Citat:
Ursprungligen postat av
poseidon2
Alltså, jag invänder mig inte mot att man måste jobba och anstränga sig för att lyckas med tjejer. Det är att ansträngningarna inte räcker trots att mycket mindre ansträngningar räckte långt före feminismen fick fotfäste. Jag upplever inte att kvinnor springer efter män med pengar när jag syftar på ansträngningar.
Vad som kan förändras är samhällets inställning till män. Hur man värderar män, dagligen hittar man citat i tidningar som nedvärderar män. Samtidigt lyfter man upp kvinnor som felfria och att de har monopol på vad som ska vara rätt och fel. Män är mer misstänkliggjjorda, alla män sägs vara förövare och vi ska stå i skuld till kvinnan för att de inbillar sig att vi har förtryckt dem.
Artister som Sara Larsson sa öppet "hata, hata, hata alla män". Tror du Elon Musk eller Leif Östling kan säga nåt sånt utan att få sina luv förstörda?
Kvinnor har rätt att skaffa barn, män har inte ens rätt att få kondomsex. Tycker du att det är småsaker så kan du väl avsäga dig allt sex för resten av ditt liv. För det är ju småsaker. Sex är en skitgrej liksom..
Kvinnor ska vara fogliga och medgörliga. Feminism handlar mest om att ge igen för de oförrätter kvinnor inbillar sig att män avsiktligt orsakat kvinnor för 100 år sen. Jag vet en kvinna som inte går ner i vikt ens för sin egen skull för att hennes man har sagt att han vill att hon ska gå ner. Känn på den bångstyrigheten.
Fast idag är det ett allt större problem med pojkar som inte blir män.
De misslyckas i skolan, de bor hemma, de misskötter sin ekonomi, fler killar än kvinnor är överviktiga, män sitter och spelar tv-spel glor på fotboll mm istället för att göra något konstruktivt.
De du räknar upp om män är inget jag själv eller någon jag känner lider av ärligt talat.
På vilket sätt påverkar det mitt liv egentligen?
Tar vi vikt så är det ju fler överviktiga män än kvinnor och jag har ju kvinnliga vänner som gnäller att deras män gått ner sig efter sambolivet gått igång eller att de fått barn.
Killarna är ju tjockare än kvinnorna trotts att de själva inte ens är de som fått ungarna.
Sen ja de försöker få männen att gå ner men de köper hämtmat och har ingen lust att motionera.
Som jag ser det så har väl båda könen ett ansvar för situationen som den är idag.
Män är mindre män idag än för som exempel.