurda slutsatser att exempelvis äta räkor är ”fel” men att döda barn är ”rätt”.