Citat:
Ursprungligen postat av
TheDudeIsHere
Nu är Lidls läsk billigare men jag är lite förvånad att läsk och mineralvatten inte verkar kosta mer än för tre år sedan. Allt annat jar blivit märkbart dyrare.
ICA har också erbjudanden ofta så att man kan köpa 10-pack och 20-pack för under 6kr/burk som sagt. Om jag har slut på läsk och inget erbjudande har kommit, då brukar jag köpa Freeway läsken på Lidl. Tycker ändå att den smakar gott. Inte så mycket sämre än vanlig Cola och Fanta.
Det var dock länge sedan jag unnade mig läsk i glasflaska nu. Innan matpriserna gick upp drack jag läsk ur glasflaska typ 5 dagar i veckan. Numera känns det lite för dyrt att spendera 10-25kr på en flaska, så blir bara att unna sig vid något enstaka tillfälle i månaden då jag äter pizza.