Citat:
Ursprungligen postat av
RoadToPerdition
Följande händer.
Påminnelser.. Fortsatta påminnelser..
Inkasso tar över fodran.
Inkasso håller på fodran eller skickar till fogden.
Sen lever skulden tills du ansöker om skuldsanering. Du kan med andra ord aldrig köra bil i Sverige igen, eftersom polisen då kommer göra utmätning åt Kronkalle. Du kan heller inte jobba vitt i Sverige igen, eftersom du då får utmätning på inkomsten. Du kan heller inte vara skriven var du finns eftersom fogden då kan komma närsomhelst och hämta grejer för att sälja.
Man är helt rökt alltså, blir jagad livet ut. Har inte så mycket i Sverige ändå jag håller fast vid så att flytta till ett närliggande land låter bara spännande och som en nystart. Frågan är vad som sker utanför Sverige. Blir det problem med att söka medborgarskap om jag har massa betalningsanmärkningar, skulder och kanske åtalad för att fly landet med pengar?
Det jag mest är rädd för att bankerna stämmer mig och att jag aldrig svarar på breven så blir jag dömd automatiskt? typ att jag tar lån för att gömma undan och fly landet och skita betala det ser ju ut som så iallafall..
Så jag kan inte köpa och äga en bil heller, den kommer stoppas och beslagtas vid gränskontroller? (Har en annan tråd om det)