Citat:
Ursprungligen postat av
Reuterholm
Medlemmarna i Svenska frimurarorden /.../ styrs av en auktoritär sektledare.
Riddarordnar, och i synnerhet dynastiska riddarordnar leds också av en stormästare (och jag har varit medlem i några) men medlemmarna skulle inte säga att det är auktoritärt. Möjligen leds orden av en auktoritet, men det är något annat. Skälet till att det inte upplevs auktoritärt är att det finns motverkande mekanismer inom ordnarna: medlemmarnas synpunkter tas till vara på olika sätt, både formellt och informellt: för om medlemmarna inte är nöjda så röstar de med fötterna och lämnar. Det gör inte frimureriet till en sekt. Försvarsmakten fungerar hierarkiskt från general ned till menig och har motsvarande formella och informella strukturer för att få ett bra innehåll som inte enbart är avhängigt av en person.
Citat:
För att avancera i frimurarsekten räcker det inte med att betala medlemsavgift utan medlemmen måste gå igenom ett flertal /.../ ceremonier /.../
Du blandar ihop orsak och verkan: man vill bli frimurare och fortsätta att vara frimurare för möjligheten att genomgå de tankeväckande ceremonierna, det är inte så att det är ett "måste", d.v.s. ett nödvändigt ont. Om man inte vill genomgå ceremonier så är det ju ingen idé att bli medlem eller förbli medlem, för det är ju det som är innehållet: och den som inte känner att ceremonier ger något kommer att lämna frimureriet. Det gör inte frimureriet till en sekt.
Citat:
Frimurarsekten kräver även att du måste klä dig strikt efter hierarkin i logen (ordensband alt förklädet)
Jaha, och? Igen, en av själva poängerna med organisationsformen ordenssällskap; man har band och ordensregalier för att veta hur långt olika medlemmar har kommit på sin vandring och/eller hur länge de varit med, men också för att inte råka försäga sig inför en som har lägre grad och därför råka förstöra upplevelsen i dennes kommande gradgivningar. Det är känt när du blir medlem, så det är en icke-fråga. Även här kan man dra paralleller till gradbeteckningarna i Försvarsmakten. Det gör inte frimureriet till en sekt.
Citat:
När du kommer hem från mötet får du under inga omständigheter prata med din fru vad som har sagts eller gjorts i logen
Det är också en sak som står klart innan blir medlem och man har möjlighet att resonera med sin fru om det i förväg. Det är i sig inget konstigt: arbetar man i säkerhetsklassade verksamhet (Försvarsmakten m.fl. myndigheter samt försvarsföretag), som präst, som psykolog m.m. så finns det även här innehåll som inte delas med sin fru. Det gör inte frimureriet till en sekt.
Citat:
andra sekter tillåter kvinnor men det gör inte svenska frimurarorden.
Det finns gott om könsskiljande ordenssällskap (ex. Svenska Frimurare Orden för män och Mariaorden som kommit att bli något av frimureriets kvinnliga gren i Norden) - men även könsintegrerande ordenssällskap (Odd Fellow Orden och Tempel Herre Orden tillåter båda könen men i separata grenar, medan Stora Amaranter orden och Innocence Orden är mixade). Därutöver andra sammanslutningar som är öppna antingen för enbart män (vissa sällskapsklubbar) eller för enbart kvinnor (ex. Ruter Dam) eller integrerade (Militärsällskapet). Det gör inte dessa till en sekt.