Citat:
Ursprungligen postat av
Kung_Ingenting
Ja, räknar du allt som strid så är det klart att livet består av strid. En vandrande pinne strider genom att stå still. En antilop strider genom att springa från faran.
Låt oss ta ett vardagligt exempel. Du har en mobbare. Han är extrovert och dominant. Han testar sin omgivning och finner ett offer som är mottagligt. Vad börjar han med? Att kalla honom namn; för att se hur offret svarar. Om offret svarar med att skratta med mobben så är han mottaglig för att formas av mobbarens narrativ; han kan formas till en undergiven människa. Detta är linje A.
Om offret svarar med motstånd så kan han välja bland följande primära alternativ:
1. Skvallra till läraren
2. Fysiskt motstånd
3. Tystnad och stolthet
4. Tystnad och apati
Detta är linje B
Hela livet kan beskrivas med denna metafor. Som land är vi så klart på A, eftersom vi blir mobbade av främlingar och försöker skratta med dem.
B1 så kan mobbaren för fram narrativet att du är en så kallad råtta.
B2 så kan mobbaren försöka få dig att framstå som en våldsam och omoralisk person. I Sverige får man ju knappt försvara sig själv. "Vänd ena kinden till".
B3 så kan mobbaren försöka provocera fysiskt
B4 så kan mobbaren försöka provocera fysiskt
I alla fall så leds man till en kamp mellan narrativ.