Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
Jag är ingen faktakollare på dina inlägg, men att BRICS hade gått om G7 trodde jag de flesta som uttalar sig i frågan visste vid det här laget.
BRICS är ju Kina och Indien med fattiga länder i släptåg. Fast vad har egentligen ekonomin BRICS/ G7 med kriget att göra mer än att Ryssland är fattiglappen inom BRICS som startat krig mot ett fattigt men av ett välmående väst ekonomisk och militärt uppbackat Ukraina. Bara dom nordiska ländernas BNP är ju större än fattiga Rysslands u-ekonomi. Man häpnar över ineffektivitet i den ryska ekonomin.
Vilket som, efter kriget kan Ukraina i alla fall se framåt mot bättre tider då varje land som tagit av sig det förlamande ryssoket och sökt sig till väst ju har ökat sitt välstånd relativt snabbt.