Citat:
Ursprungligen postat av
lupac
Ett flickebarn kan faktiskt uppmuntras och stimuleras av sina föräldrar till att utveckla ett intresse för bilar och motorer.
Ja. men det hjälper ju inte om de inte vill eller väljer något annat. det ser vi ju effekten av i den svenska skolan. där tjejjer har högre betyg, men endå väljer något som inte kräver eller drar nytta av den "uppmuntrande och stimulerade" nyttan.
Citat:
Visserligen visar vetenskapliga studier att män föredrar att arbeta med saker än med människor. Effektstorleken är d=0,93, men överlappningen är mycket stor vilket innebär att många kvinnor är intresserade av saker och många män av människor. Vad gäller teknik är d=1,1, lite mindre grad av överlappning men fortfarande många kvinnor som är intresserade av teknik. Större delen av skillnaden har sin förklaring i ”nurture” som kultur, uppfostran och omgivningens förväntningar.
när samhället bara har utrymme för att 10% blir civilingenjörer, eller mycket tekniskt specialiserade. så är den skillnaden enorm, och det är den. oavsett hur mycket resurser du driver ner i att manipulera den biologiska skillnaden.
Citat:
Hur många svenska män respektive kvinnor kör Formel 1 idag? 1-2 män respektive 0 kvinnor? Det beror säkert på att män också sitter och skvallrar och pratar skit i timmar istället för att köra sportbilar.
se ovan.